Unazad nekoliko godina, suočili smo se sa sve većim nizom štetnih kemikalija koje prijete iz kozmetike i kućanskih proizvoda, među kojima su i agresivna sredstva za čišćenje koja obećavaju uklanjanje prljavštine samo jednim potezom. No, pogled na njihov sastav otkriva mnoge toksične sastojke koji mogu biti štetni za okoliš i ljudsko zdravlje.
Sada je nova studija, objavljena u časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, pokazala da žene koje su često izložene kemijskim sredstvima za čišćenje kod kuće ili na poslu imaju veći pad kapaciteta pluća tijekom vremena. Dosad su kratkoročni učinci sredstava za čišćenje na zdravlje – poput napada astme – dobro istraženi, ali najveći doprinos ove studije krije se u rasvjetljavanju što se događa s našim zdravljem uslijed dugotrajne izloženosti.
Istraživanje sveučilišta u Norveškoj obuhvatilo je više od 6 000 osoba te ih pratilo u razdoblju od 20 godina, a pokazalo je kako je kapacitet pluća drastično padao kod žena često izloženih kemijskim sredstvima za čišćenje. Naime, podaci su otkrili kako se kapacitet pluća godišnje smanjivao za 4.3 mililitra kod žena koje su čistile kod kuće, te čak 7.1 mililitara kod žena koje se profesionalno bave čišćenjem.
Ovakve vrijednosti usporedive su sa stanjem pluća dugogodišnjih pušača koji dnevno puše kutiju cigareta, a češća je bila i pojava astme. Konstantno uzrokujući sitna oštećenja dišnih puteva iz godine u godinu, kemikalije iz sredstava za čišćenje mogu ubrzati stopu smanjenja funkcije pluća do koje dolazi s godinama, upozorila je dr. sc. Cecile Svanes, jedna od autora studije i profesorica na sveučilištu za portal ScienceDaily.
Autori studije smatraju kako se pad funkcije pluća može pripisati iritaciji koju većina sredstava za čišćenje uzrokuje na sluznici dišnih puteva, što s vremenom rezultira njihovim trajnim promjenama. Zato umjesto štetnih kemikalija za čišćenje doma odaberite proizvode koji su sigurniji za korištenje ili se pouzdajte u vlastito sredstvo za čišćenje od jednostavnih sastojaka koji se nalaze u svakoj kuhinji, poput sode bikarbone i octa.
Pročitaj i ovo:
• Čišćenje doma – kuhinja voli EKO pristup
• Soda bikarbona, ocat i limun – sve što treba za ekološko čišćenje doma
• Zašto su ekološka sredstva za čišćenje bolja od konvencionalnih?