Jeste li se ikada zapitali koji su sve sastojci u kruhu koji ujutro donesete iz pekarnice ili dućana? Koji sve aditivi? Kojeg je porijekla brašno od kojeg je ispečen kruh? O kojoj se točno vrsti brašna radi i koliko je sve to skupa važno za naše zdravlje?
Na zanimljivoj promociji u prostoru Makronove u Ilici, prošli je četvrtak 13.10. Biovega predstavila osam vrsta ekološkog bezkvasnog kruha koji proizvode na ekološkom imanju Zrno – koji se mogu pronaći, zbog ograničenih kapaciteta proizvodnje, zasad samo u zagrebačkim Bio&bio trgovinama.
Ujedinivši svoje znanje o životu u skladu s prirodom, bazirano i na temelju utjecaja različitih kultura prehrane – mediteranske, japanske, talijanske i francuske, s interesom da se okuša i u umjetnosti pečenja kruha, Zlatko Pejić, stručnjak za prirodne stilove življenja, osmislio je i razvio recepture za šest različitih vrsta kruha.
Na prezentaciji su nam tako predstavljeni: Kayu s kuhanom rižom i dodacima zobenih pahuljica i sjemenki, Kruh 5 žitarica, Kruh Polenta, Ciabatta i ciabatta peciva, Seoski kruh i Tahini kruh.
Za proizvodnju svih šest vrsta koristi se isključivo svježe brašno, a žitarice se melju u malom mlinu na imanju kako bi se osigurala svježina brašna.
Važno je naglasiti da se za proizvodnju ovog kruha ne koriste kvasac već fermentirana baza ili starter, kako se popularno prirodni kvasci i nazivaju. Za razliku od ostalih kvasnih kruhova, ovaj kruh višednevnim stajanjem dobiva, a ne gubi na vrijednosti i okusu. Za njegovu proizvodnju potrebno je čak od 12 do 24 sata, a korištenje fermentirane baze, odnosno startera umjesto kvasca još je jedna od posebnosti samog načina proizvodnje.
Apsolutni hit, kako je to istaknula članica Uprave Žana Hinek, među kupcima u Zagrebu je Kayu kruh od integralnog pšeničnog brašna s kuhanom rižom, kojeg bismo i mi izdvojili kao najbolji kruh koji smo na Naturali u posljednje vrijeme probali.
Iako su s nama u Biovegi podijelili savjete kojima se čak 5-7 dana čuva svježina kruha kroz dulje vrijeme – Kayu kruh je nestao isto to poslijepodne.
Spomenut ćemo još da je Biovegin Tahini kruh spravljen od integralnog brašna i sezamovog maslaca koji se priprema na imanju, a da se u Seoskom kruhu nalaze svježe isklijale klice što se po prvi put nudi hrvatskom tržištu.
Uz to, svi kruhovi imaju niski glikemijski index – samo 68, dok se kod ostalih konvencionalnih kruhova ta brojka kreće i do vrijednosti 100.
Tips&Trics za čuvanje kruha:
• Kruh obavezno izvaditi iz vrećice
• Umotati kruh u krpu i držati na zraku
• Kruh se ne čuva u zatvorenoj vrećici ili posudama za kruh jer je nužan pristup zraka, te sprječavanje nastajanja vlage
• Kruh ne preporučujemo čuvati u frižideru – jer se kruh orosi te na tako stvorenoj vlazi lako razvija plijesan
• Za hrskavu koricu i svježi topli okus možete kruh staviti u zagrijanu pećnicu na 160 stupnjeva na 10-minutno pečenje
• Ako se kruh osuši dovoljno je pošpricati ga te staviti u zagrijanu pećnicu na 160 stupnjeva na 10 min