Mnogi od nas su se u jednom trenutku našli preplavljeni mislima, emocijama i senzacijama oko nas. Kako bi povratili mir, nema boljeg lijeka od trenutka svjesnosti. Mindfulness označava trenutak u kojem postajemo svjesni stanja u kojem se naše tijelo nalazi, prihvaćanje naših misli i osjećaja takvima kakvi oni jesu, bez osuđivanja.
Uvođenje prakse mindfulnessa u svakodnevni život daje nam trenutak namjerne stanke koja može biti transformativna, posebno kad se osjećate kao da vam se sve sručilo na leđa. Takav se trenutak svjesnosti može proširiti i na svakodnevne prakse, poput konzumiranja hrane, kretanja, meditacije i još mnogo toga.
Kako biste prakticirali svjesnost, jedno od najzapaženijih mjesta na koje možete usmjeriti pažnju jest dah. Baveći se svojim dahom, bavimo se i vezom uma i tijela. Tako imamo izravnu liniju komunikacije između tijela i mozga koja nam omogućava da se prilagodimo i osiguramo ono što nam u datome trenutku najviše treba.
Za početak vaše nove prakse svjesnog disanja, slijede tri vježbe disanja koje možete koristiti bilo kad i bilo gdje, ovisno o situaciji u kojoj ste se našli.
Za poboljšanje fokusa i koncentracije
Vježbu disanja uparite s pažljivim mentalnim pregledom tijela. Obratite pažnju na to kako se osjećate. Ova će vježba biti od koristi kada se želite osjećati prisutnijima, a ujedno je i moćno sredstvo za smirivanje živaca i tjeskobe.
Možete izvesti vježbu sjedeći, stojeći ili čak ležeći na leđima. Jednu ruku stavite na srce, a drugu na trbuh. Jednostavno primijetite, osjetite i postanite svjesni svog daha i tijela. Počevši od dna tijela, obratite pažnju na nožne prste, udahnite i izdahnite. Penjite se gore uz tijelo dok pažljivo skenirate svaki dio tijela, od stopala do glave, i pritom sve pratite udahom i izdahom. Ovo možete ponavljati koliko god dugo želite ili postaviti tajmer na jednu do pet minuta.
Za buđenje energije
Kad vam treba razbuđivanje, korisno je imati energičnu praksu disanja poput Kapalabhati u rukavu. Ova vježba disanja energizira, što je korisno kad se osjećate usporeno ili želite poboljšati raspoloženje.
Postavite obje ruke na donji dio trbuha i potpuno izdahnite, usredotočujući se na trbuh. Započnite s udisajem, a zatim snažno i energično izdahnite, uvlačeći pupak prema kralježnici. Dopustite da udisaj napuni pluća i trbuh kao prirodan odgovor na izdisaj. Počnite polako i pronađite ugodan ritam. Kad ste spremni, počnite povećavati brzinu daha za postizanje razbuđujućeg efekta. Postavite tajmer na 30 sekundi do jedne minute i ponovite dva do tri puta.
Za osjećaj mira i ravnoteže
Naizmjenično disanje na jednu pa drugu nosnicu donosi osjećaj spokoja i ponovno uspostavlja narušenu vezu uma i tijela. Upotrijebite ovu vježbu kada se osjećate anksiozno ili pod stresom.
Započnite s potpunim izdahom. Zatvorite lijevu nosnicu prstenjakom, savijte srednji prst i kažiprst, ostavljajući palac ispruženim. Udahnite kroz desnu nosnicu brojeći do četiri. Zatim maknite prstenjak, pokrijte desnu nosnicu palcem i izdahnete kroz lijevu nosnicu brojeći do pet. Ponovite udišući kroz lijevu nosnicu brojeći do četiri, zamijenite prste te izdahnite kroz desnu brojeći do pet. Ako možete zadržati dah na dnu i vrhu izdisaja, uključiti i to u svoju praksu. Možete povećati broj udaha i izdaha do 10. Započnite s brojem koji vam odgovara i ponavljajte onoliko puta koliko želite.
Pročitaj i ovo:
• Disanje: preduvjet zdravlja i opuštenosti
• Jesmo li zaboravili disati?