Starenje izgleda drugačije za svaku ženu. Od promjena tijela do sazrijevanja i načina razmišljanja, svi starimo na načine koji odražavaju naša različita proživljena iskustva.
No, rijetko ćete sresti stariju osobu koja ne bi imala pametan savjet svojoj mlađoj sebi; ono što je važno u nekom trenutku nije uvijek i ono što nam obilježava život i čini nas doista sretnima. U tom duhu, često se u medijima provlače priče i iskustva zrelih žena, s različitim profesionalnim iskustvom, te savjeti koje bi dale ženama u svojim 20-ima dok gledaju u budućnost. Ovo su tri najčešća savjeta, prema portalu self.com.
1/ Prihvatite društvene veze s prijateljima i obitelji
Sklapanje prijateljstava može biti lako kada ste mladi i imate bogat društveni život. Kako starite, međutim, održavanje veza s vršnjacima postaje sve izazovnije. Otprilike jedna četvrtina osoba starijih od 65 godina društveno je izolirana, stoji u izvješću američke Nacionalne akademije znanosti. A manjak društvenih veza ostavlja zdravstvene posljedice, uključujući veći rizik od smrti i 50 % veće šanse za razvoj demencije.
Dunia Jackson, 62-godišnja umirovljenica otkrila je za SELF da je “teže uspostaviti veze kad ste stariji”. Kao i mnogi ljudi, oslanjala se na prijatelje koje je stekla tijekom poslovne karijere i s kojima je radila 20, 30 godina a koji su joj bili poput obitelji. Desetljećima su dijelili svoje intimne stvari, probleme s obiteljima i pomagali jedni drugima. Ali nakon odlaska u mirovinu, bez uredskog okruženja, udaljili su se jedni od drugih. Zato ističe kako je važno održavati podjednako i veze s prijateljima van radnog okruženja te s obitelji.
Kara Allen, 60-godišnja stanovnica Teksasa otkrila je da žali što u 20-ima nije više razmišljala o ‘važnosti obitelji i toga da ostanu povezani’. “Bilo da se radi o prijateljima, ili o obitelji, uvijek morate imati puno ljudi oko sebe”, upozorava te dodaje da je isto tako jako važno ‘imati više generacija oko sebe’. Studija objavljena u časopisu Psychology and Aging sugerira da postoje “snažni dokazi da je više bliskih članova obitelji i prijatelja povezano s manje usamljenosti. Manje usamljenosti ne znači samo duži život, nego i puno ispunjeniji kako starite.
2/ Odvojite vrijeme da odredite prioritete i osobne ciljeve
Allen kaže da se ovih dana osjeća mnogo više orijentiranom na ciljeve dok se osvrće na to kako je provela svoj život. “Vrijeme morate učiniti produktivnim”, kaže ona. “Jer kada dođete u određene godine, shvatite da ste letjeli i niste obraćali pažnju u svojim 20-ima.’ Rodila sam dijete u 30-ima i 40-ima, i tek sad se ‘vraćam sebi’. Stoga, kaže ona, “razmislite o tome što želite raditi i uvijek se okrenite prema tome – nečemu čemu se želite predati i prepustiti.”
Istraživanja pokazuju da postavljanje ciljeva i konkretnih planova za njihovo postizanje – pa čak i ako ih samo napišete na papir – ne samo da ima pozitivan učinak na vaše blagostanje, već može pomoći da prebrodite teška razdoblja. Ostvarivanje tih ciljeva također je povezano s većim zadovoljstvom tijekom vašeg života.
Allen objašnjava da je ujedno i baka – ali koja se pita ‘što će sada raditi s drugom polovicom svog života?’ te je shvatila da se mora brinuti o sebi. Istraživanja također pokazuju da smisao životu daje više sreće i zadovoljstva, ali i bolje fizičko zdravlje te duži život.
3/ Budite nježni prema sebi dok prihvaćate promjeneshkj
Dok se starenje često prikazuje kao proces postajanja sigurnijim u to tko ste i odrastanja, 64-godišnja Kim Crawley iz Baltimorea, za SELF kaže: “Ponekad se morate promijeniti. Neke stvari jednostavno morate otpustiti, a neke usput i prihvatiti. Bit će to borba, ali moraš to učiniti za svoj život.”
Sposobnost prilagodbe okolnostima – u više područja, uključujući karijeru, osobni život i zdravlje – osobina je koja je također povezana s većim životnim zadovoljstvom i blagostanjem. Čak i kada vam teški trenuci ‘pokucaju na vrata’ – poput bolesti, usamljenosti i fizičkih tegoba – trebate biti blagi prema sebi i njegovati se – kako fizički tako i psihički!
Pročitaj i ovo:
- Sretno starenje: Svjećica na torti se ne treba bojati – evo i zašto
- Zdravlje, zdravo starenje i mikrobiom crijeva – kako su povezani?
- Zdravo starenje: Na unos kojih nutrijenata treba obratiti pažnju?