Ako se često budite s umornom kožom bez sjaja, možda je vrijeme za detoks kože. Ubrzani način života, izloženost kemikalijama i zagađenom zraku te upotreba šminke mogu začepiti vaše pore zbog čega vaša koža može izgledati umorno. Iako mislite da se detoks odnosi isključivo na vaše tijelo, možete ga priuštiti i vašoj koži.
Što je detoksifikacija?
Koža je najveći organ u ljudskom tijelo zbog čega joj je potrebna pažnja i njega. Obavlja brojne vitalne funkcije koje između ostalog sprječavaju pretjerani gubitak vode ili pojavu infekcija. Također, njena uloga je i regulacija tjelesne temperature te proizvodnja vitamina D. Međutim, kemikalije, prljavština, šminka, onečišćeni okoliš, hormonalni poremećaji, ali i nezdrava prehrana doprinose stvaranju toksina u tijelu i koži. Ako koža nije temeljito očišćena, primijetit ćete pojavu mrlja, upala, prištića ili crvenila.
Uključite li detoksikaciju u svoju rutinu, problematična koža postat će stvar prošlosti. Izdvojite vrijeme jednom tjedno kako bi vašu kožu revitalizirali te uklonili nečistoće, mrtve stanice i toksine. Detoksikacija doprinosi tome da površina vaše kože zaštiti unutarnje slojeve, odnosno sprječava prodor nepoželjnih vanjskih elemenata u dubinu vaše kože. Omogućava vašoj koži da diše, vraća joj pH. Jedan oblik detoksikacije je i pojava mrlja i prištića. Proces izbijanja prištića, čišćenja pa onda opet izbijanja, normalan je i uobičajen.
Zašto se događa detoksifikacija?
Ako patite od kroničnog stresa, crvenilo na vašoj koži dokaz je tome. Pojava prištića, crvenila ili upala pokazuje sporiji promet stanica te povećano lučenje sebuma. Začepljenje pora najčešće je uzrokovano šminkom, folikulima dlake, nakupljanjem mrtvih stanica. Rezultat toga jest izbijanje prištića te koža bez zdravog sjaja.
Također, pretjerani unos šećera u tijelo jedan je od uzroka pojava akni. Određene životne navike, kao što su konzumacija alkohola, pušenje, nedovoljan unos vode i premalo sna, pogoduju skladištenju toksina u vaše tijelo.
Kada je vašoj koži potrebna detoksifikacija?
Da bi vaša koža iskoristila sve blagodati proizvoda koje nanosite na nju, ona za početak mora biti temeljito očišćena. Ako imate začepljene pore, vaša koža neće apsorbirati kreme, serume i tonere koje na nju nanosite. Neki od znakova koji pokazuju da je vašoj koži potrebna hitna detoksifikacija jesu neujednačena i beživotna koža, višak sebuma, osjetljivost, suhoća, ovješenost i naboranost kože.
Kako detoksificirati kožu?
Zdrava i balansirana prehrana
Ako žudite za čistom kožom, takva bi trebala biti i vaša prehrana. Izbjegavajte prekomjerni unos šećera, prerađenu hranu, fast food, a prednost dajte voću i povrću. Namirnice poput brokule, banana, kelja, oraha, krušaka, avokada i lubenice dat će sjaj vašoj koži.
Vježbanje
Tjelovježba je jedan od sastavnih dijelova detoksifikacije kože. Kada vježbate, koža se znoji te se tako rješava neželjenih toksina i otpada.
Tretmani lica
Tretmani lica izvrstan su način za poticanje detoksifikaciju. Čišćenje lica parom pomoći će vam da se riješite začepljenih pora.
Duplo čišćenje lica
Čišćenje lica nezaobilazni je dio svake rutine njege kože. Prvo čišćenje pomaže vam riješiti se zagađenih čestica koje su se na vašoj koži nakupljale tijekom dana te olakšava posao prilikom drugog čišćenja.
Piling
Nježan piling pomoći će vam da vaša koža bude mekana poput bebine. Piling odstranjuje ljuskave stanice kože, kao i mrtve stanice zbog čega će vaša koža biti čista i mekana.
Toner
Toniranje je jedan od ključnih koraka u svakodnevnoj njezi kože. Toner će izbalansirati vašu kožu nakon čišćenja te će je dovesti do optimalne razine pH vrijednosti. Očistit će vašu kožu od viška ulja koje ste propustili očistiti. Također, prethodi nanošenju seruma i hidratacije.
Pravilna hidratacija kože
Pobrinite se da kožu hidratizirate serumom ili kremom dva puta dnevno, ujutro i navečer. Serum je odlična opcija jer osim što hidratizira, pomaže da drugi proizvodi prodru dublje u kožu.
Pijte puno vode
Jedna od najboljih detoksifikacija je dovoljan unos vode u organizam. Klonite se gaziranih pića, alkohola i kave.
Riješite se poroka
Koža ne trpi konzumaciju alkohola ili pušenje, čiji su znakovi umorna i suha koža te ubrzano starenje.
Priuštite si dovoljno sna
Kako vašem tijelu, tako je i vašoj koži potrebno dovoljno sati sna. Tijekom spavanja vaša koža se oporavlja od oštećenja i upala. Ako si često uskraćujete dovoljno sna, velika je mogućnost pojave tamnih podočnjaka.
Smanjite toplinu vode
Prevruća voda i preučestala tuširanja potencijalno će ukloniti ulja iz vaše kože. Također, svoju kožu perite nježno.
Blagodati detoksifikacije kože
Detoksifikacija vas rješava toksina koji se nalaze u površnom sloju vaše kože, a ostavlja ju svježom i pomlađenom. Uklanja prištiće, nepravilnosti, mitesere, iritacije i začepljenost pora. Koža je zategnuta i hidratizirana.
Pročitaj i ovo:
- Koža bira ‘true care’: Reviderm vas daruje za Black Friday!
- Sva lica suhe kože: Je li vaša koža suha ili jednostavno dehidrirana?
- Kad bi koža birala, ovako bi izgledao tvoj jelovnik