Bilo da se radi o nekoliko minuta meditacije, čitanju dobre knjige u omiljenoj fotelji ili bijegu na solo vikend, pronalaženje vremena za sebe važan je dio uravnoteženog života. Pritom nije bitno jeste li jutarnji tip ili noćna ptica – nije toliko važno kada provodite vrijeme sami sa sobom, jednostavno to učinite.
Pronađite vremena za sebe
Vrijeme samoće pruža priliku za kontemplaciju, samopropitivanje i odmak od svakodnevnih društvenih pritisaka. Istraživanja također sugeriraju da vrijeme koje izdvojite samo za sebe pridonosi boljoj ravnotežu između posla i života te cjelokupnom blagostanju.
Čak i ako imate tendenciju da budete ekstrovertirani (tj. postajete energizirani time što se nalazite u blizini ljudi), odvajanje kojeg trenutka za sebe važan je dio dnevne samopomoći, osobito ako se provede čineći nešto smisleno što ste sami odabrali.
Kako provesti vrijeme u samoći? Punjenje naših baterija kroz solo bijeg može se odvijati u različitim oblicima, od svakodnevnog do izvanrednog. Evo što predlaže portal Alive.
Bijeg u prirodu
Velik broj studija pokazuje ono što mnogi od nas već intuitivno znaju– biti sam s prirodom jedno je od onih iskustava koje provjereno puni energijom.
Krenite polako: Povezivanje s prirodom može biti tako jednostavno kao ručak u parku, a ne za vašim stolom. Tijekom vikenda pokušajte uzeti 90-ak minuta za šetnju u prirodnom okruženju – nedavno provedeno istraživanje otkrilo je kako su sudionici koji su to redovito činili imali smanjenu aktivnost na području mozga povezanog s mentalnim bolestima, kao što je depresija.
Ili se odvažite: Ako želite nesvakidašnje iskustvo, razmislite o rezervaciji u eko resortu – nekoj povučenoj lokaciji u prirodnom okruženju koja daje prioritet brizi za okoliš te ekološkoj i kulturnoj održivosti. Prije nego što odete, malo istražite kako biste vidjeli što je sve u ponudi – i bolje je da odgovor bude stress free zona, bez mobitela, telefona, laptopa, nerviranja…
Bijeg u gradu
Gradovi također pružaju različite mogućnosti za uživanje u kvalitetno provedenom „me time“.
Krenite polako: Izvedite sami sebe na spoj i uživajte u … što god vam srce poželi. Sjednite u kafić s knjigom ili časopisom, idite u kino ili muzej ili jednostavno prošećite gradom uživajući u vlastitom društvu.
Ili se odvažite: Kao ultimativni lijek za rješavanje stresa, svratite u koji wellness centar. Mnogi centri nude termalne tretmane kao što su saune ili kupke, koje su studije povezivale s osjećajima opuštanja i blagostanja.
Bijeg unutar sebe
Meditacija je poznata po širokim prednostima kako za fizičko, tako i mentalno zdravlje. Meditacija nas također dublje povezuje s našim unutarnjim svijetom, što je čini aktivnošću koja savršeno utjelovljuje ideju „provoditi vrijeme sa sobom“.
Krenite polako: Pokušajte meditirati najmanje pet minuta dnevno. Putem interneta ili aplikacija za pametne telefone možete pronaći brojne vođene meditacije, što olakšava praksu meditacije, bilo kada, bilo gdje.
Ili se odvažite: Sudjelovanje u nekom meditacijskom programu može biti transformativni način za postizanje općeg blagostanja i podizanja razine samosvijesti. U stvari, meta-analiza objavljena 2017. godine pokazala je da su takvi retreati učinkoviti u smanjenju simptoma stresa, anksioznosti i depresije te u promicanju kvalitete života.
Kako dobiti najviše?
Može se činiti izazovnim pronaći malo vremena za sebe u već pretrpanom rasporedu. Međutim, čini se da je ovdje kvaliteta važnija od kvantitete. Kako biste izvukli najviše iz vremena odvojenog za sebe, iskušajte koji od ovih trikova
Dogovorite sastanak – sa sobom. Svaki tjedan odvojite malo vremena kako biste učinili nešto samo za sebe i držite se tog plana kao što biste se držali bilo kojeg drugog dogovora. To može značiti da drugi ukućani znaju da ste, za određeno vrijeme, nedostupni, a zatim potaknite druge da učine isto.
Isključite se. Eksperimentirajte s isključivanjem i sklanjanjem mobilnog telefona tijekom vremena za sebe – primijetite kako to pomaže stvoriti smislenije i manje distancirano iskustvo.
Nema potrebe za krivnjom. Dajte sve od sebe kako ne biste kontaminirali vremena predviđeno za sebe mislima o tome što biste trebali "raditi“ umjesto toga. Pronađite utjehu u spoznaji da vas prioritiziranje vremena za sebe može dugoročno učiniti produktivnijima i ostaviti više vremena za važne ljude u vašem životu.
Pročitaj i ovo:
• Ponovno se poveži s prirodom u samo 5 koraka
• Šumske kupke – povratak prirodi za eliminaciju stresa
• Osam koraka do povezanosti