Vicky Yao, računalna biologinja sa Sveučilišta Rice, pronašla je tragove bakterija povezanih s parodontnom bolešću u uzorcima pacijenata s reumatoidnim artritisom, što je potaknulo na istraživanje povezanosti tih dviju bolesti.
Njezino istraživanje moglo bi pomoći i razvoju terapija za reumatoidni artritis, autoimunu upalnu bolest koja napada sluznicu zglobova i može uzrokovati ozbiljne probleme sa srcem, plućima i očima!
Pranje zubi povezano je i s drugim bolestima
Yao stoga ističe važnost redovitog pranja zubi – a novi istraživački pristup mogao bi se pokazati korisnim i za druge bolesti, poput raka.
“Zanimalo me otkrivanje mikroba koji plutaju u ljudskim uzorcima”, izjavila je dr. Yao, autorica studije objavljene u časopisu Science Translational Medicine te dodala kako ti podaci možda sadrže više informacija nego što ih možemo odmah uočiti!
Kada je pažljivije proučila podatke koje su od pacijenata s reumatoidnim artritisom prikupili kolege sa Sveučilišta Rockefeller i Medicinskog instituta Howard Hughes – koji su radili na drugom projektu praćenja promjena u ekspresiji gena tijekom napadaja artritisa – njezine su se sumnje obistinile.
Proučavajući te bakterije otkrili su kako su se klice povezane s bolestima desni dosljedno mijenjale prije izbijanja artritisa.
Pomoć pri ranijem otkrivanju stanica raka!
“Sada radimo nešto slično u promatranju raka. Ovdje se nadamo da ćemo, ako pronađemo neke zanimljive mikrobne ili virusne potpise koji su povezani s rakom, moći identificirati produktivne eksperimentalne smjerove za nastavak istraživanja i prevenciju bolesti“, objašnjava Yao.
Primjerice, ako se pri pojavi tumora stvara leglo specifičnih mikroba koje možemo ranije prepoznati i dijagnosticirati bolest, onda možemo i na rak djelovati ranije ili na manje invazivan ili skup način. A ako eksperimenti potvrde uzročnu vezu između specifičnog virusa ili bakterije i vrste raka, onda bi to, naravno, moglo biti korisno za terapiju!
Jedan od poznatijih primjera patogena povezanog s rakom je ljudski papiloma virus (HPV). Yao objašnjava da kada su ‘radili istu vježbu gledajući uzorke tumora raka vrata maternice, dosljedno su otkrivali virus’.
Pročitaj i ovo:
- Marin Radić, dr. med. dent. iz Poliklinike Bagatin: „Stomatologija i estetika danas idu ruku pod ruku“
- Probiotici uravnotežuju probavu i djeluju blagotvorno na zdravlje
- Tajne lijepog osmijeha: Kako se zubi mijenjaju s godinama?