drugi nazivi: DERMATITIS, alergijski dermatitis, ekcem, neurodermatitis, atopijski dermatitis
Prehrana
Izbjegavajte izlaganje alergenima iz okoliša i hrane. Neke namirnice kao što su mlijeko, soja, citrusi, orašasti plodovi, pšenica, riba, jaja, kukuruz i rajčice mogu uzrokovati alergije. Preporučljivo je konzumirati manje zasićenih masnoća, rafinirane hrane i šećera. Te namirnice mogu izazvati upalne procese u organizmu. Jedite više svježeg voća i povrća, cjelovitih žitarica i namirnica s esencijalnim masnim kiselinama (riba i sjemenke). Smanjite uzimanje kave jer je kod nekih osoba primijećeno poboljšanje smanjenjem unosa tog napitka.
Dodaci prehrani
RIBLJE ULJE (10 g dnevno kroz 10 mjeseci) – u jednoj je studiji dokazano da se kod osoba koje su uzimale riblje ulje ekvivalentno 1.8 g EPA ekcem znatno povukao nakon 12 tjedana. Znanstvenici smatraju da je riječ o smanjenju leukotrijena B4 koji imaju značajnu ulogu u nastanku upale. Ako ste na terapiji antikoagulansima, porazgovarajte s liječnikom o uzimanju ribljeg ulja.
PROBIOTICI – bifidobakterije ili laktobacili mogu osnažiti imunitet i kontrolirati alergijske reakcije, posebice kod djece. Međutim, neki rezultati u korištenju probiotika su oprečni i potrebne su daljnja istraživanja.
ULJE NOĆURKA I BORAŽINE (6 g hladnoprešanog ulja dnevno, 500-1000 mg GLA dnevno) – u nekim je studijama dokazano da uzimanje hladnoprešanog ulja noćurka smanjuje svrbež koji se javlja kod ekcema. Boražina, jednako kao i hladnoprešano ulje noćurka, sadrži GLA – gama linolensku kiselinu koja ima protuupalno djelovanje. Odrasli uzimaju 500 do 1000 mg gama linolenske kiseline dnevno, a djeca u skladu sa svojom tjelesnom težinom.
VITAMIN C (1000 mg, dva do tri puta dnevno) – vitamin C djeluje kao antihistaminik. U jednoj je studiji pokazao smanjenje simptoma kod ekcema, međutim, potrebne su nove studije koje bi to potvrdile.
BROMELIN (100- 250 mg, dva do četiri puta dnevno) – bromelin je proteolitički enzim dobiven iz ananasa koji pokazuje smanjenje simptoma.
FLAVONOIDI – antioksidansi koji se nalaze u crnom bobičastom voću imaju protuupalno djelovanje, ojačavaju vezivno tkivo i pomažu kod smanjenja simptoma alergijske reakcije. Flavonoidi koji se mogu koristiti kao dodaci prehrani: KATEHIN (25-150 mg, 2-3 puta dnevno), KVERCETIN (50-250 mg, 2-3 puta dnevno), HESPERIDIN (50-250 mg, 2-3 puta dnevno) i RUTIN (50-250 mg 2-3 puta dnevno).