Gotovo se svatko tijekom noći nakratko probudi – i to čak između pet do sedam puta. To je potpuno normalno ako je popraćeno brzim povratkom u san i potpunom jutarnjom “amnezijom” da smo se uopće probudili. No učestalo buđenje u isto vrijeme može itekako pokvariti ciklus spavanja i učiniti nas umornima i loše raspoloženima.
Ljudi se noću bude iz različitih razloga, ali neki od njih su im često zajednički – nesanica i apneja u snu. Apneja se karakterizira ponovljenim prekidima disanja tijekom spavanja koji mogu rezultirati buđenjem, a ako sumnjate na nju, obavezno posjetite liječnika jer ona može dovesti do niza zdravstvenih problema kao što su hipertenzija, bolesti srca, moždani udar i dijabetes.
Ako nije zdravstveni, možda je problem drukčije prirode
Tužno, ali istinito: kako starimo, tako postajemo i “lakši” spavači, što rezultira buđenjem usred noći. Osim toga, stvari poput buke, svjetla ili hrane također igraju ulogu u tome koliko dugo i kvalitetno spavamo. Primjerice, alkohol će vam pomoći da zaspite, ali će vam san učiniti lošijim.
Još jedan problem koji ide ruku-pod ruku s godinama je i vaše hormonalno stanje, najčešće trudnoća. To je vrijeme kada je san poremećen hormonalnim promjenama, mokrenjem, anksioznosti i nelagodom zbog rastućeg trbuha. Drugi primjer je menopauza kada san ometaju naleti vrućine i noćno znojenje.
Buđenje u isto vrijeme noću može biti povezano sa stresom
Iako trenutno ne postoji istraživanje koje točno objašnjava zašto se budimo oko istog vremena u noći, znanstvenici govore kako je uzročnik najvjerojatnije stres. Mnogo puta kada zaspemo s određenim brigama, obrađujemo ih i tijekom spavanja. Zbog toga se preporučuje na noćnom ormariću držati dnevnik u koji ćete prije spavanja zapisati sve što vas muči i čini tjeskobnima.
Istrenirajte svoj mozak da ponovno zaspe
Prvo i najvažnije: potrebno je uspostaviti zdravu noćnu rutinu spavanja. To uključuje 30 minuta do sat vremena prije spavanja bez zaslona, održavanje dosljednog rasporeda buđenja i spavanja, čak i vikendom, i spavanje u hladnijoj sobi.
Postoje i neke stvari koje možete učiniti kako biste brže zaspali natrag: prvo, prestanite gledati na sat jer tada počinjete računati koliko ste dugo budni i koliko vam je ostalo do buđenja što vas dovodi do stresa i tjeskobe. Također je važno ne forsirati san – zvuči kontraintuitivno, ali završava kao još jedna stresna aktivnost. A ako ne zaspete natrag u roku 15-20 minuta, ustanite iz kreveta i radite nešto što vas opušta – meditirajte, slušajte laganu glazbu, pletite, čitajte…
Pročitaj i ovo:
- Ne možete zaspati? Ovih 8 tehnika disanja olakšavaju put do sna
- Debljanje vs. nesanica: Uzrokuje li manjak sna višak masnih naslaga?
- Nesanica: Prirodni načini koji pomažu u borbi protiv poremećaja spavanja