Budimo iskreni, ime Candida ne budi u nama nimalo lijepe konotacije, niti zvuči kao nešto što želimo da živi u našem tijelu. Ali Candida, ili znanstveno govoreći Candida albicans, vrlo je česta gljivica ili kvasac s više od 150 poznatih vrsta koje se nalaze u ustima, koži, crijevima i vaginalnom traktu.
Na zdravoj razini, Candida pridonosi normalnoj flori zdravih ljudi. Candida na zdravim razinama pomaže boljem radu crijeva i zdravijoj probavi te apsorpciji hranjivih tvari. No previše Candide može izazvati razne probleme i uzrokovati mnoge tegobe.
Candida nije ‘rezervirana’ samo za žene
Neravnoteža ili prekomjerni rast gljivica u našem tijelu može dovesti do prekomjernog rasta Candide, što rezultira vaginalnim gljivičnim infekcijama, kožnim infekcijama i probavnim problemima, upozoravaju stručnjaci.
Dok se vaginalne gljivične infekcije (očito) odnose samo na jedan spol, mit da samo žene mogu dobiti infekcije Candidom je pogrešan jer ih mogu doživjeti i muškarci u drugim dijelovima tijela, uključujući usta, crijeva i kožu.
Kako djeluje Candida dijeta?
Ako dosad niste čuli za Candida dijetu, onda je vrijeme da saznate kako djeluje i zašto biste je trebali prakticirati. Ova dijeta djeluje slijedeći načelo pristupa cjelovitoj prehrani uz određena ograničenja.
Kako biste optimizirali zdravlje crijeva, važno je uključiti raznovrsno voće (2 porcije dnevno), povrće 5-6 porcija dnevno), cjelovite žitarice, zdrave masti i mliječne proizvode. Ali postizanje i održavanje zdravih crijeva ne ovisi samo o prehrani. Važno je uključiti strategije za podršku fizičkom i mentalnom zdravlju, kao i prehrambene pristupe. I naravno, uvijek imati na umu da Candida ne mora biti uklonjena iz tijela u cijelosti.
Najbolji savjeti za bolji rad crijeva
Dakle, normalno je da imamo Candidu u našem tijelu samo je moramo držati u ravnoteži! Kako bi se to postiglo, Candida dijeta nas uči da usvojimo manje restriktivan pristup. Naime, umjesto da razmišljate što biste trebali ograničiti, naučite prihvatiti uravnotežen i održiviji pristup u svojoj prehrani.
1/ Povećajte unos vlakana
Nahranite dobre bakterije u crijevima dodanim vlaknima. Ciljajte na 2 porcije voća i 5-6 porcija povrća u svojoj prehrani, a dodane mahunarke i cjelovite žitarice pomoći će da vaša crijevna mikrobiota procvata.
2/ Hidratizirajte se
Voda je dio većine procesa u našem tijelu, uključujući probavu i zdravlje crijeva te transport toksina iz tijela.
3/ Ograničite prerađenu hranu, dodani šećer i nezdrave masti
Visoko prerađena hrana može poremetiti ravnotežu crijevnog mikrobioma, a to je ‘podloga’ za razvoj loših bakterija u stanicama.
4. Upravljajte stresom
Pokazalo se da prakticiranje tehnika opuštanja ima pozitivan učinak na zdravlje crijeva, a održavanje zdravog crijevnog mikrobioma ima pozitivan učinak na mentalno zdravlje.
Ne postoji poseban test koji bi potvrdio da imate zdrava crijeva, međutim, u roku od nekoliko tjedana moguće je primijetiti pozitivne promjene ako poboljšate svoju prehranu i način života. Uvođenjem ovih promjena možete primijetiti bolji rad probave, smanjenu nadutost, bolje raspoloženje i veću razinu energije.
Pročitaj i ovo:
- Želite bolje zdravlje crijeva? Ovaj jednostavan trik je ključ dobre probave
- Dobra probava: Kako očuvati zdravlje crijeva tijekom putovanja?
- Zdravlje, zdravo starenje i mikrobiom crijeva – kako su povezani?