Često slušamo o pozitivnim učincima koje redovita tjelovježba ostavlja po naše zdravlje i tijelo, pa što je onda s našim najvećim organom – kožom? Uz one dobre strane, ima i njih nekoliko na koje valja pripaziti, a tu onda uskače kvalitetno odrađena rutina prije i poslije vježbanja.
Za početak – onaj sjaj nakon treninga je stvaran.
Dogodi vam se da ljudi pohvale vaš ten i sjajnu kožu? A čini se da posebno dobro izgleda nakon vježbanja? Kada poraste broj otkucaja srca, vaše se krvne žile počnu širiti (vazodilatacija) i pumpati više krvi kroz organizam. U tom slučaju, poboljšava se cirkulacija kisika i hranjivih tvari u cijelom tijelu, uključujući i vašu kožu, i na kraju dolazi do tog efekta sjajne kože. Međutim, ne za stalno, jer ovaj efekt traje oko sat vremena.
No, zagrijavanje i znojenje mogu pogoršati neka stanja kože.
Iako je jedna od koristi vježbanja poboljšan izgled kože, pregrijavanje i znojenje za vrijeme tjelovježbe može ostaviti one s osjetljivom kožom s dodatnim iritacijama.
Jedan od okidača za rozaceju je povišenje tjelesne temperature, što se događa tijekom vježbanja, objašnjava dr. Rajani Katta, profesorica dermatologije za portal Self. U tom slučaju, želite održati temperaturu tijela na ujednačenoj razini. Naravno da nećete htjeti trčati na otvorenom usred podneva – umjesto toga, trčite u zatvorenom prostoru na traci za trčanje, s dobrom ventilacijom i ručnikom za hlađenje prebačenim oko vrata.
Ako imate osjetljivu kožu, ekcem ili akne, važno je isprati kožu što prije nakon vježbanja.
Vježbanje i znojenje sa šminkom na licu, dugotrajno sjedenje u automobilu nakon teretane bez tuširanja i ostajanje u znojnoj sportskoj odjeći satima nakon treninga može pogoršati akne ili dovesti do iritacije kože. Stoga se preporučuje što je moguće prije nakon treninga otuširati se blagim neiritaitvnim sredstvom za tuširanje, kako biste skinuli znoj i prljavštinu s kože prije nego što začepi pore ili izazove iritaciju. Ako imate akne te vam tuš ili umivaonik nisu odmah dostupni, u pomoć mogu priskočiti i vlažne maramice namijenjene problematičnoj koži.
Međutim, to ne znači da biste trebali izbjegavati tjelovježbu, jer zdravstvene prednosti daleko nadilaze moguće probleme s kožom. Zapravo, čak može pomoći vašoj koži – tjelovježba je jedan od načina eliminacije stresa, što je još jedan okidač za problematična stanja kože.
Znojenje može dovesti do izbijanja prištića ako imate loše navike prije treninga.
No, nije sama tjelovježba ta koja uzrokuje izbijanje prištića, nego loše navike koje upražnjavate prije i poslije treninga. Ako imate kožu sklonu aknama, prije vježbanja svakako uklonite šminku. Ili, u najmanju ruku, koristite proizvode koji su nekomedogeni, što znači da neće začepiti pore.
Kada je u pitanju koža na vlasištu, često znojenje može izazvati perut.
Istina, šamponiranje nakon svakog vježbanja nije uvijek izvedivo. No, ako ga previše puta preskočite, može doći do pojave prhuti i iritacije jer gljivica koja uzrokuje kožne promjene, Malassezia furfur, posebno dobro uspijeva na masnim skalpovima.
A što je s iritacijom kože bedara?
Iritacija i crvenilo u području bedara nešto je što je svakom trkaču dobro poznato. Trljanje bedara prilikom trčanja može izazvati iritaciju i osip, a kao moguće rješenje nameće se nošenje dužih hlačica za trčanje ili korištenje dezodoransa u stiku, balzama za usne ili baby pudera za sprečavanja ove pojave.
Istina ili mit: vježbanje može pomoći da koža izgleda mlađe?
Bez obzira vjerujete li da tjelovježba predstavlja izvor mladosti (iako neke studije na to ukazuju), ima dovoljno drugih velikih (i dokazanih) razloga koji govore u prilog vježbanju. Određene studije pokazuju da vježbanje mijenja količinu kolagena u koži, navodi dr. Katta, pa je tako istraživanje u kojem su sudjelovale neaktivne starije odrasle osobe kroz tromjesečni program vožnje biciklom ukazalo na više razine kolagena u koži ispitanika.
Međutim, nemojte pretpostaviti da će redovita tjelovježba izbrisati bore. I dok vježbanje donosi dokazane prednosti za ostale dijelove tijela, kao što je poboljšanje snage, izdržljivosti, mentalnog zdravlja i raspoloženja, čvršća koža može biti samo dodatan bonus.
Pročitaj i ovo:
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Redovito vježbate? Zapravo ste mlađi nego što mislite