Pregled
Vitamin A je vitamin topljiv u mastima s nekoliko važnih uloga u tijelu: pomaže dijeljenju stanica, ključan je za dobar vid, potreban je za pravilan razvoj embrija i fetusa, pomaže očuvanju sluznica, važan je za funkcioniranje imuniteta, rast, formaciju kostiju, reprodukciju i zacjeljivanje rana. Dolazi u obliku retinoida (animalni izvori) i karotenoida (biljni izvori) i u tijelu se pretvara u retinol. Deficit vitamina A uzrokuje suhe oči, noćnu sljepoću, proljev i probleme s kožom. U visokim dozama pak može biti toksičan pa se preporučene dnevne doze ne smiju prekoračiti.
Primjena
Akne, psorijaza i druge kožne bolesti – površinski i oralni preparati vitamina A odlični su tretmani za različite kožne bolesti, ali se nikako ne smiju koristiti za vrijeme trudnoće ni u reproduktivnoj dobi ako se ne uzima oralna kontracepcija jer su teratogeni.
Očne bolesti – dodaci vitamina A mogu smanjiti simptome i pomoći kod raznih očnih bolesti kao što su suhoća oka, retinitis pigmentosa, makularna degeneracija, katarakta..
Ospice – dodaci vitamina A mogu oslabiti bolest i smanjiti komplikacije.
Osteoporoza – za zdravlje kostiju ključna je koncentracija vitamina A u normalnom rasponu, zato je bolje uzimati beta-karoten kojeg tijelo pretvara u vitamin A onoliko koliko mu je potrebno.
Upalna bolest crijeva (IBD) – pošto oboljeli ne mogu apsorbirati dovoljno vitamina, preporuča se dodavanje multivitaminskih pripravaka koji uključuju i vitamin A.
Karcinom – konzumiranje raznolike zdrave hrane bogate retinoidima i beta-karotenom smanjuje rizik od nekih vrsta karcinoma (dojke, kolona, grla, cerviksa).
Alzheimerova bolest – kod oboljelih je razina vitamina A i beta-karotena smanjena, ali ne postoje dokazi da uzimanje suplemenata može popraviti stanje.
Izvori
Vitamin A, u obliku retinil palmitata, pronađen je u govedini, teletini, pilećoj jetri, jajima, ribljem ulju i mliječnim proizvodima.
Tijelo proizvodi vitamin A iz beta-karotena i drugih karotenoida. Većina tamnozelenog lisnatog povrća i žutog/narančastog voća i povrća sadrži dovoljne količine beta-karotena.
Dostupni oblici
Vitamin A dolazi u obliku retinola ili retinil palmitata u obliku kapsula ili tableta.
Doziranje
Vitamin A se apsorbira s mastima iz prehrane pa se treba uzet tijekom ili kratko nakon obroka.
Terapeutske doze dosežu 50,000 IU i trebaju biti pod nadzorom liječnika (sve više doze od 10,00 IU).
Preporučeni dnevni unos:
Djeca:
– 0- 6 mj.: 400 mcg ili 1,333 IU
– 7-12 mj.: 500 mcg ili 1,667 IU
– 1-3 god.: 300 mcg ili 1,000 IU
– 4-8 god.: 400 mcg ili 1,333 IU
– 9-13 god.: 600 mcg ili 2,000 IU
– Dječaci 14-18 god.: 900 mcg ili 3,000 IU
– Djevojčice 14-18 god: 700 mcg ili 2,333 IU
Odrasli:
– Muškarci iznad 19 god.: 900 mcg ili 3,000 IU
– Žene iznad 19 god.: 700 mcg ili 2,333 IU
– Trudnice 14-18 god.: 750 mcg ili 2,500 IU
– Trudnice iznad 19 god.: 770 mcg ili 2,567 IU
– Dojilje 14-18 god.: 1,200 mcg ili 4,000 IU
– Dojilje iznad 19 god.: 1,300 mcg ili 4,333 IU
Mjere opreza
Zbog potencijalnih nuspojava ili interakcija s lijekovima, dodatke prehrani uzimati samo uz liječnički nadzor.
Previše vitamina A tijekom trudnoće može uzrokovati ozbiljna oštećenja ploda. Sintetički vitamin a također uzrokuje oštećenja ploda i ne smije se uzimati tijekom trudnoće ni neko vrijeme prije trudnoće.
Previše vitamina A je toksično i može uzrokovati zatajenje jetre i smrt. Simptomi toksičnosti su dugotrajna glavobolja, umor, bol u mišićima i zglobovima, suha koža i usne, suhe ili iritirane oči, mučnina, proljev i gubitak kose.
Vitamin A iz prehrane je siguran, ali se suplementima može “predozirati”. Ljudi s nekom bolešću jetre, pušači i alkoholičari ne smiju uzimati dodatke vitamina A ni beta-karotena jer mogu povisiti razinu triglicerida i povećati rizik od srčanih bolesti.
Vitamin A može biti prisutan u raznim vitaminskim formulama i treba paziti da ga se ne uzme previše kroz uzimanje različitih formula.
Interakcije
Ako uzimate bilo koji od navedenih lijekova, prije uzimanja vitamina obavezno se savjetujte s liječnikom.
Tetraciklinski antibiotici, antacidi, antikoagulansi, lijekovi za sniženje kolesterola, doksorubicin, neomicin, omeprazol, retinoidi, orlistat.