Kako se bliži Majčin dan, možda razmišljate o vlastitom odnosu s mamom. Unatoč postojećoj napetosti ili prošlim argumentima, možda ste spremni popraviti zategnuti odnos sa svojom majkom – ali odakle početi? Evo nekoliko savjeta za postizanje boljeg i prisnijeg odnosa s majkom:
1. Započnite komunikaciju
Prije nego što započnete proces popravljanja napetog odnosa, važno je otvoriti linije komunikacije. S obzirom na trenutnu situaciju, osobni sastanak možda i dalje nije izvediv, ali telefonski poziv ili poruka u kojoj piše „Bok, mislim na tebe“, je dobar početak. S druge strane, ako ste u neprekinutom i prisnom odnosu s mamom, ali postoji nešto u vašem odnosu što prouzrokuje napetost, razmislite o razgovoru o toj temi. No, nemojte ga započinjati prije nego što vas prođe ljutnja jer biste cijelu situaciju mogli dodatno pogoršati.
2. Budite suosjećajni
Imajte samilosti i za sebe i za svoju majku jer u ovom trenutku vjerojatno svi radimo kako najbolje možemo, s onime što imamo. Pokazivanje suosjećanja ne znači da morate u potpunosti odbaciti poteškoće i rane iz prošlosti. To znači da prepoznajete kako nemaju svi iste unutarnje resurse za donošenje odluka za koje vi smatrate da su najbolje. Jedan od načina da stvarno počnete bolje razumijevati svoju majku jest pokazati zanimanje za njezin odgoj. To će vam možda dati bolji uvid u način na koji ona reagira na sukob i rješava probleme. Neki ljudi, posebno iz starijih generacija, možda nerado govore o svojoj prošlosti, pogotovo ako je ona bila teška. No, recite svojoj majci da je jednostavno želite bolje upoznati i razumjeti.
3. Budite otvoreni
Postoji velika vjerojatnost da vi i vaša majka vidite stvari iz drukčije perspektive – ono što je za vas ispravno, za nju je pogrešno, i obratno. Zato, budite otvoreni za razumijevanje majčine perspektive i pokušajte joj objasniti svoju, na smiren i objektivan način. Pa, čak i ako ona nikako ne može shvatiti neke vaše postupke i razmišljanja, otvoreni um vam može pomoći da krenete dalje.
4. Aktivno slušajte
Prečesto – posebno u razgovorima s ljudima koje dobro poznajemo – prestajemo slušati i počinjemo pripremati svoj odgovor dok druga osoba još uvijek govori. Aktivno slušanje je suprotno od toga. Kad razgovarate s majkom, razbistrite svoj um i usredotočite se na ono što vam ona govori. Ne razmišljajte o tome što ćete sljedeće reći i zašto mislite da nije u pravu. Pokušajte shvatiti njezinu stranu priče, pa čak i ako se ne slažete s njom. Aktivno slušanje jača vaše razumijevanje onoga što vam majka govori, povećava osjećaj povezanosti i nudi priliku za novu vrstu interakcije.
5. Stvorite realna očekivanja
Ljudi često imaju idilična očekivanja od svojih majki i kakav bi trebao biti odnos majke-djeteta, a kada ni jedno od vas nije u stanju ispuniti ta očekivanja, dolazi do sukoba i negativnih emocija. Zato je vrlo važno imati niža i realna očekivanja koja će ublažiti emocije razočaranja i bijesa. Također, izbjegavajte uspoređivati svoj odnos s mamom s onim kojeg vidite na TV-u, kod prijateljice ili nekog trećeg. Baš svaki odnos roditelj-dijete je jedinstven, a na vama je da se usredotočite kako poboljšati svoj.
6. Opraštajte kad možete
Da, vaša je majka pogriješila u mnogo stvari dok ste odrastali, a vjerojatno griješi i danas. No, pokušajte se sjetiti i svojih pogrešaka jer, koliko god da se trudili, sasvim sigurno ste ih i vi radili. Ako vas je majka saslušala, uvažila vaše osjećaje i ispričala se zbog svojih postupaka, budite joj spremni ponuditi oprost.
7. Prihvatite činjenicu da nisu svi odnosi popravljivi
U odnosu su potrebne obje strane za rad na povezivanju i opraštanju. Jeste li jedini koji pokušavate popraviti odnos možete saznati tako da svojoj majci postavite ova dva pitanja: „Želiš li poraditi na našem odnosu?“ i „Jesi li spremna biti odgovorna za djela koja su me u prošlosti povrijedila?“ Ako vaša majka odmah zauzme obrambeni stav i krene vas napadati, onda će biti gotovo nemoguće uspostaviti dobar i kvalitetan odnos. Nadalje, ako je vaša veza na bilo koji način nasilna (fizički, emocionalno, verbalno), možda je ipak najbolje potpuno prekinuti kontakt, jer toksične osobe nikome nisu potrebne.
Pročitaj i ovo:
- Kako izgraditi narušeno povjerenje u dugogodišnji, ali i u novim vezama?
- Koji je ključ za uspostavljanje zdravih granica s roditeljima?
- Krade energiju, ždere živce: Kako živjeti život bez osjećaja krivnje?
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!