Negdje duboko u nama, u svakoj stanici našeg tijela, krije se informacija.
Engleski je pak pristup, nasuprot francuskom, zaigraniji, lepršaviji i velikim je dijelom okrenut upravo prema duhu iz bočice, odnosno prema energetskom aspektu eteričnog ulja i prema mirisu esencije što je vidljivo i iz programa većine aromaterapeutskih škola engleskog smjera u Hrvatskoj. U takvom se pristupu meditira uz eterična ulja, ulja se često odabiru intuitivno i njima se pokušava uskladiti energija i energetski centri (tzv. Gornja parfemska nota, srednja i donja nota eteričnog ulja tako se često naglašavaju u engleskom pristupu, a to je silno zanimljivo jer je poznato da su upravo Francuzi najbolji parfumeri na svijetu.
Zdravstvene beneficije od uporabe eteričnih ulja tek su na trećem mjestu, a indikacije za uporabu eteričnih ulja su izuzetno široke. Inhalacija i masaža predstavljaju najčešći način aplikacije eteričnih ulja za razliku od francuskog pristupa kod kojeg se eterična ulja uzimaju čak i oralno, rektalno i vaginalno.
Doze koje se upotrebljavaju su niske, gotovo homeopatske, kvaliteta eteričnih ulja nije presudan kriterij i često se zanemaruje kao nebitna stvar. Kemotipiziranost i botanička definiranost su nepoznati pojmovi, a takav pristup lepršavosti dopušta da se ozbiljnim aromaterapeutima smatraju osobe kojima se dogode vrlo ozbiljne pogreške kao što je recimo ova: „U aromaterapiji bosiljak je izuzetno popularan, kao zamjena za timijan, ali puno blaži.“ Bosiljak kao zamjena za timijan? Ovo je doista biser od kojeg se kvalitetno obrazovanom fitoterapeutu digne kosa na glavi.
Koristite samo kvalitetna eterična ulja!
Već prema vlastitom afinitetu, odlučili se za francuski pristup aromaterapiji ili za engleski, presudno je koristiti kvalitetna kemotipizirana eterična ulja jer kada se koriste patvorena ulja, ulja loše kvalitete ili sintetski mirisi- efekta neće biti. Niti zdravstvenog niti energetsko- meditativnog.
Kvalitetno eterično ulje lako ćete prepoznati prema nekom od certifikata koji jamči kvalitetu uzgoja i proizvodnje ( HECT, ECO CERT, AB, DEMETER), a esencija na etiketi treba imati naznačene nazive biljke na hrvatskom i latinskom, zemlju podrijetla, način uzgoja, način dobivanja, dijelove biljke iz kojih se iscrpilo ulje, kemijski sastav koji potvrđuje analiza plinskom kromatografijom i masenom spektrometrijom, kemotip, lot broj i rok trajanja.
Tek kvalitetna eterična ulja mogu se nazivati pravim esencijama biljaka i koristiti za ono zbog čega su biljke primarno i stvorene- za liječenje bolesti i tegoba, održavanje zdravlja i podizanje duha.