U mom malenom dvorištu na dalmatinskom jugu propupao je kivi, procvjetao limun, zamirisala divlja metvica. Napokon je došlo proljeće. Sjedim pod mladom maslinom, ispijam mineralnu vodu s listićima svježe metvice, promatram zelenog guštera kako pod lišćem ružičastih tratinčica traži hlad.
Upijam svu ljepotu buđenja prirode i maštam o Firenci. Čežnja za odlaskom u renesansnu ljepoticu zanijela me dok sam jutro prije sadila sitnolisni bosiljak. Dragi miris podsjetio me na omiljeni okus domaćeg umaka od bosiljka pesto genovese u kojem sam prije nekoliko godina uživala upravo u staroj firentinskoj jezgri.
Nakon duge šetnje gradom naizgled skromni ručak pretvorio se u pravu gozbu. Listovi svježeg bosiljka, maslinovo ulje, prženi pinjoli, češnjak, nekoliko žlica ribanih sireva parmigiana reggiana i pecorina romana, sol-čine ukusan umak.
Prodavačica na tržnici nagovara me da kušam kombinaciju pesta s hrskavim talijanskim bijelim pecivom i mozzarellom di bufala-zaista nezaboravni gastronomski užitak. Talijani su mi još jednom potvrdili da su majstori kulinarstva. Od jednostavnih mediteranskih namirnica uvijek pripreme savršeno jelo.
>> Recept za Orecchiette s pestom genovese pronađi u Putopisnoj kuharici Globalne proždrljivice
Sočnost i punoća okusa svježe mozzarelle, od mlijeka talijanskog crnoga goveda, ne može se usporediti s onom spravljenom od običnog kravljeg mlijeka. Južna talijanska regija Campanija najpoznatija je po proizvodnji mozzarelle di bufala, jedne od glavnih sastojaka napuljske pizze Margherite.
Castel Nuovo
Prvu pizzu u čast kraljice Margherite od Savoja u lipnju 1889. godine u Napulju je ispekao njen kuhar Raffaele Esposito Brandi. Na tanjuru joj je predstavio boje talijanske zastave. Tanko hrskavo tijesto prelio je umakom od rajčice, posipao mozzarellom te sve začinio svježim bosiljkom.
Utjecaj različitih kultura obilježio je mirise i okuse napuljskih delicija. Rajčica danas najomiljenija namirnica gotovo svih talijanskih jela u zemlju je stigla iz Amerike početkom 16. stoljeća, a u kuhinji se počela koristiti tek krajem 18. stoljeća. U Napulju se pizza radi od rajčica San Marzano koje rastu na plodnim vulkanskim poljima ispod Vezuva. Braća Luigi i Antonio Cindurro čuvaju tajni recept slavne napuljske pizze.
Prenio im ga je otac Michele koji je kako spremiti deliciju od tijesta i rajčice učio od najboljih majstora iz svoje obitelji. I danas se poštuju točno propisana pravila: Prava pizza ne smije biti deblja od tri milimetara, a peče se od 60 do 90 sekundi u krušnoj peći na temperaturi od 485 stupnjeva.
>> Recept za Pizzu Margheritu na tavici pronađi u Putopisnoj kuharici Globalne proždrljivice
Prvu obiteljsku pizzeriju u središtu grada Condurre su otvorili 1870. godine. Tragovima najbolje pizze na svijetu i ja sam stigla u Napulj. Gužva ispred L’ antica pizzeria “da Michele” u Via Cesare Sersale broj 1 nije bila slučajna. Okusi Margherite i marinare, jedinih vrsta pizza koje se ondje nude, istinska su rapsodija za nepce.
Nije im mogao odoljeti ni slavni Argentinac Diego Armando Maradona, bivši igrač nogometnog kluba Napoli, a ni zvijezda Hollywooda Julia Roberts. O napuljskoj pizzi sanjao je i Dean Martin, pokojni američki glumac i pjevač napuljskog porijekla koji je u hitu That’s amore opjevao svoje omiljeno jelo, ispričao romantičnu priču o ljubavi mozzarelle i bosiljka.
>> Gdje kupiti Putopisnu kuharicu Globalne proždrljivice?