3 dara do Nove – Kemig d.o.o. i Naturala.hr odbrojavaju posljednje dane do Nove godine i daruju te vrijednim darovima u nagradnoj igri Sedam dana – sedam darova. Sedam je sretan broj, a da bi i ti bio sretan dobitnik sve što trebaš učiniti je pravilno odgovoriti na postavljeno pitanje. Eterična ulja su hlapive, koncentrirane smjese kemijskih spojeva dobivene destilacijom ili tiještenjem biljaka ili njihovih dijelova. Eterična ulja nisu „samo“ mirisi – ona imaju svoje aktivne tvari, indikacije, kontraindikacije i nuspojave tako da je potreban oprez pri njihovu korištenju. Pri kupnji valja pripaziti na kvalitetu ulja i raspitati se koja su ulja na tržištu ulja aromaterapijske kvalitete.
Kako prepoznati eterično ulje aromaterapijske kvalitete?
Ulje aromaterapijske kvalitete obično ima neki od certifikata koji jamči kvalitetu uzgoja i proizvodnje, a mora na etiketi (na bočici ili na kutijici) imati naznačene:
– nazive biljke na hrvatskom i latinskom
– zemlju porijekla
– način uzgoja, način dobivanja, dijelove biljke iz kojih se iscrpilo ulje
– kemijski sastav koji potvrđuje analiza plinskom kromatografijom i masenom spektrometrijom
– kemotip
– lot broj
– rok trajanja
Kemotip predstavlja botaničku i kemijsku definiranost nekog eteričnog ulja. Kemotip je pojam koji govori o tome kako eterična ulja dobivena iz iste botaničke vrste, a ovisno o varijacijama kao što su različito geografsko stanište ili klimatske promjene imaju različit kemijski sastav i sukladno tome različitu upotrebu. Tako će ružmarin iz Dalmacije biti kemotip kamfor, onaj sa Korzike će biti kemotip verbenon dok će onaj iz Maroka biti kemotip cineol, a sva tri kemotipa ružmarina će imati različita svojstva.