Upala je neizostavan dio tjelesnih procesa – i dok akutna upala može pomoći tijelu da se brzo oporavi (od porezotine na papiru ili druge manje ozljede), sveprisutna i konstantna upala igra puno zlokobniju ulogu u tijelu. Tinjajuću malu upalu možete osjećati kroz minorne simptome poput pogoršanja stanja kože, bolova u vratu, manjka energije, probavnih tegoba ili glavobolje, a u konačnici može biti odgovorna za kronična zdravstvena stanjima kao što su artritis, sindrom iritabilnog crijeva, bolesti srca…
Baš kao i hrana koju jedemo, napitci koje pijemo mogu igrati važnu ulogu u suzbijanju upalnih procesa u tijelu. Kao jedan od najstarijih tradicionalnih ljekovitih pića na svijetu, čaj se upotrebljava za terapeutsko liječenje kroničnih zdravstvenih stanja već tisućama godina. Prema izboru portala MindBodyGreen, sljedeći se čajevi mogu posebno pohvaliti protuupalnim svojstvima i pomoći u promicanju optimalnog zdravlja.
Zeleni čaj
Možda najpoznatiji čaj kad je riječ o smirivanju upale u tijelu, zeleni čaj je proučavan dugi niz godina zbog svojih terapeutskih protuupalnih svojstava. Dok crni i zeleni čaj sadrže slične količine flavonoida, zeleni čaj sadrži više katehina, prirodnog fenola i antioksidanta koji je cijenjen zbog svog protuupalnog djelovanja u tijelu. Mnogobrojna istraživanja povezala su redovitu konzumaciju zelenog čaja sa smanjenim rizikom od pojave raka.
Crni čaj
Proizveden od lišća biljke Camellia sinensis, crni se čaj upotrebljava u tradicionalnoj kineskoj medicini već više od 4 000 godina. Listovi crnog čaja prolaze fermentaciju prije sušenja, što je glavni razlog razlike između crnog i zelenog čaja. Svi listovi čaja sadrže različite količine polifenola, osobito flavonoida, bioloških spojeva koji pozitivno djeluju u tijelu. Kao što je pokazalo istraživanje londonskog University Collegea, konzumacija crnog čaja dovodi do smanjenja razine kortizola u krvi. Osim toga, crni čaj potiče metabolizam, štiti kosti, poboljšava zdravlje kože te blokira alergenski odgovor.
Bijeli čaj
Bijeli čaj je nježan, minimalno obrađen čaj koji potječe od iste biljke kao zeleni i crni čaj. Mladi izdanci biljke Camellia sinensis rano se beru i suše kako bi se spriječila bilo kakvu oksidaciju listova, čime ostaju sačuvani mnogi aktivni spojevi polifenola. Studije pokazuju da bijeli čaj sadrži, zaštitne protuupalne flavonoide poput kaempferola, kvercetina i katehina, koji štite određene vrste stanica od oštećenja.
Rooibos čaj
Izvorno iz Južne Afrike, rooibos čaj dobiva se od fermentiranih, osušenih i usitnjenih listova biljke Aspalathus linearis. Ne sadrži kofein pa je pogodan za uzimanje i u večernjim satima, a pokazuje i protuupalna svojstava koja promiču zdravlje. Studije su pokazale da je rooibos čaj bogat snažnim protuupalnim flavonoidima, među kojima je antioksidans asplatin, koji pomažu u smanjenju oksidativnog stresa u tijelu.
Čaj od kamilice
Osušeni cvjetovi biljke Chamomilla recutita sadrže terpenoide i flavonoide, koji su odgovorni za ljekovita i protuupalna svojstva ovog čaja. Čaj od kamilice koristi se u antičkoj i tradicionalnoj medicini već tisućama godina, a procjenjuje se da se danas dnevno konzumira više od milijun šalica čaja od kamilice. Jedna je studija pokazala da protuupalna svojstva flavonoida i eterična ulja koja se nalaze u čaju od kamilice mogu prodrijeti duboko ispod površine kože, i tako pridonijeti zdravlju kože.
Pročitaj i ovo:
• Vrijeme je za ČAJ!
• Koji je zeleni čaj najbolji za vaše zdravlje?
• Zima i čaj – savršen par