Ako govorimo o tegobama genitalnog trakta kod žena u reproduktivnom razdoblju života, možemo govoriti o PMS-u, dismenoreji, amenoreji te o menoragiji. U postreproduktivnom razdoblju ženina života često se susrećemo s tegobama vezanim uz menopauzu.
Predmenstrualni sindrom (PMS) je definiran kao stalna pojava istih/sličnih EMOCIONALNIH i/ili fizičkih simptoma koji se javljaju u lutealnoj fazi menstrualnog ciklusa, i koji su dovoljno izraženi da ometaju svakodnevni život žene. Ako izostaju emocionalni simptomi, po definiciji, ne postoji PMS.
Predmenstrualni disforički poremećaj (eng. Premenstrual dysphoric disorder, PMDD) je tzv. “teži” oblik PMS-a koji se pojavljuje kod 10% žena i kod kojega se primjenjuju, za liječenje, lijekovi poput različitih vrsta antidepresiva i diuretika. PMS je, kao tegoba, priznat tek 1980-tih u Velikoj Britaniji, do onda je vrijedilo uvriježeno mišljenje da je “sve to ženama u glavi”, a do danas je definirano preko 200 različitih simptoma.
Potencijalnih je uzročnika nastanka tegobe mnogo, poput neravnoteže estrogena i progesterona, utjecaja CNS na seksualne hormone i na aktivnost serotonina, povećanja koncentracije glutamata te smanjenje koncentracije betaendorfina, preosjetljivosti na prolaktin te različitih genetskih utjecaja.
Dismenoreja je ginekološko medicinsko stanje boli za vrijeme menstruacije koje ometa obavljanje svakodnevnih obaveza. Najčešći simptomi su menstrualni grčevi i kontrakcije maternice koji traju duži vremenski period u većoj frekvenciji, a pojavljuju se kod 25% žena. Do danas su definirane dvije vrste dismenoreje: primarna i sekundarna. Kod primarne dismenoreje govorimo o izostanku osnovne bolesti, a sekundarna je povezana s osnovnom bolešću, poremećajem ili strukturalnom abnormalnošću u/ili izvan maternice.
Najčešći uzročnik nastanka primarne dismenoreje je oslobađanje prostaglandina i medijatora upale (neravnoteža pro i protuupalnih prostaglandina). Uzročnici nastanka sekundarne dismenoreje mogu biti endometrioza, adenomioza, cervikalna stenoza ili prisutnost fibroida.
Amenoreja je definirana kao izostanak menstruacije u vremenskom periodu od 3 mjeseca kod žena koje su prije toga imale normalan menstrualni ciklus. Kod primarne amenoreje menstrualni ciklus nije niti započeo, često je prisutan urođeni izostanak maternice ili nemogućnost jajnika da primi i zadrži jajnu stanicu, a može nastati i kao posljedica genetskih bolesti. Sekundarna amenoreja je izazvana hormonskim poremećajem iz hipotalamusa ili hipofize, ili preranim ulaskom žene u menopauzu. I kod amenoreje govorimo o različitim potencijalnim uzročnicima: poremećajima hipotalamusa (tzv. “atletska” amenoreja), primjena različitih lijekova (kontraceptivi, opioidi, antipsihotici, kemoterapeutici), utjecaj životnih navika-STRES (dovodi do blokade hipotalamusa), hormonska neravnoteža (policistični jajnici), bolesti štitnjače, tumori hipofize.
O menoragiji govorimo kod prisutnog krvarenja koje je veće od 80 ml (normala) za vrijeme menstruacije. Ako krvarenje traje duže od 7 dana onda je definirana hipermenoreja, a ako postoje nepravilni razmaci između menstruacija onda je definirana menometroragija. Kod menoragije su vodeći simptomi jaka krvarenja te produženi menstrualni ciklus s pravilnim razmacima.
Potencijalni uzročnici nastanka menoragije mogu biti poremećaji koagulacije krvi, starenje-odgođena ovulacija, folikuli postaju otporni na različite utjecaje hormona ili se ne razvija jajna stanica, manjak progesterona, zadebljanje endometrija što dovodi do teških krvarenja.
