Čim se zima približi svom kraju, s prvim duljim i toplijim danima započinje naše maštanje o proljetnim proplancima, obiteljskim piknicima i izležavanju u suncem obasjanoj travi. Zvuči idealno, zar ne? Za neke je to vrlo dostupan i dohvatljiv san, a za ostatak populacije, koja sad zabrinjavajuće ima sve više članova, nedosanjani trenutak koji mogu samo zamišljati ili promatrati izdaleka. Naravno, riječ je o nama alergičarima.
Probiotici i enzimi
Ne mogu započeti nijedan tekst o alergijama, a da prvo ne spomenem probiotike. Crijeva su, ako zanemarimo kožu, površinom najveći organ u ljudskom organizmu i kao takav osnova dobrog zdravlja. Zbog toga kvalitetne i ciljane probiotičke kulture poput Lactibiane ALR ili Bromatech Enterelle ključ su u zdravom mikrobiomu crijeva i organizma koji onda puno spremnije reagira na bezopasnu pelud cvijeća i ne doživljava je kao nešto što bi trebalo potaknuti imunološku reakciju.
Govoreći o probioticima, obratit ću vam pažnju i na tjelesne enzime – gotovo 80 posto svjetske populacije pati od smanjene razine enzima.
Deficijencija enzima nije neuobičajena, sigurno imate barem jednu osobu u okruženju kojoj nedostaje enzima laktaze, zbog čega joj mlijeko izaziva vjetrove, nadutost ili proljev. Probavni enzimi posebno su bitni jer, osim što uklanjaju toksine, reguliraju pH-ravnotežu i podižu metabolizam, a također reguliraju i naš endokrini sustav i na taj neposredan način pomažu kod alergijskih tegoba. Regulat Pro od dr. Niedermayera odličan je preparat s kojim imam izvanredna iskustva.
Biljke prijatelji jetre
Uz crijeva, posebna pažnja, pogotovo u tradicionalnoj kineskoj medicini, stavlja se na jetru i žuč, njihovu sposobnost dreniranja i kasnije tolerancije na alergije.
Svakako treba biti realan oko procesa same detoksikacije i drenaže, ona je prije svega preventivni proces s kojim treba započeti puno ranije, i traje puno dulje. Pod dulje mislim na nekoliko godina redovite pomoći u detoksikaciji jetre u razdoblju od nekoliko tjedana, dva do tri puta na godinu.
Jetra ima divne prijatelje u biljkama – artičoku, crnu rotkvu, čičak i maslačak, sve odreda hepatoprotektivne i hepatoregenerativne biljke, s kojima se može napraviti jako puno, pod uvjetom da ih se zna koristiti te ako su visokokvalitetne i standardizirane.
Crni ribiz i bazga protiv alergija
Da se još dodatno pozabavimo biljkama koje pomažu kod alergija, ovaj ću se put osloniti na one malo manje poznate i manje korištene, čisto zato da možda i njima date šansu. Ovaj put neće biti priče o crnom kimu, kvercetinu ili bromelainu, nego ću vam spomenuti crni ribiz, bazgu, uskolisni trputac, opnasti kozlinac, perilu i amlu.
Crni ribiz sadrži rijetku kiselinu što se enzimatskim putem pretvara u omega-3 masne kiseline iz koje kasnije nastaju protuupalni medijatori spremni za borbu s alergijama. Ili opnasti kozlinac, poznatiji kao astragalus, koji u sastavu ima polisaharide odgovorne za jačanje imunološkog sustava.
Terapeutski potencijal Phylantus emblice, odnosno amle, s isprepletenim sastavom tanina, fenola i kurkuminoida od davnina je u ajurvedskoj medicini prepoznat u borbi s alergijama. Perilla frutescens je u jednoj japanskoj studiji pokazala zavidnu sposobnost stišavanja alergijskih reakcija, a zaslužna za to je ružmarinska kiselina – ključni aktivni sastojak u perili.
Osim svega navedenog, ako patite od alergija, uvedite u svoj život čiste neprerađene namirnice i smanjite unos onih problematičnih, kao i kemikalija. A na kraju, ako je potrebno, povećajte unos ortomolekularnih vitamina i minerala, vitamina A, B i C te cinka.