Kada smo mislima, djelima i duhom prisutni u sadašnjem trenutku, tj. kompletno predani i fokusirani na ono što radimo, dopuštamo da nam tijelo preplavi stanje spokoja. Takvo stanje pomnosti pomaže razviti mindfulness meditacija, učinkovita, jednostavna i znanstveno utemeljena metoda meditacije. Pojednostavljeno rečeno, ona predstavlja uranjanje u stanje ili aspekt naše svijesti kada smo svjesni određene misli ili emocije, jednostavno ih osjećajući bez osuđivanja, te fokusirani na sadašnji trenutak. A prakticiranje takvog stanja svijesti i meditativne tehnike mogu se itekako isplatiti, i to u vidu sljedećih sedam prednosti.
1. Poboljšava koncentraciju
I dok se neki ljudi mogu pohvaliti urođenom sposobnošću da budu pomni i fokusirani, za većinu je potreban mentalni trening. Meditacija je takva vrsta treninga – čini se da prakticiranje pomnosti kroz mindfulness meditaciju poboljšava ukupnu sposobnost koncentracije i održavanja pažnje tijekom svakodnevnih zadataka.
Studija objavljena u časopisu Frontiers in Neuroscience, otkrila je da samo jedna 10-minutna meditacija može poboljšati kognitivnu funkciju i performanse. U provedenom istraživanju, jedan je dio studenata slušao 10-minutnu vođenu meditaciju, a drugi dio kontrolnu snimku – oni koji su slušali meditaciju postigli su znatno bolje rezultate na testu kognitivnih sposobnosti, čak i ako nisu imali prethodnih iskustava u meditaciji.
2. Stres, bye bye
Stres je povezan s brojnim vodećim uzročnicima smrti, poput srčanih bolesti, zbog čega je upravljanje stresom i njegova eliminacija od iznimne važnosti. Meditacija stimulira dio živčanog sustava koji regulira disanje, krvni tlak i opušta mišiće, što pomaže i kod otpuštanja stresa. Istraživanja sugeriraju kako meditacija ne samo da smanjuje stres i anksioznost nakon stresne epizode, nego da njezino prakticiranje zapravo može ublažiti stresni odgovor tijela u nadolazećim situacijama.
3. Meditacija smanjuje bol
Među mnogobrojne koristi meditacije valja ubrojiti i smanjenje bolnih senzacija. Znanstvenici s Wake Forest University School of Medicine početkom 2011. godine pokazali su kako nakon samo četiri dana treninga mindfulness meditacije, meditiranje tijekom epizoda boli smanjilo je neugodu za 57 posto, a intenzitet boli za 40 posto. Istraživači su također identificirali specifične regije mozga koje, čini se, sudjeluju u doživljaju boli i mijenjaju se pod utjecajem meditacije. Promjenom konteksta boli putem kognitivne kontrole i emocionalne regulacije, meditacija može promijeniti način na koji promatramo bol, gledajući je kao nešto prolazno.
4. Može potaknuti rast „malih sivih stanica“…
Poticanjem rasta sive tvari u različitim područjima mozga, mindfulness meditacija može poboljšati učenje, pamćenje i emocionalan odgovor, pokazalo je nekoliko istraživanja. U studiji objavljenoj u časopisu Psychiatry Research, istraživači su, na primjer, skenirali mozak sudionika koji su imali malo ili nikakvo prethodno iskustvo s meditacijom. Sudionici studije tada su završili osmotjedni tečaj meditacije, nakon čega su ponovljene snimke mozga pokazale značajno povećanje sive tvari.
5. …i čak pomoći u prevenciji Alzheimerove bolesti
Meditacija bi mogla usporiti degeneraciju mozga koja vodi do Alzheimerove bolesti. U pilot studiji objavljenoj 2013. godine, Rebecca Erwin Wells i njezini kolege u Wake Forest University School of Medicine, izvijestili su da u slučaju odraslih osoba s blagim kognitivnim oštećenjem (prijelazna faza između normalnog gubitka pamćenja povezanog sa starenjem i demencije), sudionici koji su prakticirali meditaciju doživjeli su manje atrofije u hipokampusu, regiji mozga koja doživljava promjene u neurodegenerativnim bolestima poput Alzheimerove bolesti, u usporedbi s kontrolnom skupinom.
6. Pomaže kod simptoma depresije i anksioznosti
U meta-analizi iz 2014. godine, Goyal i partneri iz bolnice Johns Hopkins otkrili su da bi mindfulness meditacija mogla imati jednaki učinak u liječenju simptoma depresije kao i korištenje antidepresiva. Nadalje, u studiji objavljenoj iste godine u časopisu Social Cognitive and Affective Neuroscience, uočeno je kako su ispitanici nakon samo četiri dana mindfulness meditacije doživjeli mnogo manje simptoma anksioznosti. Smatra se kako meditacija pomaže kod simptoma anksioznosti tako što poboljšava raspoloženje i ojačava mehanizme kognitivne kontrole.
7. Poticaj za imunitet
Mindfulness meditacija također može pomoći u poticanju odgovora imunološkog sustava. U analizi časopisa Annals of Family Medicine provedenoj na osobama starijim od 50 godina, istraživači su pokazali kako meditacija može biti jednako učinkovita kao i tjelovježba u smanjenju pojave akutne respiratorne infekcije, što uključuje prehladu i gripu.
Pročitaj i ovo:
• Najbolje meditacije za ponedjeljak bez stresa
• Započnite dan uz jutarnju meditaciju s Deepakom Choprom
• Kako poboljšati funkciju mozga? Odgovor je – meditacija