Izrazi “anksiozno” i “depresivno” često se spominju u neobaveznom razgovoru – i to s dobrim razlogom. Radi se o normalnim emocijama koje se javljaju rutinski kao odgovor na potencijalno opasne situacije (u slučaju anksioznosti) ili razočaravajućih, uznemirujućih okolnosti (u slučaju depresije). Odnos između tih osjećaja i njihovih povezanih kliničkih stanja je često složen.
Za jednu osobu anksioznost može dovesti do povlačenja u sebe i izoliranja. Izolacija može rezultirati nedostatkom mogućnosti za ugodna iskustva, što onda dovodi do lošeg raspoloženja. Za druge može značiti manjak energije za one aktivnosti u kojima inače uživaju, što ih čini nervoznima. Razumijevanje razlika između dviju emocija i karakterizacija ozbiljnosti problema je ključna jer vodi do rješenja problema i vraćanja pozitivnih emocija.
Odnos anksioznosti i depresije
Anksioznost i depresija dijele biološku osnovu. Trajna stanja anksioznosti ili lošeg raspoloženja poput onih osoba s kliničkom anksioznošću i poremećajima raspoloženja uključuju promjene u funkciji neurotransmitera. Smatra se da niska razina serotonina igra ulogu i u jednom i u drugom, zajedno s ostalim moždanim kemikalijama poput dopamina i adrenalina.
Iako su biološke podloge ovih problema slične, anksioznost i depresija doživljavaju se različito. Mogu se pojaviti uzastopno (jedna kao reakcija na drugu) ili se mogu pojaviti istodobno. Kada anksioznost i problemi s raspoloženjem istodobno dosegnu prag za kliničku dijagnozu, određene se dijagnoze smatraju komorbidnim stanjima.
Mentalne razlike između anksioznosti i depresije
Anksioznost i depresija imaju različite psihološke značajke, a njihovi su simptomi različiti.
Simptomi anksioznosti:
- Briga za neposrednu ili dugoročnu budućnost
- Nekontrolirane misli o tome da će nešto poći po zlu
- Izbjegavanje situacija koje bi mogle izazvati anksioznost
- Razmišljanje o smrti u smislu straha od smrti zbog opažene opasnosti od fizičkih simptoma ili očekivanih opasnih ishoda
Ovisno o prirodi anksioznosti, ovi simptomi mogu varirati. Na primjer, nekoga s generaliziranim anksioznim poremećajem mogu brinuti razne teme, događaji ili aktivnosti. S druge strane, osoba s poremećajem socijalne anksioznosti sklonija je strahovanju od negativnog ocjenjivanja ili odbijanja od strane drugih i strepnji zbog upoznavanja novih ljudi ili drugih socijalno izazovnih situacija. Jednostavno rečeno, anksiozne su osobe mentalno zaokupljene brigom do mjere koja nije proporcionalna stvarnom riziku ili stvarnosti.
Simptomi depresije
- Osjećaj beznađa, uvjerenje da se u budućnosti neće dogoditi ništa pozitivno ni za njih same, ni za druge, ni za svijet
- Vjerovanje da se zbog tog osjećaja beznađa ne isplati osjećati drugačije
- Osjećaj manje vrijednosti, kao da sve što rade nije vrijedno
- Razmišljanje o smrti zbog ustrajnog uvjerenja da život nije vrijedan življenja ili da je pojedinac teret drugima
Kad je riječ o težem depresivnom poremećaju, ove su vrste misli uporne većinu vremena. Ako osoba varira između stanja vrlo lošeg i vrlo dobrog raspoloženja, tada se može primijeniti dijagnoza bipolarnog poremećaja. Za bilo koju varijantu poremećaja raspoloženja, stanje lošeg raspoloženja vjerojatno će karakterizirati gore opisanom vrstom razmišljanja.
Fizičke razlike između anksioznosti i depresije
Fizički znakovi anksioznosti
- Poteškoće u koncentraciji zbog stanja uznemirenosti ili uznemirujućih misli
- Poteškoće u spavanju
- Vrtoglavica
- Gastrointestinalni poremećaj (mučnina, proljev ili zatvor)
- Povećani puls, krvni tlak, znojenje
- Napetost mišića
- Kratkoća daha
Fizički znakovi depresije
Depresiju prvenstveno karakteriziraju promjene u uobičajenim fizičkim procesima, kao što su:
- Poteškoće s koncentracijom, fokusom i pamćenjem zbog neprekidnih misaonih procesa ili drugih fizičkih simptoma
- Nedostatak energije
- Gubitak apetita ili značajan porast apetita
- Sporije kretanje ili razgovor
- Fizička bol bez uzroka
- Pretjerano spavanje ili nesanica
Težina simptoma
Nije neobično doživjeti kratka razdoblja lošeg raspoloženja ili anksioznosti, posebno kao odgovor na određene životne stresore (na primjer, gubitak voljene osobe, dobivanje dijagnoze, započinjanje novog posla ili škole, financijski problemi). Međutim, da bi se postigao dijagnostički prag anksioznog poremećaja, simptomi moraju biti trajni, često i po nekoliko mjeseci.
