Čuvarkuća (lat. Sempervivum tectorum ili vječno živa) poput okamenjene ružice na starom krovu proviruje kroz mahovinu i lišajeve. Zbijene glavice jedna do druge zgusnuto se međusobno čuvaju. Čvrsto se drže svojim kožnatim listovima. Štite i krov i kuću, a ponekad i ukućane koji zatraže njenu pomoć.
Mi smo roditelji ludi za svojom djecom. A kad se ona razbole još smo luđi. Uhobolja je izravno povezana s bolestima dišnih puteva. Najčešće se javlja kao komplikacija virusne infekcije gornjeg dišnog sustava, zbog koje dolazi do zatvaranja prirodnog kanala koji spaja nosni dio ždrijela i srednje uho (tzv. Eustahijeva tuba). Bakterijska infekcija koja nastaje bolna je za dijete. A onda se javlja i temperatura.
Cijela drama plakanja, nespavanja, nejedenja… Ili na prvo žaljenje djeteta da ga boli uho nakapati mu dvije tri kapi soka čuvarkuće. Kod nas to redovito funkcionira. U oba uha nakapamo za svaki slučaj pazeći da su kapljice ušle. Ponovimo i sljedeći dan jer u ovom slučaju "od viška glava ne boli". Tako izbjegnemo i veću bol i temperaturu i čekanje kod doktorice. Zato čuvarkuće uvijek imamo oko kuće, na ogradi, u teglama s drugim cvijećem, na balkonu… Ona ne zahtijeva nikakvu brigu. Ona brine za nas. Nije ju čak potrebno niti zalijevati. Neke vrste tako rastu u prirodi na suhim i kamenitim mjestima po visokim planinama gotovo bez vode.
Čuvarkuća je i odlična hrana. Njeni listovi mogu se pripremati kao varivo, salata, s rižotom ili jednostavno s krumpirom i maslinovim uljem, tjesteninom… Ili jednostavno budite kreativni i iznenadite ukućane novim okusima.
Čuvarkuća u narodnoj medicini ima široku paletu liječenja: od raznih upala, kožnih bolesti, uboda, crijevnih parazita, bronhitisa… Pila sam nedavno i sok čuvarkuće spravljen u medu koji uspješno liječi miome i ciste na maternici te uklanja probleme sa štitnjačom. Pila sam ga kao preventivu svojim sitnim čvorićima na štitnjači. Čvorići su se skoro potpuno povukli.
Zeleni med s čuvarkućom kod problema sa štitnjačom, mioma i cista
– 300 grama listova čuvarkuće
– 500 grama meda
Listovi čuvarkuće rukama se zgnječe dok ne poteče sok, a onda se blenda ili miksa štapnim mikserom da se dobije zelena kaša od listova u koju se postupno dodaje med. Može se dodati i malo limunovog soka. Spravljeni sok pije se tek za 5-7 dana kad odstoji u frižideru. Držite ga u staklenci koju ste omotali slojem aluminijske folije. Pije se ujutro natašte i navečer prije spavanja po žlica. Neočekivano je ukusan i osvježavajući. I ovaj recept dala mi je gospođa Nada, naša travarka neiscrpnog znanja. Za svaku boljku ima biljka ili mješavina ili način.
Uvijek je bolje spriječiti bolest i ojačati imunološki sustav. No, nekad ne reagiramo na vrijeme, nemamo vremena čuvati svoje zdravlje – spremati zdrave obroke, biti dovoljno naspavani, na svježem zraku i bez stresa nije uvijek moguće uklopiti u raspored. Kad bolest ipak dobije bitku, ne dajte da i pobijedi. Prepustite se energiji prirode jer priroda nas nekad čuva, a da toga nismo niti svjesni. Čuvarkuća je baš takva. Dopustite joj da bude vaš štit.