Svi čeznemo za blagdanima bez stresa, baš onakvima kakve vidimo na TV filmovima – nasmijani članovi obitelji koji peku kolačiće, čarobni ukrasi i ljubazni susjedi koji navraćaju s pladnjevima kolačića.
Nažalost, realnost je takva da su naši dani uoči Božića često ispunjeni kupnjom u zadnji tren, sastojcima koji nam nedostaju u smočnici i neugodnostima zbog nereda kada stignu gosti. Za blagdane se doista možete spremiti bez stresa (ili barem s malo manje stresa) tako što ćete ovaj tjedan obaviti ovih sedam zadataka u svom domu. Jer samo tako ćete se osjećati spremniji za stvarno uživanje i proslavu.
1/ Oslobodite prostor u domu
Blagdani obično znače i darove. Kamo će otići nove stvari ako su već svaki ormar, ladica i kutija za igračke pretrpani? Sada je savršeno vrijeme za sortiranje i doniranje odjeće kako biste napravili mjesta za novu. Pregledajte igračke i donirajte one s kojima se u zadnje vrijeme vaša djeca nisu igrala ili koje su prerasla u dobrotvorne svrhe. Donirajte knjige lokalnoj knjižnici ili obiteljskom skloništu. Bacite ili reciklirajte sve predmete koji imaju polomljene ili dijelove koji im nedostaju.
2/ Razvrstajte blagdanske ukrase
Nadamo se da ste to učinili na kraju blagdana prošle godine, ali ako niste, odvojite malo vremena i sredite svoju kolekciju blagdanskih ukrasa. Odbacite sve zgnječene mašne i polomljena svjetla ili ukrase. Donirajte predmete koje ne koristite u dobrotvorne svrhe ili proslijedite dragocjene obiteljske predmete drugima ako ih niste izložili nekoliko godina. Ne zaboravite pregledati zalihe papira za umatanje i opskrbite se trakom, vrpcom, vrećicama za darove i papirom.
3/ Uklonite nered i obnovite zalihe u smočnici
Sada je vrijeme da ispraznite smočnicu i riješite se konzervirane hrane i suhe robe kojoj je istekao rok trajanja. Sve proizvode koji su još uvijek jestivi ili koje ne koristite donirajte potrebitima. Prebacite suhe namirnice iz njihovih pakiranja u prozirne spremnike kako biste na prvi pogled vidjeli što imate pri ruci. Napravite popis proizvoda koje trebate nadopuniti. Usisajte i očistite police smočnice, a zatim obnovite zalihe proizvoda koji će vam trebati za blagdansko pečenje i obroke. Kad završite sa smočnicom, pregledajte hladnjak i zamrzivač pa ponovite postupak. Bacite hranu kojoj je istekao rok trajanja ili misterioznu zamrznutu hranu i dubinski očistite sve uređaje.
4/ Napravite generalno čišćenje kuhinje
Gosti gotovo uvijek završe u kuhinji. Budite spremni tako što ćete odmah ukloniti nered s radnih površina i ormarića. Očistite školske papire, neželjenu poštu i sve ostalo što ne pripada u ovu prostoriju. Maknite male kućanske aparate s radnih ploča na drugo mjesto za pohranu i donirajte one koje više ne koristite. Pregledajte posuđe, stakleno posuđe i posude za pečenje i donirajte ili bacite sve što vam ne treba. Bacite sve neupotrebljive posude za van i skladištenje kojima je ormar najčešće zatrpan.
Dubinski očistite pećnicu i ploču za kuhanje kako vaši omiljeni kolačići ne bi imali čudan okus dima.
5/ ‘Osvježite’ ulaz u dom i predsoblje
Dobro i dugo pogledajte ulazna vrata i predsoblje. Ima li mjesta u ulaznom ormaru za kapute za goste? Ako ne želite cipele spremati u ormar, postoji li mjesto ili ormar za njihovo odlaganje? Izgleda li prostirka za dobrodošlicu zaprljano i ‘negostoljubljivo’? Samo nekoliko promjena može stvoriti topao prvi dojam i držati nered pod kontrolom tijekom užurbane blagdanske sezone.
6/ Pripremite sobu za goste
Ako očekujete goste koji će prenoćiti kod vas tijekom praznika, odmah pripremite sobu i kupaonicu za goste. Dubinski očistite sobe i operite posteljinu i ručnike. Provjerite rade li prozorske rolete i svjetla, dodajte sapun i osobne stvari u kupaonicu i oslobodite malo prostora u ormaru.
Ako nemate odvojenu gostinjsku sobu, odvojite vrijeme da operete i pripremite posteljinu za goste i provjerite u kakvom su stanju madrac i jastuci.
7/ Pripremite se i opskrbite zimskim namirnicama
Ako živite u području gdje ima susnježice i snijega, sada se opskrbite sa soli ili pijeskom za šetnice. Provjerite je li vaša lopata za snijeg ili čistilica snijega spremna za čišćenje puta.
Prije paljenja prve vatre u kaminu, očistite dimnjak i provjerite ima li oštećenja. Plinske kamine pregledajte zbog pukotina ili curenja i promijenite filtere u HVAC sustavima. Čisti filteri znače bolju kvalitetu zraka i manje prašine na namještaju.
Pročitaj i ovo:
- Božić dolazi: 15 super ideja za dekoriranje vašeg doma
- Aromatični blagdani: Eterična ulja koja mirišu na Božić
- Alternative božićnom drvcu: 3 ideje koje unose dašak originalnosti