Biti ljekarnik i živjeti struku je velika obveza – zakonska i moralna. U svakidašnjem radu s pacijentima susrećemo se s raznim slučajevima. Rad na recepturi od ljekarnika iziskuje brojne kompetencije i znanje. Savjetovanje, prepoznavanje interakcija, zloupotreba i trovanje lijekovima samo su neki od radnih procesa na recepturi, tim više što se u praksi dosta susrećemo da pacijenti pored propisanih lijekova i dodataka prehrani uzimaju još jedan dodatak – alkohol.
Kada govorimo o alkoholu, mislimo na etanol. Jedna krasna molekula, molarne mase 46,07 g/mol, formule C2H5OH, koja nas može koštati života. Kombinacija alkohola i lijekova može dovesti do ozbiljnih psihičkih, fizičkih i bihevioralnih problema. Međusobno mogu povećati učinak jedan drugoga i dovesti do neželjenih interakcija. Alkohol može i promijeniti metabolizam pojedinih lijekova. Krasna molekula koja može upravljati vašim životom.
Pacijenti nam nikada neće priznati da imaju problem s uzimanjem lijekova i alkohola. Kao ljekarnici, moramo sami iskoristiti naše sposobnosti i znanje da bismo dobili odgovor od pacijenta. Uvijek je dobro s pacijentom porazgovarati, ustanoviti koje lijekove uzima, kakve su mu životne navike… Ako primijetimo da pacijent kombinira lijekove (i dodatke prehrani) i alkohol, moramo razgovarati s njim. Objasniti mu važnost pravilnog uzimanja lijekova, potencijalne interakcije i nuspojave te, ako je potrebno, uputiti ga u Centar za liječenje ovisnosti. Tu moramo uvidjeti važnost da pravilno iskomuniciramo i s liječnicima obiteljske medicine. Zlouporaba alkohola i lijekova ne smije se samostalno liječiti – u tom postupku trebaju biti zastupljeni stručni ljudi.
Lijekovi koji ne smiju s alkoholom:
a) antibiotici (amoksicilin, azitromicin, klindamicin, makromicin, eritromicin, cefaleksin…)
b) antidepresivi (npr. paroksetin)
c) benzodiazepini (npr. diazepam, flurazepam)
d) lijekovi za liječenje parazitskih bolesti (npr. metronidazol)
e) lijekovi za liječenje ovisnosti (npr. disulfiram)
f) antiepileptici (npr. valproična kiselina)
g) analgetici (npr. paracetamol, ibuprofen)
h) antagonisti vitamina K (martefarin)
i) antihistaminici (npr. desloratadin, loratadin)
j) antimalarici (npr. rifampicin )
k) oralni kontraceptivi
l) statini (npr. simvastatin)
m) hipnotici (npr. zolpidem) i brojni drugi.
Brojni lijekovi idu u interakciju s alkoholom, zbog čega je pacijentima nužno dati pravilnu uputu o primjeni lijeka. I dodatno, upozoriti ga na moguće interakcije. Stoga ćemo se kratko osvrnuti na jednu skupinu lijekova, antibiotici. Postoje brojni antibiotici, a prethodno su navedeni samo neki koji ulaze u interakcije s alkoholom. Istodobna primjena alkohola i antibiotika može promijeniti metabolizam antibiotika (ponašanje lijeka u organizmu), uzrokujući brojne nuspojave: vrtoglavicu, mučninu, probavne tegobe, dezorijentiranost, glavobolju, ubrzanu otkucaje srca.
Osim toga, dugotrajna primjena alkohola može dovesti do deficita mikronutrijenata kao što su vitamini B skupine, magnezij, cink, željezo, kalcij…
Moramo se odgovorno ponašati prema svome tijelu. I zato nemojte dozvoliti da alkohol upravlja vama.
Pročitaj i ovo:
• Liječenje djece: Prilagodite doziranje ibuprofena uzrastu djeteta
• Proljetna detoksikacija: Na što sve treba obratiti pažnju?