Istina je, živimo užurbanim životom i često se ne stignemo ni okrenuti, a već su iza nas tjedni, mjeseci pa i čitave godine. Predivno je biti žena, ali status ˝žena, majka, kraljica˝ u velikom se broju slučajeva svodi na zadovoljavanje tuđih želja i potreba te zapuštanje vlastitih. Ono što nikada, ali baš nikada, ne smijete zanemariti jest vaše zdravlje.
Greška koju veliki broj žena radi je što ne posjećuje liječnika sve dok ne osjete očigledne posljedice bolesti. Tada je bolest najčešće već uznapredovala što uvelike otežava njezino liječenje i ostavlja veći trag na ženskom zdravlju. Prevencija je ključ zdravlja, a ona se postiže redovitim kontrolama i posjetima liječniku.
Nema boljeg osjećaja nego kad napuštate liječničku ordinaciju sa spoznajom da ste zdravi. Jedini način da održite svoje zdravlje i na vrijeme uočite bilo kakve promjene jesu redoviti pregledi. Saznajte koji su pregledi nužni za održavanje zdravlja svake žene i koliko se često trebaju obavljati.
1. ˝Sveti˝ papa test
Papa test je nezaobilazan dio svakog osnovnog ginekološkog pregleda i neophodan je za održavanje intimnog zdravlja žene. Svaka žena bi ga trebala obavljati barem jednom godišnje počevši od svoje dvadesete godine. Bezbolan je, jednostavan i brzo gotov, a može otkriti čak i male promjene na grliću maternice.
Ne tako davno, rak grlića maternice bio je jedan od glavnih uzroka smrtnosti žena, međutim od otkrića ovog testa, 60-ih godina prošlog stoljeća, smrtnost je ipak manja – upravo zbog pravovremenog otkrivanja promjena na grliću maternice.
Osim ginekološkog pregleda i papa testa, svaka žena bi jednom godišnje trebala napraviti ultrazvuk kako bi se na vrijeme utvrdile potencijalne ciste ili promjene na maternici.
2. Nezaobilazna mamografija
Uz redoviti samopregled dojki jednom mjesečno kojeg se trebaju pridržavati žene svih dobnih skupina, žene starije od 40 godina trebale bi napraviti mamografiju jednom godišnje ili barem jednom u dvije godine. U Hrvatskoj je rak dojke najčešći karcinom koji se pojavljuje kod žena.
Kad se radi o raku dojke, efikasnost liječenja drastično se povećava ukoliko je karcinom otkriven u ranim fazama nastanka. Sama po sebi, mamografija je siguran, bezbolan i učinkovit način da se detektira rak dojke već i u najranijim fazama.
Ukoliko imate genetičke predispozicije za razvoj ovog karcinoma, posavjetujte se s liječnikom o potrebi za redovitim kontrolama i prije navršene četrdesete.
3. Zdravlje srca
U novije vrijeme, bolesti srca i krvožilnog sustava predstavljaju najčešći uzrok smrti kod žena, kao i kod muškaraca. U direktnoj su vezi s nezdravom ishranom, lošim navikama poput pušenja i konzumacije alkohola, nedovoljnim kretanjem, stresom, ali i naslijeđenim prirodnim predispozicijama.
Najbolji način da saznate ˝na čemu ste˝ kad se radi o zdravlju srca jest da napravite krvne testove za totalni kolesterol, ˝dobri˝ i ˝loši˝ kolesterol te trigliceride u krvi. Osim toga, redovito kontrolirajte krvni tlak i šećer jer osobe s visokim krvnim tlakom i kao i osobe koje boluju od dijabetesa imaju veći rizik za razvoj srčanih bolesti.
Ukoliko uočite bilo kakve bolove u prsima, ubrzano lupanje srca, plitki dah ili slične simptome – obavezno napravite ultrazvuk srca
4. Dijagnostika raka debelog crijeva
Rak debelog crijeva ili kolorektalni karcinom, drugi je karcinom po učestalosti kod žena i muškaraca u Hrvatskoj. Pregled kojim se utvrđuju promjene i tumorske stanice u tom dijelu probavnog sustava je kolonoskopija.
Rizik za razvoj ovog karcinoma značajno raste nakon 50. godine života i povećava se u narednim godinama. Stručnjaci preporučuju redovito obavljanje kolonoskopije jednom godišnje nakon navršenih 50 godina, iako bi osobe koje u obitelji imaju zabilježene slučajeve oboljenja od raka debelog crijeva s pregledima trebale početi već u 40-ima.
Kao i kod većine karcinoma, efikasnost liječenja ovisi o pravovremenom otkrivanju bolesti. Otežavajuća okolnost je što u ranim fazama kolorektalni karcinom nema karakterističnih simptoma. Kao ˝predtest˝ za kolonoskopiju, može se napraviti i test na okultno krvarenje (hemokult test) kojim se otkrivaju mikro tragova krvi u stolici.
5. Pregled kože za otkrivanje melanoma
Ukoliko ste kao dijete, do svoje 12. godine, zadobili opekline od sunca, rizik da vam se na koži pojavi melanom veći je čak 3.6 puta. Rizik je također povećan ukoliko povremeno, ali intenzivno boravite na suncu ili koristite solarij koji slabi lokalni kožni imunološki sustav.
Pregled kože za otkrivanje melanoma je zbilja vrlo jednostavan i bezbolan te oduzima minimalno vremena. Svaka osoba bi trebala obaviti pregled kože barem jednom godišnje. Ponavljamo, uglavnom ne košta ništa, brzo je gotov i potpuno bezbolan, a ulijeva mir i sigurnost – barem do idućeg pregleda.