Prema nekim podacima, samo Ujedinjeno Kraljevstvo baci više od 300.000 tona rabljene odjeće na odlagalište svake godine, gdje se, zahvaljujući sintetičkim vlaknima i modernim proizvodnim procesima razgrađuje stotinama godina.
Dok je etička moda jedan od načina borbe protiv katastrofalnih posljedica naših navika brze mode, izrada, popravak i održavanje odjeće drugo je jednako važno rješenje – i nedvojbeno jeftinije i prihvatljivije za planet.
Ne trebamo proizvoditi puno više odjeće
Moramo popraviti i doraditi, zamijeniti i prodati ono što imamo – savjetuju ekološki osviješteni modni stručnjaci. Primjerice, malo ljudi danas zna šivati, a to je definitivno ključno za održavanje i uživanje u lijepoj garderobi. Ili kako bi slavna Vivienne Westwood rekla: “Kupujte manje, birajte dobro i neka traje.”
1/ Kako popraviti patentni zatvarač
Razmišljate li o tome da bacite neki odjevni predmet jer je patentni zatvarač zapeo? Ne bacajte ga – zaglavljeni zatvarač nije dovoljan razlog za to. Ako je patentni zatvarač zapeo, najvjerojatnije je zahrđao ili mu je nešto zapelo u zupcima. Ako je okolna tkanina zapela, budite nježni prilikom njezina izvlačenja.
- Prstima ili pincetom povucite komad bez kidanja materijala.
- Ako je i dalje zapeo – iskoristite trik s olovkom. Prijeđite grafitnom olovkom preko zuba s obiju strana, fokusirajući se na mjesto gdje se zubi susreću. Trebao bi se početi otvarati.
- Ako se to ne dogodi, pokušajte s kućanskim predmetima s više lubrikanata – sapunom ili balzamom za usne umjesto industrijskih sredstava za čišćenje.
- Lagano povucite patentni zatvarač prema dolje, nanoseći proizvod koji djeluje i nastavite dok ga ne odlijepite.
2/ Kako popraviti porub s mrežom za porube
Bez panike, ne morate znati šivati. Većinu naših baka zaprepastila bi činjenica da moderni potrošači odbacuju odjeću radije nego da je pokušavaju popraviti, čak i kada je riječ o nečemu jednostavnom poput sređivanja poruba. Nemojte biti jedni od njih – prigrlite svoje vještine i spasite odjeću od bacanja.
Jeste li čuli za porubljivanje mrežom ili trakom? To je u osnovi dvostrana ljepljiva traka za odjeću. Funkcionira na bilo kojem rubu. Evo kako je staviti:
- Uzmite komad odjeće koji treba popraviti. Okrenite ga na unutrašnju stranu i odrežite komad porubne mreže da pokrijete otpušteni rub.
- Postavite mrežu između dva komada materijala i provjerite da porubna mreža ne viri.
- Stavite vlažnu krpu preko odjeće (i upotrijebite dodatnu kuhinjsku krpu ako radite s nečim osjetljivim).
- Pritisnite područje vrlo vrućim glačalom oko 30 sekundi.
Iako ništa nije bolje od zašivanja ruba koji se otparao, ovo je brzo i privremeno rješenje koje vraća vaš omiljeni komad odjeće u opticaj, umjesto da zaboravljen odležava u stražnjem dijelu ormarića.
3/ Manje perite odjeću, perite je kvalitetnije
Svi smo čuli da trebamo kupovati manje, a bolje, no postoji snažan argument da i peremo manje, ali bolje.
Dok većina uobičajenih praškova i strojeva za pranje rublja preporučuje pranje na 30 ili 40 stupnjeva radi uštede energije, druga stvar koju treba uzeti u obzir su mikroplastika i mikrovlakna. Oni se isperu iz naše sintetičke odjeće pri svakom pranju. Studije u UK-u kažu da u more godišnje dospije pola milijuna tona mikrovlakana, a čak 35% njih dolazi iz odjeće – što je 16 puta više od nedavno zabranjenih mikrozrnaca (Ellen Zaklada Macarthur).
- Upotrijebite posebnu vrećicu za rublje koja ide u veš mašinu. Ne samo da zadržava mikrovlakna u vrećici, već i štiti osjetljivu odjeću od zapinjanja. Pročitajte oznake na etiketama za njegu i prilagodite pranje.
- Vunu nije potrebno prati tako često, a mnogi stručnjaci preporučuju da pričekate nekoliko mjeseci prije pranja novih traperica.
- Novo pravilo za moderno pranje? Operite svoju odjeću kada je potreba, a ne između svakog nošenja.
- Osušite svoju odjeću na zraku kad god je to moguće kako biste smanjili potrošnju energije i izbacili više mikroplastike.
4/ Naučite kako zašiti rupu
Krpanje je korisna vještina koja rješava male rupe na odjeći, što znači da je možete nastaviti nositi umjesto da je morate reciklirati. Za učinkovito krpanje rupe u odjeći trebat će vam: igla za krpanje, konac odgovarajuće boje i debljine onome što krpate i gljiva za krpanje.
- Postavite rupu preko gljive za krpanje.
- Ušijte nekoliko šavova u neoštećeni materijal kako biste osigurali popravak.
- Ubodite preko rupe vodoravno.
- Zatim šivajte okomito preko rupe – provlačeći konac iznad i ispod postojećih šavova. Nastavite dok ne napravite rešetku koja ispunjava rupu.
- Ostavite dugačak kraj konca koji možete uvući u rešetku, tako da se čvorovi ne zakače i da se rad raspetlja.
5/ Investirajte u kvalitetu i vodite računa o njoj
Ako odlučite kreirati svoju “capsule” garderobu ili uložiti u etički modni komad koji će trajati cijeli život, a ne samo slijediti trendove s modne piste, posebno ćete paziti na tu odjeću. A to znači da ju nećete samo tako baciti u kut fotelje ili ormara. Objesite odjeću na drvene vješalice – one pomažu odjeći da zadrži svoj oblik dok visi. Rastezljivu odjeću treba sklopiti i držati ravnu, a ne je objesiti.
Uložite u prirodne alternative ako mjesecima držite stvari na stražnjoj strani ormara. Primjerice, cedrovina i vrećice lavande odbijaju moljce, pa će odjeća dulje ostati u komadu.
Pročitaj i ovo:
- Second hand odjeća – što kupiti i kako prepoznati kvalitetan komad?
- Koje stvari nikad ne biste trebali kupovati rabljene?
- Divna Ivić: “Svaki vintage komad kojeg prodajem, direktno i pažljivo selektiram”