Posao zahtjeva dovoljno žongliranja i sam po sebi, ali kada se na njega nagomila još hrpa drugih obaveza koje nisu direktno povezane s poslom, jako je teško ostati produktivan, organiziran i emocionalno stabilan.
Ponekad je gotovo nemoguće zaustaviti niz zadataka i sastanaka (ili bilo kojih drugih stresora s kojima se susrećete) na radnome mjestu, ali postoji učinkovita metoda koja će vam pomoći da sve učinite podnošljivijim. Ta se metoda zove – sabranost.
Kada se osjećate tjeskobno ili preopterećeno, znati kako primijeniti vježbe da postanete svjesni – i koristiti tu vještinu u svoju korist – može se pretvoriti u moćan alat za smirivanje živčanog sustava, reguliranje emocija, promjenu perspektive i otpuštanje beskorisnih obrazaca mišljenja!
Što znači biti svjestan?
Pri tome, biti svjestan ne mora biti dugotrajan, ezoteričan fenomen kakav možda mislite da jest. To je vještina i praksa koju možete isprobati usred najprometnijeg radnog dana kako biste se oslobodili stresa i ostali usredotočeni.
Naime, mnogi ljudi misle da je svjesnost sinonim za meditaciju, a zapravo nije. Svjesnost znači obraćanje pažnje na određeni način: namjerno, u sadašnjem trenutku i bez osuđivanja.
Vježbanje svjesnosti tijekom dana neće vam oduzeti puno vremena. Primjerice, prije nego što se ujutro bacite na posao, započnite dan s nekoliko dubokih, svrhovitih udisaja – onih koje stvarno osjećate, slušate i primjećujete s namjerom. Oko podneva napravite malu pauzu, odite u brzu šetnju, bez smetnji na poslu, obraćajući veliku pozornost na svojih pet osjetila. Ili, primjerice, ustanite između konferencijskih poziva kako biste se dobro rastegnuli. To će vam omogućiti da se ‘vratite u svoje tijelo’, resetirate um i smirite simpatički živčani sustav (koji se aktivira stresorima).
1/ Osnovno skeniranje tijela
Ako imate 10 ili 15 dodatnih minuta, preporučujemo tehniku poznatu kao skeniranje tijela. Ovu ćete vježbu provesti osvještavajući različite dijelove svog tijela, kako se fizički osjećaju i kako se odnose na vašu neposrednu okolinu i ono što mentalno osjećate.
Odvojite nekoliko minuta (postavite mjerač vremena ako vam to pomaže) da se udobno smjestite u svoju stolicu. Slobodno zatvorite oči ili ih držite otvorenima s mekim fokusom. Postanite svjesni kontaktnih točaka vašeg tijela s naslonom i sjedalom stolice, podom, odjećom – primjećujući sve osjete ili misli koje vam padnu na pamet. Počnite obraćati pažnju na svoj dah, primjećujući kvalitetu disanja (brzo ili sporo, duboko ili plitko?), fizičke osjećaje zraka koji ulazi i izlazi kroz vaše nosnice. Kada budete spremni, mentalno ‘skenirajte’ svoje tijelo od vrha do pete (ili odaberite jedno područje na koje ćete se usredotočiti), provjeravajući svaki dio, ali nikada ne pokušavajući popraviti ga ili promijeniti. Primijetite i priznajte, budite znatiželjni i otvoreni, a zatim prijeđite na sljedeće područje.
2/ Jednostavna vizualizacija
Vizualizacija je još jedna tehnika svjesnosti i izvrsna je za dovođenje u pravo stanje uma za određene okolnosti, bilo da se radi o fokusu, radosti, suosjećanju ili opuštanju. Vizualizacija isprva može biti zahtjevan koncept, jer je apstraktnija i zahtijeva malo mašte.
Predlažemo da vježbu vizualizacije odradite prije sastanka na kojem morate biti koncentrirani.
Ova tehnika uključuje zamišljanje nečeg vrlo specifičnog – poput situacije zbog koje ste zabrinuti, određene osobe ili postignuća na kojem radite – i njegovanje pozitivnih slika i asocijacija vezanih uz njih.
Prije važne poslovne prezentacije, primjerice, odvojite nekoliko minuta da mirno sjedite zatvorenih očiju i oživite nadolazeći scenarij u svom umu, vizualizirajući uspjeh i pozitivne rezultate što je moguće življe. Zamislite sebe u prostoriji za sastanke i kako se osjećate samouvjereno, pripremljeno, opušteno i spremno; jasno i uspješno izlažete svoje stavove; impresionirate kolege; i na kraju se osjećate ponosno i ispunjeno.
3/ Vježbe disanja za početnike
Načini koje prakticiramo kako bismo smanjili stres (šetnja, vježbanje, igranje s kućnim ljubimcem…) često nisu realne opcije tijekom radnog dana. Ali mnoge učinkovite vježbe ne zahtijevaju posebnu pauzu ili čak ustajanje iz vaše (radne) stolice.
Takva je, primjerice, vježba svjesnosti koja zahtijeva samo tri udaha i traje manje od minute! Pronađite mirno mjesto i položaj koji je udoban, ali budan.
- Prvo potpuno izdahnite kako biste mogli započeti s udisajem.
- Zatim udahnite polako i do kraja.
- Zadržite dah na vrhu nekoliko trenutaka.
- Izdahnite polako i do kraja, dok to činite, razmišljajući o umirujućoj frazi, poput ‘otpusti’.
- Zadržite dah na dnu nekoliko trenutaka.
- Ponovite još jednom (ili dvaput), počevši od udisaja.
Pročitaj i ovo:
- Teško se koncentrirate? Isprobajte ove trikove za jačanje produktivnosti
- Rad od kuće: Evo kako možete pronaći svoj ‘flow’ dok radite izvan ureda
- Fokus – evo zašto ima važnu ulogu kod suočavanja s izazovima