Ako se vaša kosa zaželjele prirodne njege, tada bi svakako mogla profitirati od posjeta salonu Fensi Šmensi. Poznati bioetički frizerski studio Fensi Šmensi u veljači je proslavio svoj 10. rođendan, a i dalje ostaje jedini potpuno ekološki salon u Hrvatskoj. Odnedavno s novom adresom, na zagrebačkim Gredicama, Fensi Šmensi je ujedno jedini salon koji radi s prirodnim ayurvedskim pigmentima – najfinija Kana, Amla, Indigo miješaju se prema željama klijenta uz podršku Ayugarden Hr.
Baš kao što će vaša kosa uživati u svakom tretmanu njege, sam je salon poput toplog dnevnog boravka usred šume, a smooth jazz i šalica čaja već su godinama zaštitni znak salona, objasnila je vlasnica salona Danijela Jelić. Ona nam je otkrila sve o ekološkim bojama za kosu, zašto im vrijedi dati prednost pred klasičnim bojama te pokoji trik za njegu zdrave i sjajne kose.
Sretan rođendan, Fensi Šmensi! I nakon 10 godina, salon je i dalje jedini potpuno ekološki salon u Hrvatskoj. Kako ste se odlučili za ovakav pristup i korištenje eko proizvoda?
– U posljednje tri radimo isključivo s proizvodima koji sadrže prirodne organske sastojke, dobivene iz eko uzgoja. Sve je počelo prije 8 godina, kada sam uz klasične kemijske boje i preparate, počela istraživati na koji način pružiti istu kvalitetu usluge, a bez toksičnog djelovanja na ljude i okolinu. Iskreno, početak je bio iz možda pomalo sebičnih razloga. Naime, kosa mi je vrlo rano posjedila, a imam izrazito tanku i nježnu kosu, i osjetljivu i suhu kožu. S obzirom na to da bojim kosu barem svaka 3 tjedna, vlasište mi je bilo nadraženo i upaljeno, a kosa sve lošije kvalitete.
Čak jedna trećina žena (i jedan od deset muškaraca) redovito odlazi u frizerski salon na bojanje kose. Zašto dati prednost eko bojama za kosu?
– Osim što nam dolaze klijenti koji žele zdravu i sjajnu kosu, dolaze nam i zbog zdravstvenih razloga. Trudnice, alergičari, klijenti s tegobama vlasišta i autoimunim bolestima, vegani i mnogi drugi sa specifičnim zahtjevima mogu kod nas dobiti uslugu koja je spoj estetike, mode i zdravlja. Ja bolujem od kroničnog bronhitisa i intolerantna sam na gluten. S obzirom na to da više nemamo štetnih isparavanja, utječemo i na zdravlje nas koji rade u salonu, i u dodiru su s proizvodima svaki dan.
Koje eko boje koristite u vašem salonu?
– U Fensi Šmensi salonu koristimo Tecna professional hair care proizvode kojima nudimo sve usluge kao i bilo koji frizerski salon. Radimo i s čistim ayurvedskim pigmentima, čija baza je Kana s dodacima Amle, Indiga, Cikle, Ruže… S ovim načinom bojanja možemo postići nijanse od medene do crne. Plavuše se ne mogu naći u ayurvedskom pigmentiranju.
Koja je razlika između bojanja kose eko bojama i onim klasičnima?
– Što se tiče razlike između klasičnih i bio boja, razlikuju se u porijeklu sirovina i sastavu. U Tecna bojama i razvijačima, nalazi se umjesto amonijaka ili vodikovog peroksida (hidrogena ) koenzim kokosa koji je po svom sastavu alkaloid. Čestice pigmenta su najmanje na planeti, točnije 20x manje od onih u klasičnim bojama, pa je stoga potrebno puno manje invazivno djelovanje da bi pigment penetrirao unutar vlasi. Samim time nema ispiranja boje i neželjenih žutih i narančastih pigmenata. Rezultat je sjajna, zdrava kosa s trajnim rezultatom. Isto je i s izbjeljivačem (blajh) kojim je kosu moguće izbijeliti bez oštećivanja.
