Beogradski Dom Jevrema Grujića – Muzej povijesti, diplomacije, umjetnosti i avangarde značajan je spomenik kulture u kojem je trenutno postavljena izložba Čarobna Milena, koja slavi lik i djelo jedne od najznačajnijih srpskih slikarica, Milene Pavlović Barili.
Na izložbi je predstavljeno preko 40 djela – Milenini autoportreti, portreti njenih roditelja i poznatih ličnosti, enigmatske i fantastične kompozicije i ilustracije za prestižne modne časopise, kao i modne kreacije inspirirana Milenom, predstavljaju život delikatne mlade žene, intrigantne slikarice i pjesnikinje koja je obilježila ne samo srpsku, već i svjetsku umjetničku scenu.
Umjetnica bez granica
Milena Pavlović Barili jedna je od najuspješnijih i najpoznatijih predstavnica srpskog slikarstva i europske umjetničke avangarde 20. stoljeća. Rođena je u Požarevcu 5. novembra 1909. godine, kao jedino dijete Danice Pavlović i Bruna Barilija. Odrasla je uz majku Danicu, potomka kraljevske loze Karađorđević, učiteljicu i pijanistkinju te oca Brunu, poznatog talijanskog kompozitora, muzikologa, pisca i pjesnika. Spoj dviju nacija i dviju kultura izjedrio je umjetnicu izuzetnog talenta, senzibiliteta, originalnosti i vizionarstva.
>> Zima u Beogradu: 13 stvari koje moraš doživjeti
Milena je prikazivala svoje snažne vizije, alegorijske, enigmatske i fantastične kompozicije i kombinirala metafizičko slikarstvo s antičkim arhitektonskim elementima i renesansnim kostimima. U likove koje je predstavljala često je ugrađivala vlastiti lik i povezivala ono prolazno s nečim trajnim i vječnim. Iracionalno, san, nadrealizam i jesu pojmovi koji su obilježili njeno stvaralaštvo. Često je slikala svoga oca, Bruna Barilija, kao i majku Danicu. U ranom periodu portretirala je zvijezde, kao na primjer Rudolfa Valentina, Josephine Baker i Gloriju Swanson.
Pred početak Drugog svjetskog rata, godine 1939. odlazi u Ameriku. Ova faza njenog stvaralaštva (američka faza) je nostalgična, s portretima ličnosti iz visokog društva, modnim dizajnom, kojim je dala doprinos njujorškoj modnoj sceni, surađujući s vodećim časopisima – Vogue, za čiji je broj posvećen vjenčanicama uradila naslovnu stranu, za Harper’s Bazaar, Town and Country, Glamour i Charm. Za 36 godina svoga života i veoma kratko vrijeme stvaranja, ostavila je neizbrisiv trag u svjetskoj umetnosti.
Dom istaknutih ličnosti
Dom Jevrema Grujića u Svetogorskoj ulici 17. sagrađen 1896. godine po projektu poznatog beogradskog arhitekte Milana Kapetanovića, prva je zgrada koju je zaštitio Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda, odmah po osnivanju 1961. godine. Zajedno sa umjetničkom zbirkom, on predstavlja spomenik kulture od velikog značaja za Republiku Srbiju.
>> Beograd: Urbana prijestolnica Balkana
Pored izuzetne kulturno- povijesne vrijednosti, u ovom zdanju su, tijekom dva stoljeća živjele povijesne ličnosti značajne za srpsku povijest, diplomaciju i pravosuđe. Među njima su: Teodor Herbez – jedan od najbližih suradnika Kneza Miloša Obrenovića; Jevrem Grujić – osnivač Liberalne stranke, Ministar pravde, državni izaslanik i državni savjetnik; Mirka Grujić, koja je cijeli svoj vijek posvetila humanitarnom radu, predsjednica Kola srpskih sestara od 1918 – 1940. godine, prva počasna dvorska dama Kraljice Marije Karađrorđević; Dr Slavko i Mable Grujić, čijim je zalaganjem Carnegie fondacija odobrila sredstva za podizanje Univerzitetske biblioteke u Beogradu i mnogi drugi.
Jedinstven spomenik kulture
Tijekom sedam generacija diplomatske tradicije sakupljeno je preko 600 umjetničkih djela iz različitih perioda. Za razliku od drugih predmeta i zbirki, zbirka u Domu Jevrema Grujića predstavlja poseban i jedinstven spomenički fond i, zajedno sa zgradom u kojoj je se nalazi, kompleksan spomenik kulture, jedinstven u Beogradu.
Dom Jevrema Grujića jedina je članica Europskog udruženja historijskih kuća iz Srbije. U Domu Jevrema Grujića posjetitelji mogu vidjeti djela najznačajnijih srpskih slikara. Također, zbirka sadrži i predmete primijenjene umjetnosti, skulpture, stilski namještaj, oružje iz Prvog i Drugog srpskog ustanka, umjetnički predmeti, kao i bogat arhivski materijal i to sve u autentičnom ambijentu gradske vile s kraja 19. stoljeća.
Izložbom „Čarobna Milena“, Dom Jevrema Grujića, Muzej povijesti, umetnosti, diplomacije i avangarde, ističe značaj i ulogu srpskih žena umjetnica i njihov utjecaj na europsku i svjetsku umjetničku scenu na kojoj je Milena Pavlović Barili bila zvijezda.
Izložena dela ustupljena su iz Fondacije Milenin dom – Galerija Milene Pavlović Barili u Požarevcu i Galerije Matice srpske u Novom Sadu.
Izložba je organizirana u suradnji s Fondacijom Milenin dom – Galerija Milene Pavlović Barili u Požarevcu, a uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije i tvrtki Raifessen banka, Telekom Srbija i Dunav osiguranja.
Radno vrijeme Doma Jevrema Grujića, kada se može posjetiti i izložba, je četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 sati i subotom i nedjeljom od 11.00 do 16.00 sati, s vođenim turama svakih sat vremena.
Više informacija na www.domjevremagrujica.com