Prema studiji objavljenoj u poznatom znanstvenom časopisu Journal of Nutrition, beta karoten i drugi karotenoidi kao što su lutein i likopen, imaju zaštitno djelovanje kada se radi o izlaganju naše kože ultravioletnom zračenju. Preventivnom zaštitom od oštećenja na koži smanjuje se rizik od razvoja raka kože.
Karotenoidi su intenzivno obojena skupina biljnih pigmenata koja dokazano ima antioksidativno djelovanje. Postoji više od 600 različitih karotenoida, a najistraživaniji su beta karoten, likopen, lutein i zeaksantin. Studije su pokazale da karotenoidi mogu pomoći u prevenciji nekih tipova raka, uz to, smanjuju i rizik od razvitka nekih bolesti očiju.
U ovoj studiji, 36 odraslih osoba, starosti između 22 i 55 godina, podijeljeni u tri skupine dobivali su različite kombinacije karotenoida tijekom 12 tjedana istraživanja. Prva skupina ispitanika primala je 24 mg beta karotena svakodnevno, druga skupina dobivala je mješavinu beta karotena, luteina i likopena, dok je treća skupina bila kontrolna i primala samo placebo. U razdoblju nakon 6 i 12 tjedana primanja karotenoida, ispitanicima je mjereno crvenilo kože nakon izlaganja UV zračenju.
Obje skupine koje su primale suplemente s karotenoidima imale su značajno manje crvenila kože nakon izlaganja UV zračenju, u odnosu na kontrolnu skupinu, i to nakon samo 12 tjedana tretmana. Nije bilo statistički značajnih razlika između skupina koje su primale različite kombinacije karotenoida, iz čega se može zaključiti da pomiješani karotenoidi kao is am beta karoten, imaju vrlo efikasno djelovanje u zaštiti kože od UV zračenja.
Međutim, lutein i likopen, nalaze se u značajnim količinama i u drugim organima izuzev kože, stoga bi njihovo pozitivno djelovanje na zdravlje moglo nadilaziti njihovu ulogu u zaštiti kože. Prema nekim studijama, likopen može smanjiti simptome astme i pomoći u prevenciji raka prostate. Lutein je povezan sa smanjenjem rizika od makularne degeneracije i prevencijom katarakta.
Sigurnost korištenja beta karotena kod pušača dovedena je u pitanje. Naime, dvije objavljene studije pokazale su da konzumacija suplemenata s beta karotenom povećava rizik od raka pluća. U svakom slučaju, kod nepušača, korištenje beta karotena nema nikakvih štetnih posljedica, naprotiv – potencijalno je korisno za zdravlje.
Dok neki karotenoidi mogu biti preobraženi u vitamin A, uzimanje suplemenata koji sadržavaju karotenoide nije isto kao i uzimanje vitamina A. Visoke razine vitamina A mogu biti toksične, dok su karotenoidi bezopasni čak i kada se unesu u većim dozama.
Konzumacijom nekih vrsta voća i povrća tijelo se može opskrbiti značajnim količinama karotenoida. U tome prednjači žuto voće i povrće kao što je: mrkva, mango, jabuke i bundeve. Zeleno lisnato povrće dobar je izvor luteina, a likopen možemo unijeti konzumacijom rajčica, lubenica, crvenog grejpa i guave.