Ne smijemo miješati bio boje i boje bez amonijaka u kojima se nalaze derivati, što je najtoksičnije bojanje kose. Upravo s tim bojama, pojavilo se najviše alergija na vlasištima klijenata. Godinama anketiramo klijente koje boje su koristili, koliko često i jesu li koristili usluge frizerskih salona ili se bojali sami. Naši statistički podaci su pokazali da su upravo boje bez amonijaka najveći problem, a zatim vodikov peroksid. Prve ikad proizvedene boje sadržavale su organski amonijak i imale su neugodan miris, ali nisu izazivale alergije. Razlog tome je što amonijak proizvodimo i sami, u znoju i urinu. Problem je u postotku i porijeklu amonijaka. Je li on sintetski ili organski. Dakle, ili amonijak ili bio boje. Ostalo je čista agresija na kosu, organizam i eko sustav planete.
Kakve rezultate očekivati? Mogu li se postići sve nijanse?
– Sa Tecna bojama možemo postići sve nijanse, puno više od onog što smo ranije mogli. U šali znam reći da je posao prestao biti uzbudljiv, jer nema neizvjesnog rezultata i straha za vlasište i kosu klijenta.
Zahtijeva li kosa obojena prirodnim bojama neku posebnu rutinu njege?
– Kosa bojana prirodnim bojama je sjajnija, vlas je deblja, s vremenom se potpuno obnavlja, a kosa raste iz svih folikula pa postaje i gušća. Samim time kosa je bliža svom prirodnom stanju pa nije potrebna neka posebna njega.
Nakon bojenja kose ekološkim bojama, kako dalje nastaviti njegovati kosu s prirodnim preparatima?
– Salon nudi sve što je potrebno za njegu kose kod kuće, kako za njegu same kose i boje, tako i za specifične potrebe vlasišta. Seboreja, ispadanje kose, pretjerano lučenje loja ili peruti, mogu se tretirati njegom kod kuće, kao i specifičnom njegom u salonu. Teabase invigorating by Tecna proizvodi na bazi ljekovitog blata prepoznati su u cijelom svijetu kao vrhunski tretmani s odličnim rezultatima.
Meka i svilenkasta kosa želja je mnogih – možete li podijeliti s nama neki trik kako to postići, i kako brinuti o kosi na najbolji način?
– Ljudi često griješe već kod samog pranja. Na primjer, ako vam se vlasište masti, za vrijeme šamponiranja, nemojte čvrsto pritiskati vlasište jer mislite da je prljavo. Tako masirate žlijezde lojnice i potičete ih da jače rade. Šampon bi, kad postignete bogatu pjenu, trebao par minuta odstajati na vlasištu. Tretmane, maske i regeneratore nanosimo na isfrotiranu kosu od polovice dužine, da ne opterećujemo vlasište, a proizvod se zadržava na kosi. Ako ne obrišete kosu, trebat će vam više proizvoda, a učinak je manji jer se cijedi zajedno sa viškom vode. Po pitanju vremena uvijek se držite preporuke proizvođača, posebno ako koristite kemijske proizvode.
Nemojte koristiti proizvode na bazi silikona. On nimalo ne njeguje vašu kosu, već se na njoj taloži i možete ga ukloniti samo agresivnim sredstvima za pranje. Radije koristite prirodna ulja, prema vašem tipu kose. Višak sebuma možete ukloniti i tako da vlasište pospete sodom bikarbonom i nakon što upije masnoću istresete višak. Sprejevi za suho pranje često ostavljaju bijeli trag i nadraže vlasište.
S obzirom na skori dolazak proljeća, koje su boje trenutno najtraženije?
– Ove godine najpopularnija je nijansa ružinog drva, te sve rozo plavkaste nijanse. Moram priznati da mi i dalje ipak imamo najviše plavuša i brineta, a pepeljasti i sunčani balayage zaštitni je znak salona.
A frizure? Kakvi nam trendovi predstoje?
– Svake godine se pojavi i neki trend u stiliziranju kose. Bob u svim dužinama je na vrhu već par godina. No, lijepa, zdrava i sjajna kosa je uvijek in.
>> Potražite Fensi Šmensi na Facebooku