Kvinoja je već neko vrijeme vladarica scene zdrave hrane i jasan favorit u kuhinji u kategoriji superhrane. No što je to što kvinoju čini tako posebnom i omiljenom?
Nevjerojatna svestranost i hranjivost
Čini se da kvinoja iskače sa svakog tanjura – poslužuje se kao prilog, energetska alternativa doručku od žitarica ili egzotično glavno jelo. Njezina nevjerojatna svestranost i hranjivost nesumnjivo je razlog zašto je postala jedan od najpopularnijih izvora ugljikohidrata.
Ako još uvijek niste sigurni što je kvinoja, niste sami – većina ljudi misli da je kvinoja žitarica poput riže ili pšenice, pogotovo zato što se kuha na isti način kao i riža, s dvije šalice vode na svaku šalicu kvinoje. Vjerovali ili ne, kvinoja uopće nije žitarica već je (super)sjeme ili pseudožitarica.
Sadrži svih 9 esencijalnih aminokiselina
Kvinoja je namirnica izrazito bogata nutrijentima, pa tako sadrži šest grama proteina po šalici, a usto je jedini izvor ugljikohidrata koji sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina. Osim toga, bogata je lizinom, aminokiselinom odgovornom za oporavak mišića nakon intenzivnog treninga.
Kao da to nije dovoljno, kvinoja ima i pregršt zdravstvenih prednosti. Bogata je mineralima, uključujući željezo, fosfor, mangan i bakar. Bakar i mangan pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i održavanju čvrstih kostiju, dok su željezo i fosfor važni za metabolizam i proizvodnju energije.
Još jedan pozitivan zdravstveni učinak kvinoje je visok udio vlakana – oko 2,5 grama po porciji. Između ostalog, vlakna pružaju osjećaj sitosti nakon obroka, pomažu u održavanju zdravog probavnog trakta i poboljšavaju kontrolu inzulina koji održava stabilnu razinu šećera u krvi. Zato je kvinoja odličan izbor za dijabetičare kojima iznenadan porast šećera u krvi može ozbiljno naškoditi zdravlju, ali i za one koji žele pročistiti organizam nakon blagdanskog slavlja ili skinuti pokoji kilogram viška.
Ne sadrži gluten
Budući da ne sadrži gluten, u kvinoji mogu uživati i osobe s dijagnosticiranom celijakijom i preosjetljivosti na gluten. Porast popularnosti bezglutenskih dijeta bez sumnje je doprinio povećanoj potrošnji kvinoje proteklih par godina. Gluten se nalazi u zobi, raži, ječmu i pšenici, što otežava pripremu hranu za one koji pate od celijakije i / ili preosjetljivosti na gluten.
Uz impresivan profil hranjivih tvari, jednostavnost pripreme i izostanak glutena, ne čudi što je kvinoja popularan izbor pobornika zdrave prehrane.
Ako razmišljate o uvođenju kvinoje i na tanjure vaših ukućana, poslužite je umjesto riže ili tjestenine u bilo kojem od vaših omiljenih jela.
Pročitaj i ovo:
- Ukusno i bez glutena: 3 doručka koja ćete pripremati sa zadovoljstvom
- Za bezglutenski početak dana: Kvinoja s jabukama i cimetom
- Kvinoja: Sedam razloga zašto na jelovnik dodati ovu supernamirnicu