drugi nazivi: pijesak u bubrezima
Prehrana
U prehrani pokušajte eliminirati moguće alergene u hrani kao što su mliječni proizvodi (mlijeko, sir, sladoled), pšenica (gluten), soja, kukuruz, konzervansi i ostali aditivi u prehrani. Liječnik će u slučaju sumnje na alergiju vjerojatno preporučiti testiranje na alergije na hranu.
Jedite voće puno antioksidansa kao što su borovnice, višnje, rajčice, a od povrća tikvice i paprike. Konzumirajte hranu bogatu vlaknima. Izbjegavajte rafinirano bijelo brašno, tjesteninu i šećer. Jedite manje crvenog mesa, a više nemasnog bijelog mesa, piletine i puretine, plavu ribu, soju i grah kao izvor proteina. Upotrebljavajte hladnoprešano i nerafinirano biljno ulje.
Smanjite unos hrane bogate oksalatima (špinat, rabarbara, cikla, orasi, čokolada, kava, crni čaj, grah). Uključite namirnice bogate magnezijem, s niskim udjelom kalcija (krumpir, avokado, banana, soja, smeđa riža).
Smanjite ili eliminirajte transmasne kiseline koje se se nalaze u margarinu i pekarskim te slastičarskim proizvodima. Eliminirajte kofein, alkohol, rafiniranu hranu i povećane količine bijelog šećera. Bavite se tjelovježbom pet dana u tjednu po 30 minuta dnevno.
Dodaci prehrani
MAGNEZIJ CITRAT (500 mg) i KALIJ CITRAT (1600 mg) – pomažu kod simptoma koje izazivaju bubrežni kamenci.
MULTIVITAMINSKA FORMULA koja sadrži antioksidanse A, C i E te B kompleks, vitamine i minerale u tragovima kao što su magnezij, cink i selen.
OMEGA-3 MASNE KISELINE koje se nalaze u ribljem ili lanenom ulju (1-2 kapsule ili 1-2 žlice/ 1-2 puta dnevno) – mogu pomoći smanjiti upalu i općenito pridonijeti dobrom općem stanju. Riblje ulje treba pažljivo uzimati s antikoagulansima.
INOZITOL HEKSAFOSFAT (IP-6), (120 mg dnevno uzima se na prazan želudac) – smanjuje kalcij u urinu i time smanjuje mogućnost nastanka kamenaca.