Pčele imaju ključnu ulogu u gotovo svim kopnenim ekosustavima, stoga je očuvanje populacije pčela ključno za opstanak niza kultiviranih i samoniklih biljnih vrsta. Od početka 21. stoljeća, pčelari redovito izvještavaju o stalnom povećanju stradavanja pčelinjih zajednica diljem svijeta, a naznake su da bi ova godina pčelama i pčelarstvu mogla donijeti enormne gubitke na koje bismo se svi trebali što prije pripremiti.
Ovaj apel upućujemo jer nam s terena dolaze informacije o naglom slabljenju brojnih pčelinjih zajednica i njihovom odumiranju, a ovo toplo vrijeme može nas dovesti u dosad nezapamćene gubitke na pčelinjacima diljem Hrvatske. Što pčelari trebaju učiniti?
Najhitnije treba pregledati sve zajednice i u onima gdje su pčele izbile na satonošu, njima treba ODMAH staviti po šećernu pogaču na samu satonošu upravo na mjesto na kojem su pčele „proključale". Važno je naglasiti ŠEĆERNU POGAČU, a ne okvire meda. Pogotovo ne okvire meda iz zajednica koje su ostale bez pčela. Jer ako je u pitanju bilo kakva bolest time ćemo samo ubrzati propadanje već ionako oslabljenih zajednica. Ne treba okretati niti prevješavati okvire u samoj košnici jer to oslabljenim zajednicama koje imaju mlado leglo neće biti od nikakve koristi, a u ovo doba godine bit će potpuno kontraproduktivno. Svakako treba uzeti uzorke mrtvih pčela i pospremiti ih u papirnatu ambalažu na neko hladnije mjesto (nije potrebno držati mrtve pčele u frizeru) kako bi se u narednom periodu mogle dati na analizu uzroka uginuća.
Pozivamo sve hrvatske pčelare, koji imaju i koji nemaju gubitke, da ispune Anketni upitnik o gubicima pčelinjih zajednica 2013/2014. godini te da ga hitno dostave u Hrvatsku poljoprivrednu agenciju. Upitnik se može dobiti elektronskom poštom ako se kontaktira HPA ili UP „Pčelinjak“. Ova anketa je od izuzetne važnosti jer se bilo kakva akcija može poduzeti tek kad prikupimo egzaktne podatke o stvarnom stanju pčelinjeg fonda u Hrvatskoj u ovom trenutku. I tu nam jedino može pomoći Hrvatska poljoprivredna agencija! Stoga apeliramo na sve pčelare da animiraju čelnike svojih udruga kako bi organizirali isprint i podjelu upitnika kojeg je ponudila HPA.
Agronomski fakultet u Zagrebu će pristigle upitnike obraditi i analizirati, te po potrebi dati preporuke o širim aktivnostima u koliko prikupljeni podaci potvrde crne vijesti o enormnim gubicima pčela. Na žalost u zadnjih nekoliko godina interes hrvatske pčelarske javnosti za sustavnim praćenjem zimskih gubitaka pčela opada što nam se u ovim trenucima osvećuje.
Hrvatska poljoprivredna agencija izradila je analizu zimskih gubitaka pčela u zadnjih pet godina iz kojih podataka bi se dalo zaključiti da je situacija na našim pčelinjacima svake godine sve bolja. Kako je sve manje pristiglih Upitnika tako se bilježi i sve manje gubitaka. No stvarno stanje je vjerojatno daleko od idilične slike koju nam daje ovaj izvještaj i to isključivo krivnjom nas pčelara jer smo suzdržani u davanju službenih izvještaja o gubicima.