Liječenje anksioznosti i depresije
Čak i ako mislite da vam anksioznost ili problemi s raspoloženjem ne ometaju kvalitetu života u tolikoj mjeri, još je uvijek dobro poraditi na tome. Ako su vaši simptomi blagi, imaju tendenciju opadanja ili ako ste prethodno imali formalno liječenje i zabrinuti ste zbog recidiva, intervencije samopomoći mogu biti razumno mjesto za početak. Ti pristupi mogu uključivati dodatke prehrani, knjige za samopomoć i telefonske aplikacije koje prilagođavaju psihoterapije utemeljene na dokazima ili nude način vježbanja vještina koje ciljaju na simptome, poput meditacije.
No, ako su vaši simptomi trajni, utječu na vaše odnose i sposobnost ispunjavanja različitih odgovornosti ili su jasno uočljivi drugima, vrijedi razmotriti formalnije liječenje.
Iz izloga FitZone
B – 50 Complex Kal
Vitamine B skupine organizam ne može sintetizirati, pa ih je potrebno unositi svakodnevno jer su pojedinačno i zajedno odgovorni za brojne odgovorne zadatke u organizmu. Nedostatak jednog ili više od njih negativno djeluje na metabolizam, a naposljetku i na zdravlje. B 50 Complex sadrži 50 vegetarijanskih tableta s Aroma Smooth™ osvježavajućim premazom okusa peperminta, kako bi poboljšao okus vitamina kojeg organizam ne može sam sintetizirati. Pomaže kod anemije, depresije, stresa, energije, imuniteta, neuroze i problema živčanog sustava.
Elagin Forte
Svakodnevno konzumiranje Elagina Forte, odnosno ekstrakta cijelog ploda nara djeluje antibakterijski, suzbija depresiju, a prema rezultatima istraživanja Sveučilišta u Edinburgu, povećava seksualnu želju, poboljšava erektilnu funkciju i pozitivno utječe i na žensko reproduktivno zdravlje. Osim toga, smanjuje rizik od nastanka krvnih ugrušaka i ateroskleroze te vraća elastičnost koži i volumen kosi.
Nerval kompleks
Riječ je o prirodnom ekstraktu listova Pasiflore, korijena Rodiole i tučka šafrana u bezalkoholnoj otopini, mješavini biljnog glicerina i pročišćene vode. Ne sadržava bojila, konzervanse ni bilo kakve dodatke. Nerval kompleks doprinosi olakšavanju simptoma dugotrajnog i kroničnog stresa, kao što su umor, razdražljivost, nesanica i drugi. Osim toga, doprinosi olakšavanju simptoma panike, tjeskobe, nervoze i napetosti.
Tinktura od matičnjaka
Matičnjak čisti krv, otklanja neraspoloženje, depresiju, stres i tugu, te pomaže gotovo svim unutarnjim organima, kod želučanih tegoba i tegoba živčanog sustava. Osim toga, tinktura od matičnjaka jača i oživljava srce, naročito onima koji imaju noćne strahove i kojima srce ubrzano lupa i smeta miru.
Valerijana kapi
Ove biljne kapi bez alkohola doprinose olakšavanju stanja nervoze i stresa, pomažu kod problema nesanice i učestalog buđenja te se preporučuju kod tahikardije. Ne sadrže bojila, konzervanse, dodani šećer, već biljke iz ekološkog uzgoja u kojem nisu korišteni pesticidi, herbicidi ili anorganska gnojiva. Osim toga, pomažu kod tegoba vezanih uz depresiju, glavobolju i funkcioniranje živčanog sustava.
Preostali asortiman proizvoda pronađite na: www.fitzona.hr
Pročitaj i ovo:
- Peeec kopriva! Sve supermoći ove biljke
- Je li mastika odgovor na gastritis?
- 5 neočekivanih stvari koje brišu stres i bude pozitivne emocije
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!