Neželjene nepravilnosti, nažalost, ne nestaju zajedno s pubertetom. Nedavna su istraživanja pokazala kako je pojava akni kod odraslih u porastu, tako da se nemojte pretjerano uzbuđivati ako se i vi borite s njima. Srećom, postoji mnogo načina kako ih tretirati, a na raspolaganju su i razna kozmetička sredstva i tretmani. No, ako više volite prirodni, jeftiniji i brži način rješavanja problema, brzinsku pomoć možete pronaći i u svojoj kuhinji:
1. Zeleni čaj
Svi znamo da je zeleni čaj pun zdravih antioksidansa i da pridonosi boljem općem stanju organizma. Prema dermatolozima, njegova izravna primjena na kožu može pomoći i kod akni. Pokazano je da zeleni čaj smanjuje proizvodnju sebuma, a kofein protok krvi koji omogućuje brže zacjeljivanje rana. Sve što trebate je napraviti čaj, ostaviti da se malo ohladi (kako se ne biste opekli), izvaditi vrećicu i nanijeti je izravno na prištić. Ostavite ga tako dvije minute i isperite.
2. Jabučni ocat
Jabučni ocat je poznat po svojoj sposobnosti da se uspješno bori s bakterijama i pomaže kod saniranja viška sebuma, a to je upravo ono što tražite kad je o nepravilnostima na licu riječ. Također, jabučni ocat djeluje protuupalno, što je odlična opcija za upaljene prištiće. Razrijedite ga vodom i nanesite izravno na prištić.
3. Aspirin
Šokantno, ali istinito: aspirin nije samo sredstvo za glavobolje i grčeve. Prema dermatolozima, odlična je opcija za liječenje upaljenih akni. Naime, aspirin sadrži acetilsalicilnu kiselinu za koju se smatra da ima sjajne protuupalne učinke koji pomažu prištiću da brže zacijeli. No, umjesto da ga uzimate oralno, dermatolozi preporučuju drobljenje aspirina i miješanje u toploj vodi. Zatim uzmite pamučnu gazu ili vaticu, namočite u otopinu i držite na prištiću tri do pet minuta.
4. Kurkuma
Pokazalo se da kurkuma pruža razne zdravstvene usluge i zbog toga je sve češći gost polica za začine. Njena antibakterijska, antiseptička i protuupalna svojstva je čine korisnima i kod liječenja akni. Kada se nanese na kožu, kurkuma uklanja znatnu količinu bakterija koje uzrokuju akne i ublažava upale. Također, može pomoći i kod smanjivanja ožiljaka.
5. Led
Dok led izravno ne liječi akne, svakako pomaže kod smanjivanja upale. Natečene, upaljene, crvene i nadražene nepravilnosti na koži ne nestaju baš preko noći. Ovdje nastupa led koji će olakšati bol i smanjiti crvenilo dok prištić u potpunosti ne zacijeli. Jednostavno zamotajte led u tanki ručnik ili krpu i nanesite izravno na nepravilnost.
6. Med
Med je jedan od onih starih sastojaka za koje su čak i naše bake garantirale da liječi razne vrste tegoba. Može se pohvaliti prirodnim antiseptičkim svojstvima koje pomažu u uklanjanju bakterija koje uzrokuju akne i odlično djeluju kao umirujući tretman. Kada je riječ o liječenju akni, važno je uzimati neki med medicinskog tipa kako bi se bakterije uspješno uklonile.
7. Bijeli ocat
Kada je riječ o uradi-sam rješenjima, bijeli ocat možete kategorizirati kao prirodnu zamjenu za sredstva za čišćenje, ali zapravo je to i izvrsna opcija za kožu. Naime, bijeli ocat djeluje kao antiseptik, sanirajući bakterijske komponente akni. Visoka razina kiselosti pomoći će u isušivanju mrlja, što će zauzvrat ubrati proces ozdravljenja kože. Ocat razrijedite vodom i nanesite izravno na prištić. Držite dvije do tri minute i dobro isperite.
8. Aloe vera
Ova biljka vrvi blagodatima za njegu kože. Bistri gel unutar lista aloje sastoji se od vitamina, minerala, masnih kiselina i proteolitičkih enzima. Ne samo da će pomoći kod prirodnog zacjeljivanja same bubuljice, već će i pomoći kod smanjivanja ožiljaka. No, za učinkovitije rezultate budite sigurni da koristite svježi list ove čudesne biljke.
9. Organski, nemasni jogurt
Iako uvijek iznova čujemo kako povećana konzumacija mlijeka i mliječnih proizvoda može izazvati akne, primjernom kremaste hrane izravno na problem djeluje upravo suprotno. Dermatolozi preporučuju korištenje organskog, nemasnog i nearomatiziranog jogurta. Primjena takvog jogurta lokalno može blagotvorno djelovati na mikrobiom kože, a mliječna kiselina djeluje kao piling za posvjetljivanja i osvježavanje tena.
Pročitaj i ovo:
- Akne ili rozaceja? Otkrijte kako razlikovati ta dva različita stanja kože
- Akne u odrasloj dobi: 10 važnih stvari koje trebate znati
- Čajevac, neven i primorski vrisak u toniku za akne i problematičnu kožu
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!