Brza šetnja može povećati izglede za dulji život, i pritom nije važno koliko kilograma težite jednom kad navučete svoje cipele za hodanje, ukazuje nova studija. Ljudi koji su imali brži tempo hoda živjeli su duže od onih koji su hodali sporije, zaključili su istraživači nakon što su pratili šetalačke navike i smrtnost na uzorku od gotovo 475.000 ljudi, od kojih je većina bila u 50-im godinama života na početku studije.
Brzo hodanje znanstvenici su definirali kao hodanje brzinom od 5 kilometara na sat ili tempom od 100 koraka u minuti. Međutim, sudionici su sami procijenili brzinu vlastita hoda, od kojih se tražilo da navedu hodaju li „sporim tempom“, „umjerenim/prosječnim tempom“ ili „žustrim tempom“. Sudionici s brzim tempom hoda imali su dulje očekivano trajanje života, bez obzira na indeks tjelesne mase, ukazala je studija objavljena u Mayo Clinic Proceedings.
Rezultati pokazuju da je fizička aktivnost jača odrednica dugovječnosti od indeksa tjelesne mase, a na tragu toga, osobe s visokim indeksom tjelesne mase, ali s dobrom kondicijom, mogu duže poživjeti. S druge strane, sudionici sa sporijim hodom imali su kraće očekivano trajanje života u svim kategorijama indeksa tjelesne mase.
Istraživači su izvijestili da su žene koje su hodale brzo imale životni vijek od 87 godina, u usporedbi sa 72 godine za žene koje su hodale polako. Muškarci koji su brzo hodali imali su životni vijek od 86 godina u usporedbi sa 65 godina kod muškaraca sa sporim tempom hoda. Takve vrijednosti ukazuju na 15-godišnju prosječnu razliku za žene i 20-godišnju prosječnu razliku za muškarce.
Drugim riječima, ako hodate brzo, radite kardio trening niskog intenziteta, a ako to radite redovito, time ćete poboljšati i zdravlje svojeg srca. Dakle, bez obzira jeste li pretili ili u formi, brzo hodanje ima pozitivne fizičke učinke na tijelo i očekivano trajanje života.
Pročitaj i ovo:
• Evo zašto trebaš hodati barem sat vremena dnevno
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• Tjelovježba – prevencija infarkta