Do sada ste vjerojatno upoznati koliku moć ima raščišćavanja i organizacija prostora, i to zahvaljujući kraljici organizacije Marie Kondo i njezinom bestselleru Čarolija pospremanja koja će vam promijeniti život, kao i Netflix seriji Tidying Up With Marie Kondo. I da, glasine su istinite – uredan i organiziran dom zaista može pomoći da se osjećate lakše (i mentalno i fizički).
Istraživanja su pokazala da čista kuhinja može potaknuti zdrave prehrambene navike kroz smanjenje stresa, čestog krivca za emocionalno jedenje i posezanje za nezdravim grickalicama. Studija iz 2016. objavljena u časopisu Environment and Behaviour proučila je što se dogodi kada su žene pod stresom i žene koje nisu bile pod stresom ušle u neurednu kuhinju u odnosu na čistu kuhinju. Možda ne čudi podatak kako žene pod stresom u neurednoj kuhinji konzumirale više kalorija nego one u čistoj kuhinji. Ali čak i žene koje nisu pod stresom jele su više samo zbog nereda.
Želite li i u kuhinji iskoristiti prednosti KonMari metode, sve što trebate učiniti je slijediti ovih pet koraka.
Zapitajte se: „Potiče li zdrave izbore?“
Izvucite sve iz svoje ostave kako biste mogli procijeniti svaku stavku pojedinačno. Umjesto da se zapitate glasovito pitanje „Budi li ovo radost u meni?", kao što to preporučuje KonMari metoda, zapitajte se: „Hoće li to poboljšati moje zdravlje?“ Ako je odgovor ne, vrijeme je da takve namirnice uklonite iz smočnice. Kada sve vratite u ostavu, reorganizirajte je tako da svaka vrsta hrane ima svoje određeno mjesto – konzervirani proizvodi, žitarice, tjestenina, začini… – kako biste svoju zdravu kuhinju održali čistom.
Reorganizirajte svoj hladnjak
Istu čistku koju je prošla vaša smočnica odradite i u hladnjaku. Izvadite sve iz hladnjaka i zamrzivača tako da možete procijeniti, stavku po stavku, što trebate zadržati. Uklonite sve namirnice kojima je istekao rok trajanja ili su nezdrave, a zatim reorganizirajte hladnjak tako da kuhanje bude još lakše, držeći često korištene sastojke na dohvat ruke.
Raščistite kuhinjske plohe
Jedan od najboljih načina da smanjite unos nepotrebnih kalorija jest da ništa ne držite na kuhinjskim plohama. Stvarno ništa. KonMari metoda preporučuje da spužve i pribor za pranje držite ispod sudopera, a mali uređaji poput tostera ili blendera trebali bi biti pospremljeni u ormariću. Jedina iznimka: zdjela svježeg voća. Studija objavljena u časopisu Health Education and Behavior 2015. godine usporedila je navike stotine kućanstava i uočila da su osobe koje su imale nezdrave namirnice poput slatkiša, čipsa ili kolačića na svojim radnim stolovima težili znatno više od onih koji su imali izloženo samo zdjele s voćem.
Ako imate čiste i organizirane kuhinjske plohe, to bi vas ujedno moglo potaknuti da kuhate više obroka kod kuće. Zašto? Pa, za početak, nećete se osjećati pod stresom samo zato što ste zakoračili u svoju kuhinju.
Što se krije u toj ladici?
Kuhinjski ormarići i ladice pravi su spasioci kada je riječ o držanju kuhinjskog pribora van vidokruga i održavanju čistih radnih površina. No, svejedno želite da ormarići budu organizirani i uredni – a ne prepuni stvari koje nikada ne koristite. Izvadite sve iz svojih ormarića i ladica i zadržite samo ono što vam je potrebno. Donirajte višak posuđa, pribora za jelo i posuda za kuhanje, i riješite se stvari kao što su stalci ili kalupi za kolače koje rijetko (ako uopće) koristite.
Pronađite svoju rutinu
Marie Kondo preporučuje konzumiranje svih obroka sjedeći za stolom. To znači da ne jedete dok multitaskate i stojite u kuhinji ili sjedite ispred televizora. Obraćanje pažnje na to kako jedete i prakticiranje svjesnosti jedan je od najboljih načina da budete pažljiviji oko toga što jedete i utjecaja koji izbor hrane ima na vaše tijelo.
Pročitaj i ovo:
• Kraljica organizacije Marie Kondo dijeli nekoliko trikova za dom bez nereda
• Vrijeme je za organizaciju kuhinje