Isprobajte ovaj jednostavan i lako izvediv projekt koji će vam omogućiti da uzgajate svoju vlastitu hranu na bilo kojem mjestu s dovoljnim količinama sunčeve svjetlosti: na krovu, balkonu, stepenicama ili prilazu vašoj kući ili stanu. Najbolji dio je to što za njegovu izradu nisu potrebne posebne vješti niti skupi materijali.
Jednom kada ovo isprobate, nema povratka natrag, htjet ćete saditi još više, a rezultat svega bit će višegodišnja proizvodnja vaše domaće hrane.
Osim toga, ne morate se slijepo držati svih uputa u daljnjem tekstu. Ako imate neko bolje ili vama prihvatljivije rješenje, povedite se za njim. Nisu bitni ni izgled ni pedantnost, bitno je samo da stvar funkcionira!
Potrebni materijali i alat
– 5 plastičnih kanti s volumenom od 20 litara (izgrađen od ˝sigurne˝ plastike).
– 1 crijevo za zalijevanje, otprilike tri puta duže od visine plastične kante. Također, može biti izgrađen od ˝sigurne˝ plastike, bakra ili bambusa.
– 1 plastična čaša volumena 0.4 litre ili 0.7 litara.
– 1 plastična vreća za smeće volumena 50 litara.
– 0.3 kubna metra zemlje za cvijeće.
– Organsko gnojivo (1.5 do 2 šalice po kanti).
– Električna bušilica ili ona s akumulatorom.
– 3/8 inčno svrdlo.
– Rezač kutija, nož.
– Škare, obične ili vrtne.
Nakon što ste nabavili sav potreban materijal, spremni ste za izradu! Slijedi zabavni dio: bušenje rupa na kantama (obavezno ostavite jednu kantu po strani).
Postoje tri različite dimenzije:
– Velika rupa na sredini kante.
– Rupa srednje veličine za crijevo.
– 30-ak rupa manjih dimenzija (za drenažu).
Zbog vrlo različitih mogućih kombinacija, dimenzija i oblika kanti i plastičnih čaša, procjena koliko velike rupe trebaju biti ostaje na vama. Mala pomoć: veličinu rupe na sredini kante trebali biste procijeniti na temelju dimenzija plastične čaše.
Preokrenite kantu i na njenom dnu obilježite centralni dio, zatim izbušite odgovarajuću rupu za čašu. Ako nemate ubodnu pilu, nacrtajte kružnicu odgovarajućeg promjera na sredinu kante i izrežite je služeći se nožem i škarama.
Izmjerite dimenzije otvora vašeg crijeva za zalijevanje. Dodajte još malo (otprilike 1/8 tog promjera) i nacrtajte kružnicu par centimetara od vanjskog ruba kante. Izrežite rupu prema zadanom krugu pomoću ubodne pile ili noža. Ako rubovi rupa nisu savršeno ravni, nemojte se uopće zabrinjavati zbog toga.
Zatim izbušite 30-ak rupa s promjerom manjim od 1 centimetra, po cijeloj površini dna kante. Ovo su rupe potrebne zbog prozračivanja korijenja i njihovog rasta. Odrežite crijevo za zalijevanje na jednom kraju pod kutem od 45 stupnjeva, tako će se teže začepiti kad bude smješteno u kanti.
Oštrim nožem napravite četiri ravnomjerno raspoređena vertikalna proreza na bočnim stranama plastične čaše. Nemojte pritom presjeći i dno, već samo bočne rubove. Nakon što napunite čašu s navlaženom zemljom za cvijeće, ovi prorezi omogućit će da voda putuje iz spremnika u zemlju za cvijeće koja se nalazi u kanti iznad.
Stavite kantu s rupama unutar druge kante kojoj niste bušili rupe. Kante postavite na svjetlo i vizualizirajte rezervoar s vodom na njihovom dnu. Ovaj put, izbušite dvije male rupe, promjera oko 1 centimetar, na suprotnim vanjskim stranama neizbušene kante.
Visina rupa treba biti otprilike 1 centimetar ispod dna kante s rupama koja je smještena u njoj. Ovo znači da će dno kante sa zemljom uvijek ostati relativno suho, a višak vode će se cijediti kroz rupe, sprečavajući da korijenje ostaje stalno natopljeno.
Završna faza – sadnja biljaka
Nakon što ste smjestili kante jednu u drugu, postavite crijevo za zalijevanje kroz rupu u unutarnjoj kanti koja je predviđena za njega. Prema dnu treba biti okrenut kraj koji je izrezan pod 45 stupnjeva. Plastičnu čašu napunjenu zemljom smjestite u veliku centralnu rupu na dnu kante. Nema veze ako čaša malo strši, ionako će biti prekrivena zemljom.
Ispunite unutarnju kantu vlažnom zemljom za cvijeće, svako malo ju pritisnite i lagano sabijte kako bi postala kompaktna. Ovisno o biljci koju planirate posaditi, možete umiješati pola čaše organskog gnojiva u zemlju. U svakom slučaju, pobrinite se da ste u potpunosti ispunili kantu zemljom (bez većih praznina) i još ju dodatno pritisnite oko rubova na vrhu.
Ponekad je jednostavnije saditi sjeme većih dimenzija tako da ispunite kantu zemljom do ¾ visine, zatim posadite sjemenke i onda ih prekrijete ostatkom zemlje do vrha kante.
Nakon dodatka gnojiva povrh svega (oko rubova kante), nježno prekrijte otvor kante plastičnom vrećicom s rupama predviđenim za gornji dio biljke i crijevo za vodu. Sve dodatno osigurajte i privežite komadom špage i tada ste spremni za uzgajanje biljaka.
Nakon što ste posadili sjemenke ili mladice biljaka, možete ih zaliti. Ovo je prvi i zadnji put da ćete to učiniti. Ovim zalijevanjem pomoći ćete biljki da počne rasti i lakše preživi presađivanje. Nadalje ćete zalijevati svoje biljke isključivo koristeći crijevo.
Moći ćete vidjeti razinu vode u rezervoaru ako se malo pomnije zagledate. Kada razina vode postane preniska, napunite ju dok voda ne počne izlaziti kroz rupe na donjoj kanti. Nemojte se brinuti zbog toga, jer ovim načinom uzgajanja ne možete previše zaliti biljku. Kako vaša biljka naraste, morat ćete ju sve češće zalijevati.
Preuzeto sa: greenroofgrowers.blogspot.com