Održavanje odjeće čistom neizbježna je, ponekad zamorna, zadaća kojom se svi moramo pozabaviti. Ponekad proces pranja rublja može biti zahtjevan i dugotrajan. Ako ste prisutni na TikToku, sigurno ste primijetili mnoštvo savjeta o tome kako olakšati ovaj posao.
No broj pregleda određenih trikova nije uvijek jednak i njihovoj učinkovitosti. Ispostavilo se da mnogi od najpopularnijih savjeta i trikova imaju sasvim suprotan učinak na vašu odjeću i posteljinu. Ova četiri biste trebali izbjegavati, a evo što možete učiniti umjesto njih.
1/ ‘Guljenje’ rublja
S više od 182 milijuna pregleda za #laundrystripping, lako je razumjeti kako je ova metoda čišćenja postala tako popularna. Međutim, ‘guljenje’ može biti nevjerojatno grubo prema odjeći. Obično se za to koristi vruća voda koja može oštetiti i oslabiti vlakna tkanine. Za ovo se obično koristi boraks, koji stvara alkalno stanje, što također može dodatno oslabiti vlakna. Temperatura vode i jake kemikalije istodobno dovode i do gubitka boje.
2/ Izrada vlastitih deterdženata
Jedan od najpopularnijih načina smanjenja troškova jest izrada vlastitog deterdženta. Iako su takvi videozapisi primamljivi, postoji samo jedan problem – nemaju istu učinkovitost kao tradicionalni deterdženti i mogu loše oprati odjeću. Većina domaćih sredstava za čišćenje ne mogu se uhvatiti u koštac sa stvarima kao što su nevidljiva prljavština (koja privlači prljavštinu i uzrokuje neugodne mirise), tvrda voda (koja odjeću čini krutom) i ponovno taloženje prljavštine (što uzrokuje prljavštinu).
3/ Miješanje različitih deterdženata za pranje rublja
Kao i DIY deterdžent, miješanje deterdženata za pranje rublja kod kuće zvuči kao dobra ideja u teoriji, pogotovo ako pokušavate uštedjeti novac. No to nije tako isplativo kao što TikTok želi da vjerujete. Oni obično nemaju istu učinkovitost kao tradicionalni deterdženti jer ih znanstvenici nisu formulirali i testirali, stoga vaša odjeća može biti neadekvatno oprana. Proizvodi za pranje rublja dizajnirani su da budu stabilni i učinkoviti određeno vrijeme. Prilikom izrade mješavine deterdženta za pranje rublja, namijenjene za korištenje dugi niz godina, možda ćete koristiti sastojke za čišćenje kojima je istekao rok trajanja.
4/ Stavljanje octa u svako pranje
Ocat je odličan za čišćenje i dezodoriranje svega, od drvenih podova do ‘nestašluka’ kućnih ljubimaca na tepisima, no ne čini mnogo za rublje. Ocat iz trgovine nije jako koncentriran, tako da dodavanjem u vodu u perilici nećete sniziti pH dovoljno da biste dobili punu korist, osim ako ne koristite pet šalica ili više. Zapravo, niski pH octa neutralizira se gotovo odmah kada dođe u kontakt s vodom, što znači da gubi svoju moć čišćenja gotovo čim ga upotrijebite.
Pročitaj i ovo:
- Eko pranje rublja s indijskim oraščićima
- Uštedite vodu i vrijeme: 4 savjeta za održiviju svakodnevicu
- „Rutina 5 – 9“ – trend koji otkriva kako ljudi provode vrijeme van posla