Hladnim prešanjem sjemenki palme Mauritia flexuosa dobije se biljno ulje koje štiti od štetnog djelovanja UV zraka, apsorbira UV zrake, djeluje protiv bora, pomaže kod umorne kože bez tonusa.
Buriti je drvo palme rasprostranjeno u šumama Amazone. Stanovnici ga smatraju svetim drvetom (zovu ga i "drvo života" jer koristi sve dijelove buritija u proizvodnji (stablo, lišće, plodove).
Ulje plodova buritija prije svega koriste za zaštitu od sunca i liječenje ozljeda kože nastale zbog pretjeranog izlaganja UV zrakama. Ulje buritija ima značajni udio karotenoida (kao primjer, beta-karotena sadrži 5 puta više od mrkve), koji djeluju kao antioksidansi te štite od utjecaja UV zraka. Također, ulje buritija apsorbira dobar dio UV spektra, pa se može koristiti u pripravcima za sunčanje. Uz to eliminira utjecaj slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenja i starenje kože, a koristi se i u njezi kože nakon sunčanja – djelovanjem ovoga ulja koža će dulje zadržati brončanu boju.
Ulje buritija se prvenstveno koristi u pripravcima za sunčanje (zbog sposobnosti apsorpcije UV zraka), ali ima i vrlo značajnu ulogu u njezi i regeneraciji umorne kože bez tonusa. Povećava elastičnost kože i djeluje protiv bora. U pripravcima nakon sunčanja oporavlja stanice oštećene UV zrakama, te pomaže kod crvenila i izgorene kože.
Ulje je jarko crveno-narančaste boje, te ga je potrebno miješati s drugim biljnim uljima kako ne bi obojalo kožu ili odjeću. Koncentracije u pripravcima za sunčanje se kreću od 1%-10%.
Valja napomenuti da kod prirodne kozmetike za zaštitu od sunca, koja se manufakturno izrađuje u malim serijama, nije moguće izmjeriti ili garantirati jačinu zaštite proizvoda (SPF faktor) te preporučujem da takve proizvode koristite oprezno i da strogo poštujete klasična pravila o izlaganju suncu.
Foto: Tatagiba, Nando Cunha
Napisala: Vlatka Mileusnić, fitoaromaterapeutkinja
www.philosophyofaromatherapy.com