Ljeto nam donosi radost, ispunjenost, veselje… Tada isplivaju svi pozitivni osjećaji i poželimo da ljeto traje vječno. Međutim, u ljetnoj sezoni bitno se pridržavati određenih zdravstvenih savjeta kako bi nam zaista i potrajalo dugo i toplo ljeto.
Spriječite dehidraciju
Preko 60 % naše tjelesne mase čini voda. Tijekom ljetnih mjeseci, zbog povećanog znojenja, gubi se dosta tekućine. Stoga je potrebno povećati unos tekućine, a zdravstvene preporuke savjetuju do 2 L dnevno. Pod tekućinom se ne podrazumijeva samo voda, već i razne prehrambene namirnice s visokim udjelom vode: lubenica, naranča, grejp, breskve, nektarine, svježi krastavci, rajčice, paprike…. Ako ste pod nekim fizičkim naporom, preporučuju se rehidratacijske otopine ili izotonični napitci (npr. napitci sa hibiskusom).
Odaberite pravi faktor
Koža je naš najveći organ, prva obrana od vanjskih utjecaja. Što se bolje brinemo o njoj, ona će bolje održavati svoju funkciju. Postoji šest tipova kože: keltski, nordijski, mješoviti, mediteranski, tamni i crni tip. Kroz povijest je došlo do genetskog miješanja rasa pa je dosta teško odrediti tip kože. Osim po tipu kože, bitan je i izbor vaše destinacije kako bi mogli izabrati odgovarajuću kremu sa SPF faktorom. Faktor se određuje pomoću sljedeće formule:
prirodna zaštita kože x zaštitni faktor = duljina sigurnog bivanja na suncu u minutama
Preporuka je da vrijednost UVA zaštite iznosi oko 1/3 SPF-a. Ako je na preparatu označeno SPF 30, tada bi UVA zaštita trebala biti minimalno 10. Neizostavna je i preporuka o primjeni antioksidanta poput astaksantina, vitamina E, resveratrola, tropske paprati Polypodium leucotomos i brojnih drugih preparata.
Zaliječite opekline
Opekline su ozljede kože ili potkožnog tkiva izazvane toplinskim, kemijskim, električnim ili radijacijskim agensima. Ovisno o zahvaćenosti kože, možemo govoriti o prvom, drugom, trećem i četvrtom stupnju.
U ljetnim je mjesecima za većinu opeklina odgovorno sunce. UVA zrake uzrokuju supresiju imuniteta i oštećenje DNK-a. Dovode se u vezu s nastankom alergije na sunce. Izazivaju kratkotrajno tamnjenje kože. UVB zrake izazivaju eritem i crvenilo. Odgovorne su za tamnjenje kože stimuliranjem aktivnosti melanocita i povećanjem njihovog broja. Koža postaje tamnija tri do četiri dana nakon izlaganja suncu i ostaje tamnija 10-30 dana.
U vezi tretiranja opeklina I. i II. stupnja (zahvaćenost manje od 1/3 kože), možete se savjetovati s ljekarnikom. U slučaju opeklina, treba prestati s izlaganjem suncu, piti dosta tekućine u manjim obrocima, a kožu hladiti oblozima, gelovima ili losionima. Često se znaju raditi oblozi od zelenog ili crnog čaja, zbog visokog sadržaja tanina koji ublažavaju upalu. U praksi se dobrim pokazao oblog sa sodom bikarbonom ili pasta (soda i voda se pomiješaju u omjeru 1:1) u koju se doda par kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande. U praksi se pokazao dosta učinkovitim i Manuka med.
Riblja mast pospješuje obnovu i cijeljenje kože, a pokazala se korisnom i kod atopijskog dermatitisa kod male djece. Gel aloe vere dobro vlaži kožu, pospješuje regeneraciju i vraća elastičnost. Može se držati i u hladnjaku da se pojača učinak hlađenja. Losion i sprej s dekspantenolom smanjuju upalu i potiču obnavljanje kože te smanjuju eritem.
„Najfinija odjeća za čovjeka je njegova rođena koža…..“
Robert.Jerinic@atlanticgrupa.com