Nježan dašak balzama na povjetarcu, opora aroma žalfije, klinčića i cimeta tijekom blagdana, svjež miris lavande, zaslađena nježnost ruže; svi ovi mirisi utječu na naše misli, osjećaje, raspoloženja, stanje duha, ljepotu…
Uporaba esencijalnih ulja datira još iz doba starih civilizacija, gotovo 3000 godina prije Krista, kada su se koristila ne samo radi svoje ugodne arome u uljepšavanju i njezi, već i kao konzervans ili pak lijek, ali i zbog svoje neposredne povezanosti s višim duhovnim bićima, pri obredima molitve i kao žrtva bogovima. Savršeno očuvane egipatske mumije svjedoče o izuzetno snažnim konzervansima biljnih esencija koje su korištene za njihovo očuvanje. Tako je zanimljivo da su znanstvenici, kada je 1922. godine otvoren Tutankamonov grob, ostali iznenađeni jer je zrak u grobnici preplavio miris esencijalnih ulja.
Kako je nastala aromaterapija?
Aromaterapija je bila korištena u drevnim tretmanima njege kože. Kleopatra je bila poznata po tome što je voljela dodavati mnogo različitih vrsta ulja u svoju kupku ne bi li sačuvala ljepotu svoje puti. Kinezi su još oko 2000 godina prije Krista koristili esencijalna ulja u akupunkturi, masaži, kupki i inhalacijama.
Obnova interesa za esencijalna ulja započela je krajem dvadesetih godina kada je francuski kemičar Rene Maurice Gattefosse nezgodno opekao svoju ruku i uronio je istovremeno u zdjelu lavandinog ulja, najbližu tekućinu pri ruci. Na njegovo iznenađenje, rana je brzo zacijelila i nije ostavila nikakav ožiljak. To je potaknulo njegov interes za istraživanjem terapijske upotrebe esencijalnih ulja, prvi tako upotrijebivši izraz ‘aromaterapija’.
Eterična ulja djeluju i emocionalno i fizički
Većina ljudi prvo pomisli na miris kad čuje riječ aromaterapija. Najizravniji oblik aromaterapije je udisanje esencijalnih ulja. Njegov efekt na psihu je snažan i istovremen, te često potiče asocijacije vezane na neku uspomenu, priziva ugodne doživljaje iz prošlosti i time nas udobrovoljava.
Zagovornici aromaterapije vjeruju da aromatična ulja djeluju i emocionalno i fizički. Emocionalno, čine da se osjećate bolje i prisjetite se ugodnih uspomena. Fizički, mogu vam pomoći da se riješite određenih stanja, potičući imunitet, cirkulaciju i živčani sustav. Općenito govoreći, korisni su za tretman stresa i bolesti povezanih sa stresom, a snažeći tijelo potiču opći boljitak i pozitivne osjećaje.
Mirisi djeluju na sva naša čula – pa i na hormone
Stručnjaci kažu da se arome osjećaju živčanim završecima u nosu, prenoseći signale limbičkim sustavom u mozak. Važan dio limbičkog sustava, hipotalamus, upravlja hipofizom, koja kontrolira otpuštanje hormona po tijelu. Uz to proizvodnja različitih neuro-kemijskih spojeva može biti potaknuta mirisima.
Neuro kemijski spojevi mogu promijeniti vaše raspoloženje – poput serotonina, koji smiruje ili endorfina koji vam daje prirodnih osjećaj ushita. Stručnjaci kažu da olfaktorni živac preuzima mirise esencijalnih ulja i prenosi ih u dijelove mozga koji su povezani s emocijama i hormonima.
Mirisi i arome mogu utjecati na raspoloženje i osjećaje te potaknuti proizvodnju hormona u tijelu. Oni mogu potaknuti duh, pročistiti um i potpuno opustiti tijelo.
Aromaterapija djeluje na jednostavnom osnovnom principu uživanja u mirisu, može umanjiti stres, uljepšati put i tretirati problematične kožne iritacije, smanjiti bolove u želucu; tako da nije čudno što je jedan od najpraktičnijh i najpopularnijih načina smirenja, opuštanja i uravnoteženja tijela, uma i duha.
Pročitaj i ovo:
- Mara Doljak, mag. pharm.: Kako sve aromaterapija može pomoći kod malih ljetnih boljki?
- Dragana Klarić: Eterična ulja u službi afrodizijaka i romantike
- Eterična ulja – najbolji prirodni saveznik u borbi protiv celulita