Poremećaj nedostatka pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) je poremećaj ponašanja i razvoja koji pogađa oko 5%-7% populacije. I djeca i odrasli mogu imati ADHD, ali on se obično ne dijagnosticira kod djece sve do početka školovanja.
Ipak, simptomi ADHD-a mogu se početi pojavljivati već u djetinjstvu, a roditelji se često pitaju pokazuje li njihovo malo dijete možda znakove ADHD-a.
Simptomi ADHD-a kod male djece mogu nalikovati ponašanjima koja su normalna za malu djecu, poput nemogućnosti usredotočivanja, hiperaktivnosti i impulzivnih pokreta i ponašanja.
No, kod male djece kojoj se kasnije može dijagnosticirati ADHD, ova ponašanja mogu biti primjetno intenzivnija i ometajuća.
Simptomi
Maloj djeci se formalno ne može dijagnosticirati ADHD. Naime, formalna dijagnoza ADHD-a obično se postavlja nakon što dijete napuni najmanje četiri godine. Iz tog razloga može biti teško sa sigurnošću reći da određena ponašanja malog djeteta ukazuju na ADHD.
Štoviše, mnoga ponašanja – poput nemogućnosti koncentracije i pažnje, poteškoća u praćenju uputa, impulzivnog ponašanja, nesposobnosti da ostanu mirni – mogu biti potpuno normalna za malu djecu.
U isto vrijeme, studije su otkrile da određeni simptomi mogu ukazivati na to da će vašem malom djetetu na kraju biti dijagnosticiran ADHD. Evo što do sada znamo.
Simptomi ADHD-a kod beba
Neki istraživači vjeruju da se znakovi ADHD-a mogu uočiti rano dok je dijete još beba.
Na primjer, studija objavljena u European Child & Adolescent Psychiatry otkrila je da kašnjenje u govoru i motoričkim vještinama kod beba može biti rani znak ADHD-a.
No, važno je napomenuti da samo zato što vaša beba ima ova kašnjenja, to ne znači da će i dalje imati ADHD—samo da kod neke djece može postojati povezanost između to dvoje.
Simptomi ADHD-a kod male djece
Mala djeca i predškolci kojima se kasnije dijagnosticira ADHD imat će mnoge iste uobičajene simptome kao i starija djeca. Tri su simptoma koji se smatraju “teznim” simptomima ADHD-a, a čak i mala djeca mogu pokazivati znakove ovih:
- nepažnja,
- impulzivnost,
- hiperaktivnost.
Opet, zbunjujuće je to što ovi simptomi ujedno ukazuju na normalno ponašanje za malu i predškolsku djecu, budući da mnoga još nisu razvila kontrolu ili sposobnost da se usredotoče na isti način kao starija djeca. Većina mališana počnu prerastati ove simptome kako se približavaju vrtiću.
Ipak, mnogi roditelji male djece kojoj je kasnije dijagnosticiran ADHD primjećuju da je njihovo dijete znatno manje pažljivo, impulzivnije i hiperaktivnije od druge djece njihove dobi.
To može postati očito kada se dijete igra s drugom djecom svoje dobi ili kada krene u vrtić ili predškolsku ustanovu pa je moguće usporediti njihovo ponašanje s ponašanjem druge djece.
Primjerice, možete primijetiti da vaše dijete:
- sanjari više od druge djece i ima problema s obraćanjem pozornosti na razgovor,
- ima poteškoća u praćenju jednostavnih uputa, poput odlaska po cipele kada je vrijeme za izlazak iz kuće, čak i kada znate da razumiju što upute znače,
- ima problema sa smirivanjem, čak i kada je vrijeme za mirno sjedenje, primjerice tijekom obroka,
- čini se da ima aktivniji um i tijelo od druge djece: čini se da neprestano govori i da se neprestano kreće,
- može imati problema s poštivanjem osobnog prostora drugih i može činiti impulzivne pokrete svojim tijelom.
Ako primijetite da se impulzivno, nepažljivo i hiperaktivno ponašanje vašeg malog djeteta nastavlja čak i kada krene u osnovnu školu, možda je vrijeme da potražite dijagnozu. Da biste to učinili, trebate posjetiti svog pedijatra, koji vas može uputiti stručnjaku za razvoj djeteta.
Kako podržati potrebe svog djeteta?
Djeca s ovim stanjem često se suočavaju s izazovima povezanim sa svojim simptomima. Važno je razumjeti te izazove i pronaći načine kako se s njima učinkovito nositi, ali jednako je važno pomoći djeci da prepoznaju i učinkovito iskoriste svoje snažne strane nudeći im podršku i ohrabrenje.
Nekoliko načina na koje možete podržati razvoj svog malog djeteta:
- razvijte rutine i pomozite svom djetetu da se drži rasporeda,
- koristite pohvale i nagrade kako biste potaknuli pozitivno ponašanje,
- izgradite dobre zdravstvene navike kao što je dovoljno spavanja i pridržavanje uravnotežene, hranjive prehrane,
- pobrinite se da vaše dijete ima puno fizičke aktivnosti tijekom dana; ostati aktivan može pomoći u borbi protiv simptoma hiperaktivnosti i poboljšati fokus,
- provodite vrijeme sa svojim djetetom; modelirajte odgovarajuće ponašanje i koristite pohvale i ohrabrenje kako biste pomogli svom djetetu da razvije dobre društvene vještine,
- razgovarajte s učiteljem vašeg djeteta o načinima učinkovitije komunikacije s vašim djetetom.
Pročitaj i ovo:
- Dr. sc. Vesna Hercigonja-Novković: “ADHD u odrasloj dobi ima drugačiju kliničku sliku nego kod djece”
- Što jesti kod ADHD-a: Savjeti za uravnoteženu prehranu djece
- ADHD: Poremećaj u ponašanju ili popularna etiketa?
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!