Većina nas ima barem osnovnu ideju o tome što bismo trebali raditi s našim novcem – imati određeni budžet, trošiti manje nego što zarađujemo i štedjeti za mirovinu. No, iako svi znamo što trebamo raditi, postoji razlika između „znati“ i „činiti“. Može biti teško početi mijenjati naš odnos prema novcu i, još teže, ostvariti trajne promjene. No, postoji pet načina na koje možete izazvati sebe da budete bolji s novcem.
Pratite svoju potrošnju… ručno
Da, aplikacije za praćenje budžeta imaju svoje draži i prednosti, no jeste li pokušali pratiti svoju potrošnju „po starinski“? Izazovite sami sebe i pratite kako i na koji način trošite novac ručno, u realnom vremenu kroz mjesec dana. Nosite sa sobom notes i odmah zabilježite svaki trošak. Da, to može biti zamorno i dosadno, ali također može otvoriti oči. Pokušajte kroz tjedan ili dva i provjerite uočavate li kakav obrazac trošenja novca koji biste željeli promijeniti.
Izazov: mjesec dana bez trošenja
Mjesec bez trošenja je sjajan način za resetiranje svoje navike i uštedite nešto dodatnog novca. Ideja je da jedan cijeli mjesec ne trošite novac na ništa osim na nekoliko osnovnih stvari kao što su stanarina, režije, prijevoz i osnovne namirnice.
Prije nego započnete svoj mjesec bez trošenja, odaberite mjesec u kojem nemate obveze koje će vam to onemogućiti. Zatim zapišite popis svojih iznimaka – stvari na koje ćete obavezno potrošiti novce jer uključuju stanarinu, fiksne troškove poput režija te osnovne namirnice. Naposljetku, napišite popis besplatnih aktivnosti koje možete prakticirati kako se ne biste osjećali kako zatvorenik tijekom 30 dana.
Usvojite pravilo od 72 sata
I prečesto vam se dogodi koja neplanirana online kupovina? Usvojite pravilo od 72 sata – ako razmišljate o kupnji nečega što izlazi van kategorije osnovnih potrepština, pričekajte 72 sata prije nego što si dopustite da to kupite. Ubacite stvari u košaricu i ako ih još želite nakon 72 sata i možete si to priuštiti, nastavite s kupnjom. Zvuči jednostavno, ali nije uvijek lako.
Vrijeme je za mjesečnu reviziju
Izdvojite malo vremena na kraju mjeseca i pregledajte stanje svojih financija. To može uključivati pregledavanje potrošnje iz prethodnog mjeseca kako biste uočili prekomjerne oscilacije, pregled štednih računa, minusa i napretka prema ciljevima, planiranje nadolazeće velike kupovine, plaćanje računa, otkazivanje pretplata i bilo koje druge slučajne obveze koja se nagomilala tijekom mjeseca. Vaš mjesečni pregled financija može izgledati drugačije, ali izazovite sebe da provedete malo vremena svaki mjesec samo gledajući svoj novac. Ako želite biti dobri s novcem, najbolje je početi tako što ćete bolje razumjeti svoju financijsku situaciju.
Pročitajte (ili poslušajte) jednu temu vezanu uz novac svaki tjedan
Vrlo malo nas je učilo o novcu u školi, ali nema razloga da to ne učinimo sada, sa svim resursima na dohvat ruke. Izazovite sebe da naučite jednu novu stvar o novcu svaki tjedan. Pročitajte članak o ulaganju, slušajte podcast o nekretninama ili odaberite knjigu o upravljanju novcem.
Čak i samo razmišljanje o pitanju na koje ne razumijete odgovor na njega i njegovo guglanje može dati korisne informacije. Nemojte se osjećati kao da morate zaroniti duboko u svijet osobnih financija – izgradnja znanja korak po korak je dobro mjesto za početak.
Ako želite biti bolji s novcem, odaberite jednu stvar na ovom popisu kako biste sami sebi postavili izazov. Kada je riječ o novcu, male promjene doista mogu dovesti do velikih rezultata.
Pročitaj i ovo:
• Kako upravljati energijom novca?
• Želite li biti bogati ili financijski slobodni?