Globalne temperature u 2018. godini smjestile su prethodnu godinu na četvrto mjesto najtoplijih godina u razdoblju od 1850. godine, pokazala je nezavisna analiza NASA-e i američkog instituta National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Temperature su u 2018. godini bile toplije za 0,83 stupnja Celzijusa u odnosu na razdoblje od 1951. do 1980. godine, upozoravaju znanstvenici NASA-inog Instituta za svemirske studije (GISS) u New Yorku. Globalno gledano, temperature u 2018. godini tek neznatno zaostaju za onima iz 2016., 2017. i 2015. godine, s tim da se posljednjih pet godina uvrštava među najtoplije godine u suvremenim rekordima.
2018. je još jedna iznimno topla godina u dugoročnom trendu globalnog zagrijavanja, naglasio je direktor GISS-a Gavin Schmidt. Od 1880-ih, prosječna globalna temperatura površine Zemlje porasla je za oko jednog stupnja Celzijusa. Ovo zagrijavanje u velikoj je mjeri potaknuto povećanim emisijama ugljičnog dioksida i drugih stakleničkih plinova uzrokovanim ljudskim aktivnostima, navodi Schmidt.
Povećanje prosječne godišnje temperature slijedi širi obrazac klimatskih promjena izazvanih ljudskim djelovanjem, što utječe na sve češću pojavu toplinskih valova, podizanje razine mora i ekstremnih vremenskih uvjeta. Prošle je godine istočni dio SAD-a pogodilo nekoliko razornih uragana, dok su Kaliforniju poharali rekordni požari. U Indiji je došlo do katastrofalnih poplava, a zabilježeni su i katastrofalni tajfuni na Filipinima i smrtonosni požari u Grčkoj i Švedskoj. Arktik, koji je zabilježio drugu najtopliju godinu, doživio je porast temperature koji je zapanjio znanstvenike, brzinom dvostruko većom od globalnog prosjeka. 2018. godina ujedno je bila najtoplija godina za oceane, a zabilježila je i rekordne razine stakleničkih plinova, kao što su ugljikov dioksid, metan i dušikov oksid, piše portal Carbon Brief.
Rezultate NASA-inog i NOAA-inog istraživanja potvrdili su i drugi znanstveni centri – Svjetska meteorološka organizacija također je 2018. godinu zabilježila kao četvrtu najtopliju u povijesti mjerenja. Iako svaka nova godina možda neće donijeti nove temperaturne rekorde, koje trenutno drži 2016. godina, primjetan je trend globalnog porasta temperature.
Dugoročni temperaturni trend daleko je važniji od rangiranja pojedinih godina, a taj je trend uzlazni, rekao je Petteri Taalas, glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije. U posljednje 22 godine zabilježeno je 20 najtoplijih godina, a ekstremni vremenski događaji u protekloj godini imali su razarajuće posljedice na ljude, gospodarstvo i ekosustave. Zbog toga smanjenje emisija stakleničkih plinova i mjere prilagodbe klimatskim promjenama moraju biti glavni globalni prioritet, zaključio je Taalas.
Pročitaj i ovo:
• ZELENO JE IN: 8 jednostavnih načina kojima ti možeš spasiti planet
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati
• Znanstvenici složni: Zemlja je i službeno ušla u antropocen, doba čovjeka