Grad-utvrda Carcassonne oduvijek je predstavljala dojmljiv prizor. Još od rimskih vremena, služila je kao utvrda čiji je zadatak bio držati ljude podalje, ali nakon 19. stoljeća i impresivne obnove, počela je privlačiti sve više i više posjetitelja. I danas nastavlja činiti isto, i to u tolikoj mjeri da se bori za titulu najposjećenijeg francuskog spomenika, bok uz bok s otokom St Michel.
Carcassonne se nalazi u francuskoj regiji Languedoc, brdovitom području poznatom po vinogradima, gdje utvrde na vrhu brda predstavljaju relativno čest prizor. Mnogi od tih dvoraca i utvrđenih gradova sagrađeni su u 12. stoljeću, a Carcassonne je jedan od najvećih – srednjovjekovna tvrđava čije kule i utvrde dominiraju krajolikom.
I to u impresivnom broju – utvrđeni grad ima dvostruki niz zidina dizajniran tako da spriječi napad opsadnim strojevima, a sveukupno broji 52 kule raspoređene duž 3 km dugih zidina.
No, kraj 18. stoljeća grad je dočekao u otužnom stanju. Budući da više nije služio kao utvrda jer je izgubio vojni status, veliki dio gradskih zgrada i kamenom materijala iskorišten je kao građa na drugim lokacijama, a sam je gradu prijetilo raspadanje i rušenje. Veliku kampanju za obnavljanje utvrde pokrenuo je tadašnji gradonačelnik Carcassonnea Jean-Pierre Cros-Mayrevieille i pisac Prosper Mérimée, ujedno i borac za očuvanje francuskih drevnih spomenika. Nakon toga, arhitekt Eugène Viollet-le-Duc dobio je zadatak obnove cjelokupnog grada, a djelomično zahvaljujući njegovim naporima, UNESCO je 1997. godine uvrstio Carcassonne na popis zaštićenih spomenika kao „izvanredan primjer srednjovjekovnog utvrđenog grada“.
Grad posebno impresionira zidinama i kulama, srednjovjekovnim ulicama te katedralom. Omanja bazilika nalazi se u potpunosti unutar gradskih zidina, a poznata po vitrajima, koji se ubrajaju među najstarije na jugu Francuske. Osim toga, unutar drevnih zidina nalazi se i 50 kućanstava koja su ovdje trajno nastanjena. Većina posjetitelja zapravo nije svjesna da ljudi ovdje zaista žive i skloni su razmišljati o Carcassonneu samo kao čisto turističke atrakcije.
Pročitaj i ovo:
• Novozelandski gradić Kaikoura novo je it mjesto za posjet u 2019. godini
• Okusi Libanona – tamo gdje je hrana sinonim za druženje
• Zamijeni zimu za ljeto: 7 destinacija za upijanje sunca usred zime