Putovanje je dobro za dušu, ali vašem probavnom sustavu i nije uvijek lako, pogotovo ako ostavite sve svoje zdrave navike kod kuće. Bilo da se spremate na odmor na nekoj od bjelosvjetskih destinacija, adventski city-break, pakirate kofer za poslovno putovanje ili uskačete u auto za roadtrip, trebat će vam prava hrana kao gorivo na svim vašim avanturama.
Nerijetko, kada krenete na putovanje, povećava se potrošnja energije, ali kvaliteta izbora hrane se smanjuje – zbog toga nije neobično da vaše putovanje iz snova poprate i probavne smetnje poput nadutosti ili letargije. Štoviše, studija iz Physiology and Behavior iz 2016. godine pokazala je da kratkotrajni odmori obično dovode do značajnog porasta tjelesne težine. Stoga, da biste se osjećali i funkcionirali na najbolji mogući način dok ste na odmoru, slijede neke uobičajene pogreške kad je riječ o hrani koje bi bilo najbolje izbjegavati.
Neprestano grickanje
Kad ste zarobljeni u automobilu ili vlaku, a vaše odredište naizgled nije ništa bliže, lako se prišulja dosada. A s njom i želja za grickanjem. Izbjegavajte nasumično grickanje i unos „praznih“ kalorija tako što ćete održavati dosljedan raspored obroka. Baš kao što tijelo žanje prednosti ako se pridržavate redovitog rasporeda spavanja, redovit raspored obroka omogućuje da lakše prepoznate signale gladi i sitosti koje vam šalje vaš organizam. Obroci u određeno doba dana, u određenim vremenski razmacima od najmanje tri do četiri sata, pomažu u optimizaciji probave i daju vam osjećaj rutine, čak i kad je sve drugo u rasporedu podložno spontanosti.
Recite "ne" plastici
Gotovo sve ovih dana dolazi u plastičnom pakiranju, što je zabrinjavajuće ne samo za naš okoliš, nego i naš organizam. Određene sumnje ukazuju da sastojci prisutni u plastičnoj ambalaži mogu djelovati kao endokrini disruptori, povezani s muškom i ženskom neplodnošću, pojavom karcinom dojke i prostate te sindromom policističnih jajnika. Osim toga, Harvard School of Public Health upozorava kako gotovo 8 milijuna tona plastike, od 300 milijuna tona plastike proizvedene godišnje, od čega je polovica namijenjena za jednokratnu uporabu, završi u oceanima diljem svijeta. Zato svoje zdrave obroke spakirajte u staklenoj ili čeličnoj ambalaži i recite „ne“ plastičnim slamkama, pogotovo kad postoje alternative od metala ili bambusa.
Previše kave (da, moguće je)
Pokušavajući opstati na kofeinu iz energetskih napitaka kako biste proživjeli dug dan putovanja možda se i čini kao dobra ideja, ali potom slijedi neizbježan pad energije i potencijalne zdravstvene komplikacije. Koja šalica kave previše i može doći do povišenih razina hormona stresa kortizola i epinefrina, ostavljajući tijelo u stanju akutnog stresa, iako je u mirovanju, kaže studija iz 2008. godine u časopisu Psychosomatic Medicine.
To može negativno utjecati na vašu imunološku funkciju i hormone, kao i na sposobnost da se opustite i uživate u svom putovanju. Osim toga, cirkulirajući hormoni stresa mogu vas dodatno dovesti u napast da pokleknete pred opcijama kao što su slatkiši ili brza hrana.
Izlazak za doručak
Najbolji način da se držite svojih zdravih navika (i uštedite novac) jest da se uzdate u onu staru – doručak je najvažniji obrok u danu. Doručak će pomoći da se dulje osjećate sitima, a jedan od najjednostavnijih obroka svakako je zobena kaša, s dodatkom voća, sjemenki ili orašastih plodova. Umjesto da svaki dan doručkujete vani, pokušajte i dio obroka pripremiti u apartmanu, od autohtonih namirnica ili ulova s lokalne tržnice.
Prejedanje – svakog dana
Mnogi hoteli i odmarališta nude "all inclusive" ponudu, što može značiti beskrajne buffete i kasnonoćnu poslugu u sobu. Iako prakticiranje pravila 80/20 može biti fizički i psihički zdrava opcija, gdje se 80 posto vremena hranite zdravo, uz povremeno uživanje 20 posto vremena, to se pravilo lako može rastegnuti do maksimuma na odmoru.
Voda, posebno tijekom dugog leta
Ljudsko se tijelo sastoji od više od 70 posto vode pa je održavanje optimalne razine hidratacije ključno za vitalnost i energiju. Budući da boravite duže vrijeme u okruženju sa smanjenim udjelom kisika, osobito dugi letovi mogu biti izuzetno zahtjevni za tijelo i povećati rizik od dehidracije. Ako često zaboravljate piti vodu, pokušajte postaviti alarm kao podsjetnik. Preporučuje se piti najmanje dvije litre vode dnevno, ali slušate svoje tijelo, jer potrebe variraju od pojedinca do pojedinca.
Ne zaboravite na street food za lokalne okuse
Jedna od najboljih stvari kod putovanja je isprobavanje lokalne gastronomije – egzotični začini, nove namirnice, neobični okusi, sve je to dio autentičnih iskustava na putovanju. Provjerite jesu li zdrave opcije blizu ili na putu do odredišta – ne biste htjeli propustiti domaće tortille u Meksiku, curry u Indiji ili svježi sushi u Japanu. Sve je to dio kulturnog iskustva!
Pročitaj i ovo:
• Gastro putovanje kroz Španjolsku: Od tortilje do paelle
• Okusi Libanona – tamo gdje je hrana sinonim za druženje
• Harira, tagine i kus kus – istraži okuse tradicionalnih marokanskih jela