Gubitak kilograma i održavanje željene težine može biti težak posao. Sa svim namirnicama bogatim kalorijama, koje su dostupne na dohvat ruke 24/7, zajedno sa saboterima kao što su stres ili nedostatak sna, nije neobično da se kilogrami tope i sporije nego što biste to željeli. Pritom je konzumiranje hrane prije spavanja jedan od većih sabotera jer je veća vjerojatnost da će uključivati nezdrav izbor hrane ili porcije veće od preporučenih.
No, male odluke koje donesete u te noćne sate mogu vam pomoći da ostanete na pravom putu i postavite temelje za uspješan dan pred vama. Inspirirajte se ovim popisom od sedam stvari koje možete učiniti svaku večer kako biste održali svoje putovanje do željene linije uspješnim – čak i nakon zalaska sunca.
Večera, a ne grickalice
Konzumiranje zadovoljavajućih obroka umjesto grickalica za kojima niste ni svjesni da posežete jedna je od strategija gubitka kilograma koja svake godine zadobiva više znanstvene potpore. Studija iz 2014. godine objavljena u časopisu Hepatology otkrila je da češće epizode jedenja dovode do većeg nakupljanja masnog tkiva i poremećaja glukoze, čak i ako unos kalorija ostaje isti. Dakle, umjesto da zavarate glad grickalicama nakon posla, pojedete večeru nekoliko sati kasnije, a zatim ponovno posegnete za grickalicama prije spavanja, pokušajte se usredotočiti na samo jedan večernji obrok.
>> Vježbaš, ali ne gubiš kilograme? Evo u čemu može biti problem
Za većinu ljudi, večera je najveći i najkaloričniji obrok u danu. No, to ne mora biti tako, a laganija večera može pomoći u efikasnijem skidanju kilograma. Ako trenutno jedete više od trećine dnevnih kalorija tijekom večere, možete smanjiti rizik od pretilosti za pola konzumiranjem više od trećine kalorija prije podneva, pokazalo je istraživanje iz časopisa Journal of Human Nutrition and Dietetics. Na taj način potiče se osjećaj sitosti tijekom dana, a također će vam pomoći da se osjećate energičnije.
Izvježbajte novi recept
Vjerojatno nije iznenađenje, ali dostava i jedenje vani može se negativno odraziti na broj kilograma – studija iz 2016. godina objavljena u časopisu Journal of Academy of Nutrition and Dietetics pokazala je da prosječan obrok u restoranu u SAD-u sadrži 1.205 kalorija. Čak i ako niste masterchef, izgradite naviku pronalaženja jednostavnih, zdravih obroka i pripremajte ih kod kuće – što će dobro doći i vašem novčaniku i broju kilograma na vagi.
Isplanirajte doručak
S obzirom na laganu večeru, možete očekivati da ćete se probuditi sa zdravim apetitom. Ako se ujutro spremate u žurbi i odlazite na posao bez doručka, to se može činiti kao ušteda kalorija, ali zapravo znači da ćete kasnije jesti više. Uzmite nekoliko minuta navečer kako biste isplanirali svoj doručak, pazeći da imate proteine poput jaja ili jogurta, svježe voće ili povrće te složene ugljikohidrate kao što su tost od cjelovitih žitarica ili zobena kaša.
>> Ubrzaj metabolizam – prehranom, vježbama i malim trikovima
Dobro se naspavajte
Kvalitetan san može biti koristan saveznik u procesu mršavljenja. Istraživanje iz 2013. godine objavljeno u Proceedings of the National Academy of Sciences pokazalo je koliko dramatično nedostatak sna može osujetiti vaše napore da izgubite na težini. U usporedbi s ispitanicima koji su spavali devet sati, oni koji su spavali samo pet sati konzumirali su znatno više kalorija, posebno u vremenu nakon večere. Zapravo, osobe koje je mučio nedostatak sna unijele su 42 posto više kalorija tijekom večernjeg grickanja nego u bilo kojem pojedinačnom obroku. Zato odredite vrijeme za odlazak na počinak oko sedam do devet sati prije no što se budite i pokušajte to pretvoriti u novu zdravu naviku koja će pritom pomoći i u mršavljenju.
Zaboravite na Facebook
Kao i sve ostalo, i društvene mreže imaju svoje „za“ i „protiv“. Ali ako pokušavate izgubiti na težini, možda bi se isplatilo zaobići ih u što širem luku. Prema izvještaju objavljenom u časopisu Women & Health za 2017. godinu, provođenje više vremena na Facebooku može imati nepoželjne posljedice za žene koje pokušavaju smršaviti. Previše „skrolanja“ po društvenim mrežama dovodi se u vezu s negativnom slikom o vlastitom tijelu, uspoređivanjem izgleda te poremećajima u prehrani, zato odredite vrijeme namijenjeno društvenim mrežama i dajte sebi vremensko ograničenje.
Koliko ste se danas kretali?
Uz ostale zdrave navike, ključno je osigurati dovoljno tjelesne aktivnosti u trajanju od barem 30 minuta dnevno. Pokušajte što manje vremena provesti sjedeći u kontinuitetu. Intenzivniji trening ostavite za drugo doba dana, a pred odlazak na počinak odaberite laganu aktivnost kao što je šetnja ili joga.
S dolaskom sunčanih dana sve je više prilika za boravak na otvorenom, rekreaciju i uživanje u (pro)ljetnim aktivnostima. Uz tri zvijezde iz bogate Solgarove ponude vaši sportski ciljevi postaju još dostižniji.
Solgar Thermogenic Complex – sinergijska potpora metabolizmu
Objedinjuje osam ključnih sastojaka sa sinergijskim djelovanjem – ekstrakt ploda zelene kave, ekstrakt listova zelenog čaja, plod čili papričice, L-metionin, kolin (bitartrat), Inozitol, ekstrakt ploda crnog papra i krom (pikolinat). Krom pridonosi normalnom metabolizmu makronutrijenata, a plod čili papričice pridonosi održavanju tjelesne težine.
Solgar CLA Be Fit – čuvar dobre forme
Proizvod čija je osnovna tvar konjugirana linolna kiselina izolirana iz ulja sjemenki šafranike. CLA (iz ulja sjemenki šafranike, Carthamus tinctorius) sadrži 78-84 % konjugirane linolne kiseline.
Solgar L-Carnitine 1500 mg – podignite energiju, smanjite umor
L-karnitin je tvar slična vitaminima koja nastaje u ljudskom organizmu, a najviše je zastupljena u srčanom i skeletnim mišićima. Pantotenska kiselina, vitamin B5, pridonosi normalnom metabolizmu stvaranja energije, normalnim mentalnim sposobnostima, te smanjenju umora i iscrpljenosti.