Naše tijelo svakoga dana gubi vodu – najčešće kroz mokrenje i znojenje, ali i disanje te isparavanje iz kože. Budući da je voda ključna za normalno funkcioniranje organizma, tijelo te iste zalihe vode nadoknađuje kroz jelo i piće. Međutim, ljetne vrućine, prekomjerno znojenje i pojačana fizička aktivnost povećavaju rizik od dehidracije, s time da su djeca, starije osobe i osobe s kroničnim bolestima dodatno izloženi opasnosti dehidracije.
Kako prepoznati dehidraciju?
Dehidracija podrazumijeva gubitak 1 % ili više tjelesne mase zbog gubitka tekućine, a klasificira se kao blaga, umjerena i teška dehidracija. Prvi znakovi koji signaliziraju na dehidraciju uključuju žeđ (kad tijelo pokušava povećati unos tekućine), smanjeno mokrenje (kad tijelo pokušava sačuvati tekućinu) i tamna boja urina. Međutim, kad osjetite žeđ, već je prekasno – dok tijelo signalima žeđi upozori da je vrijeme za unos vode, već je nastupilo stanje lagane dehidracije.
>> Gubite li znojenjem vrijedne vitamine i minerale?
Kod blagog oblika dehidracije, koje podrazumijeva 1 do 2 % gubitka mase, simptomi uključuju umor, žeđ, suha i ljepljiva usta s gustom slinom, glavobolju, vrtoglavicu, zbunjenost i loše raspoloženje. S gubitkom tekućine simptomi se pogoršavaju, pa vode do ozbiljnijih stanja poput grčeva i delirija kod umjerene do teške dehidracije, a mogu završiti i kobno zbog kome i zatajenja bubrega, u slučaju da tijelo izgubi 20 % tekućine.
Među najčešće uzroke dehidracije ubrajaju se proljev i povraćanje. Tijelo može izgubiti značajne količine vode znojenjem, osobito tijekom fizičkih napora ili velike vrućine. Kod osoba s dijabetesom također dolazi do povećanog gubitka tekućine zbog čestog mokrenja, a dehidraciji može pridonijeti i konzumacija alkohola, pa i opekline i druga oštećenja kože koja ometaju termoregulaciju.
Pijte i prije žeđi
Zato što vodu gubimo stalno, tijelo računa na njen stalni unos. Stoga je jedini način za osiguranje dovoljnog unosa i prevenciju dehidracije redovit unos tekućine. Određene preporuke podrazumijevaju do 2 litre vode dnevno ili 8 čaša vode, što je nužno prilagoditi potrebama tijela, ovisno o klimatskim uvjetima i vrsti fizičke aktivnosti.
Vodu je najbolje piti tijekom cijelog dana, na gutljaje. 20 do 30 minuta prije vježbanja obavezno popijte pola čaše vode. No, pored vode, unos tekućine bazirajte i na nezaslađenim biljnim čajevima te namirnicama s visokim udjelom vode – lubenici, dinji, krastavcima, rajčici… te juhama ili kompotima. Izbjegavajte slatka gazirana pića, kofeinske napitke i alkohol.
>> 3 vitamina čiji je unos korisno pojačati tijekom ljeta
U slučaju da je nastupila dehidracija, potrebno je nadoknaditi izgubljenu tekućinu, ali i elektrolite. Kao prvi korak u liječenju preporučuje se oralna rehidracijska otopina (ORS), dostupna u obliku praška u ljekarnama, čime se brzo nadoknađuje izgubljena tekućina i minerali.
Dehidracija kod djece
Mala su djeca sklonija dehidraciji jer imaju brži metabolizam i male zalihe vode u tijelu. Do dehidracije može doći iz više razloga – zbog vrućice, proljeva, povraćanja, pretjeranog znojenja, ali i bolesti koje otežavaju redovito konzumiranje tekućine. Simptomi dehidracije kod djece uključuju suhu kožu na kojoj se lako stvaraju nabori, suh jezik, upale oči, tamni podočnjaci, smanjeno mokrenje ili manje pelena, manjak ili nedostatak suza kod plača te mirno i pospano dijete.
Važno je znati prepoznati rane znakove dehidracije i brzo reagirati – cilj je nadoknada tekućine i njezino vraćanje na normalnu razinu. Ovdje ponovno pomaže oralna rehidracijska otopina koja će pomoći nadomjestiti izgubljene elektrolite i druge važne tvari. Ako dijete dojite, činite to što češće, a u slučaju da ga hranite na bočicu, djetetu možete davati razrijeđeno mlijeko.
Salvit Orsovit
Salvit Orsovit je jedinstvena formulacija u obliku praška za pripremu oralne rehidracijske otopine. Preporučuje se za dijetalnu prehranu djece i odraslih s gubitkom elektrolita i vode kod proljeva i svih ostalih stanja koji doprinose dehidraciji. Sadrži važne elektrolite i dobre bakterije (Lactobacillus acidophilus) koje pogoduju obnovi crijevne mikroflore. Jednostavan je za primjenu, a karakterizira ga i odličan okus naranče.
>> Potražite Salvit na Facebooku!