Pizza se definitivno ubraja među najomiljenija jela na svijetu. Kako i ne bi? Već i sam spomen savršene kombinacije izvrsne kore, umaka od slatke rajčice i slasnog sira dovoljan je da potakne curenje sline. Međutim, obično se smatra ne baš tako zdravim jelom, jer može u organizam „prošvercati“ i previše kalorija, soli i ugljikohidrata.
Ipak, ovo omiljeno jelo može predstavljati i zdrav obrok ako se razmišlja o njegovoj pripremi. Iako su mnoge vrste smrznutih ili kupovnih pizza obično bogate kalorijama, mastima, soli i drugim nezdravim sastojcima, vaša pizza ne mora potpasti pod tu kategoriju. I dok nema ništa loše u posjetu omiljenoj pizzeriji i guštanju u toploj pizzi, ovakve je izlete najbolje ograničiti na ne više od nekoliko puta mjesečno.
Međutim, za prave ljubitelje pizze koji žele češće uživati u ovoj hrani, postoje načini kako da se ovo jelo učini puno zdravijim.
1. Napravite svoju
Ako pizzu kupujete smrznutu u supermarketu, nemate kontrolu nad korištenim sastojcima. Priprema vlastite pizze daje vam mogućnost da odlučite što ide, a što ne, na vaš tanjur.
Izrada vlastitog tijesta za pizzu s cjelovitim namirnicama kao što su brašno od cjelovitog zrna ili bez glutena može povećati sadržaj vlakana. Možete se odlučiti i za koru bez žitarica, koristeći cvjetaču, brokulu ili kvinoju za pripremu tijesta. Ili palenta, patlidžan ili portobello gljive? Izbor je zaista širok.
2. Natrpajte povrća
Napravite domaću pizzu s kuhanim ili svježim povrćem kako biste "podebljali" sadržaj vlakana, vitamina, minerala i antioksidansa u vašem obroku. Birajte visokokvalitetni sir i zdrave dodatke poput paprike, sušenih rajčica, brokule, rukole, češnjaka ili gljiva.
3. Izbjegavajte previše mesa
Ne možete zamisliti svoju pizzu bez slanine ili kulena? Pokušajte zamijenite ove vrste mesnih proizvoda zdravijim izvorom proteina, kao što je piletina na žaru.
4. Nema do domaćeg umaka
Poznato je kako se šećer nalazi u i kečapu, stoga je puno bolja alternativa domaći umak od rajčice. Zapravo, čak i ne mora biti rajčica u pitanju – birajte pesto, umak od cikle, humus, pire od mrkve…
5. Kontrola porcija
Prejedanje bilo kojom vrstom hrane – bilo da se radi o zdravom izboru ili ne – može pridonijeti povećanju tjelesne težine. Zato je kontroliranje veličine porcije ključno za cjelokupno zdravlje. To je posebno važno kada uživate u hrani koje se lako možete prejesti, kao što je sladoled, kruh, kolači i pizza. Narežite je na manje kriške ili poslužite određeni broj komada na tanjuru umjesto da jedete direktno iz kutije.
Pizza od batata s povrćem
Svijetom zdravijih (i bezglutenskih) tijesta za pizzu već odavno vladaju kore od povrća poput cvjetače, tikvica ili brokule te bezglutenske namirnice kvinoje. A što kažete na tijesto za pizzu od batata?
Sastojci
– 5 i pol šalica (800 g) oguljenih malih kocki slatkog krumpira
– 1 žlica chia sjemenki
– 3 žlice vode
– 1 1/4 šalice zobenog brašna (bez glutena)
– 1/4 šalice bademovog brašna
– 1 žlica maslinovog ulja
– 1 žlica jabučnog octa
– 1 čajna žličica osušenog bosiljka
– 1 žličica origana
– 1 1/4 žličice češnjaka u prahu
– 1/2 čajne žličice morske soli
– prstohvat chili pahuljica
Priprema
Izmjerite 5 i pol šalica kockica slatkog krumpira (tj. nemojte procjenjivati na temelju broja krumpira). Batat kuhajte na pari oko 30 minuta ili dok se lako ne probode vilicom.
Dodajte chia sjemenke i vodu u zdjelicu, umutite vilicom i ostavite stajati na sobnoj temperaturi 15 minuta da se stvori želatinasta smjesa.
Zagrijte pećnicu na 200C.
Prebacite batat u veću zdjelu i zgnječite ga. Dodajte mu chia sjemenke, zobeno brašno, bademovo brašno, maslinovo ulje, jabučni ocat, bosiljak, origano, češnjak, morsku sol i čili pahuljice. Pomiješajte zajedno sve sastojke – smjesa bi trebala biti ljepljiva i vlažna, ali lagano rastezljiva.
Obložite tavu za pizzu papirom. Pomoću špatule rasporedite tijesto po tavi na debljinu manju od 1 cm. Pecite 25 do 35 minuta, ili dok rubovi ne poprime zlatno smeđu boju. Izvadite iz pećnice i pustite da se lagano ohladi.
Dodajte povrće i umak po želji, a jedna od preporuka je domaći umak za pizzu, parmezan (po želji veganski), artičoke, cherry rajčice i bosiljak.
Stavite peći još pet do 10 minuta, poslužite odmah.