Ljekovite biljne vrste koje mogu otkloniti tegobe kod žena
VITEX AGNUS CASTUS L.( konopljika)
Glavne djelatne tvari konopljike su apigenin i casticin, primarno se upotrebljava u svrhu otklanjanja tegoba PMS-a. Za konopljiku postoje klinički dokazi o djelovanju kao dopamin agonista. Njezinom primjenom dolazi do uspostave ravnoteže pri manjku progesterona u corpus luteumu, pri dnevnoj dozi od 20-30 mg. Djeluje na smanjenje otpuštanja prolaktina, međutim, mehanizam djelovanja nije poznat.
Klinička ispitivanja su dokazala opravdanost primjene kod PMS-a. Ima pozitivan učinak na otklanjanje depresije, razdražljivosti, anksioznosti, glavobolja, zadržavanja vode. Konopljika ima i dokazano antioksidativno djelovanje.
BORAGO OFFICINALIS L.(boražina)
Boražina u svom sastavu sadrži 25% GLA (gama linoleinska kiselina). GLA se u organizmu metabolizira u hormonima slične tvari (prostaglandine) putem kojih regulira procese u organizmu na staničnoj razini. Prostaglandini djeluju protuupalno, razrjeđuju krv, reguliraju hormonske aktivnosti. GLA djeluje vazodilatatorno, poboljšava protok krvi u perifernoj cirkulaciji te eliminira kongestije. Dokazano je da manjak GLA kod žena čini organizam osjetljivijim na prolaktin. Dnevna terapijska doza iznosi 500-1000 mg GLA, zavisno o izraženosti simptoma.
OENOTHERA BIENNIS L.( pupoljka, uobičajen domaći naziv je noćurak)
Noćurak u svome sastavu također sadrži GLA. Upotreba noćurka u svrhu otklanjanja tegoba genitalnog trakta žena se bazira na tradicionalnoj uporabi. Primjenjuje se u svrhu otklanjanja menstrualnih grčeva, bolnih grudi, upala izazvanih endometriozom, promjena raspoloženja, edema. Klinička ispitivanja su dokazala da manjak nezasićenih masnih kiselina (pa tako i GLA) čini pojedina tkiva osjetljivijima, reagiraju preburno na utjecaj spolnih hormona. GLA se može primijeniti kod svih tegoba vezanih uz neravnotežu spolnih ženskih hormona, u reproduktivnom razdoblju života.
ALCHEMILLA VULGARE L.(vrkuta)
Vrkuta se često naziva “panaceja za žene” (svelijek za žene). Tradicionalno se upotrebljava zbog uravnoteženja progesterona i njegovog povećanog oslobađanja (tradicionalni lijek kod neplodnosti). Primjenjuje se kod prevencije pobačaja te za zaraštanje” nakon poroda. Primjena vrkute smanjuje jake izljeve, bolne menstruacije, otpušta mišiće maternice. Vrkuta ima protuupalno i diuretsko djelovanje. Lokalno se može primijeniti i kod blažih krvarenja, rana i gljivičnih infekcija.
CAPSELLA BURSA-PASTORIS (L.) Medik.(rusomača)
Rusomača se tradicionalno primjenjuje kod menoragija i kod blažih krvarenja iz maternice. Ima hemostatski učinak, te djeluje i kao blagi stimulans u amenoreji. Djeluje protuupalno i jača stijenke krvnih žila. S rusomačom treba biti oprezan kod doziranja. Naime, ako se primjeni u prevelikoj količini može u potpunosti zaustaviti menstruaciju te tako izazvati neravnotežu spolnih hormona. Preporuka je da se popije jedna šalica čaja, pričeka 2-3 sata, vidi koliko se krvarenje smanjilo, te zatim eventualno ponovi doza. Zbog svog potentnog djelovanja ne preporučuje se primjena kod žena u perimenopauzi (može izazvati prerani ulazak u menopauzu).
Ines Buhač mag. pharm. i Tajana Buhač mag.pharm., univ.mag.pharm. voditeljice su Centara VIS NATURAE – savjetovališta iz fitoterapije i homeopatije.
Tel: 01/2420-485
Fax: 01/2420-485