Dr. Servan-Schreiber, autor kultnog djela ‘Anticancer, A New Way of Life’, bio je liječnik koji je inspirirao mnoge i spasio bezbrojne živote. Iako je svoj život posvetio borbi protiv raka, preminuo je od tumora na mozgu – ostavljajući svoje bogato isustvo u borbi s tumorom drugima. Njegovih 20 pravila za borbu protiv raka itekako ‘žive’ i pomažu ljudima da promijene način života te spriječe razvoj zloćudnih bolesti.
Dakle, važno je znati da se rak može spriječiti i to ako poštujete i pridržavate se niza jednostavnih faktora poput pravilne prehrane, redovne fizičke aktivnosti, izlaganja suncu barem par minuta dnevno, nastojanjem da budete što bezbrižniji i sretniji…
Pravilna prehrana najvažniji je faktor te ujedno i sama podloga za prevenciju raka. Ako uspijete izbalansirati vaše obroke prema dolje navedenim pravilima, izgradit ćete dobre i čvrste temelje za jačanje vašeg ‘anti-rak imuniteta’.
Napravite retro obrok
Vaše glavno jelo trebalo bi sadržavati 80% povrća te 20% sastojaka životinjskog podrijetla, baš onako kako su objedovali naši preci. Meso im je bilo samo dodatak za poboljšanje okusa – nipošto glavni dio obroka.
Jedite raznoliko povrće
Kombinirajte razne vrste povrća sa svakim jelom. Primjerice, brokula je vrlo efektivna namirnica kad se radi o prevenciji raka, ali još je učinkovitija u kombinaciji s umakom od rajčice, lukom ili češnjakom.
Birajte hranu iz organskog uzgoja
Kad god je to moguće, odaberite organske namirnice. Ipak, imajte na umu da je bolje jesti brokulu koja je tretirana pesticidima nego ne jesti je uopće.
Koristite začine
Svojim jelima dodajte kurkumu i crni papar. Kurkuma je jedna od najučinkovitijih protuupalnih namirnica. Uz to, koristite što više mediteranskih začina poput majčine dušice, origana, bosiljka, ružmarina, mažurana, mente itd. Oni predstavljaju mnogo više od običnih začina.
Izbjegavajte krumpir
Krumpiri povećavaju šećer u krvi što povećava rizik od pojave upala, a time i od raka. Također, mogu sadržavati velike količine ostataka pesticide koji nisu iz organskog uzgoja.
Konzumirajte što više ribe
Jedite ribu dva do tri puta tjedno: sardine, skuše i srdele sadrže male količine žive te PCB-a u odnosu na veće ribe poput tune. Izbjegavajte sabljarke i morske pse, pogotovo za vrijeme trudnoće.
Jedite samo neke vrste jaja
Zapamtite da sva jaja nisu jednaka: izaberite omega-3 jaja ili nemojte jesti žumanjak. Nesilice se u novije doba hrane najčešće kukuruzom te sojom, tako da njihova jaja sadrže 20 puta više omega-6 masnih kiselina nego obična.
Koristite zdrava ulja
Za kuhanje i pripremu salata, koristite maslinovo ulje ili ulje uljane repice. Riješite se sojinog, kukuruznog te suncokretovog ulja jer sadrže prevelike doze omega-6 masnih kiselina.
Poštujte načelo: Smeđe je predivno
Jedite što više raznolikih cjelovitih žitarica iz organskog uzgoja: pšenica, lan, proso, raž, heljda itd. Ukomponirajte ih u što više različitih jela, od peciva, muffina, sendviča i kad god je to moguće.
Slatkiše zamijenite voćem
Izbjegavajte šećere u svakom obliku, od voćnih i gaziranih sokova pa sve do kojekakvih slastica. Radije pojedite voće za desert. Prilikom kupovine zaslađenih proizvoda, dobro proučite etiketu te odaberite one koje umjesto običnog šećera sadržavaju smeđi šećer, javorov sirup, steviju ili med.
Go green
Umjesto kave ili crnog čaja, popijte najmanje tri šalice zelenog čaja dnevno. Ako vas obična kava čini previše napetima, koristite onu bez kofeina. Redovita konzumacija zelenog čaja uvelike smanjuje rizik od pojave raka.
Napravite mjesta iznimkama
Najvažnije je ono što radite te što u svoje tijelo unosite na dnevnoj bazi. Iznimke vas neće ubiti, samo nemojte da se prečesto događaju.
Fizička aktivnost je važna
Odvojite dovoljno vremena za neku fizičku aktivnost: hodajte, plešite ili trčite. Cilj je biti fizički aktivan barem 30 minuta tijekom pet dana tjedno. To može značiti laganu šetnju na posao, šetnju sa psom ili nešto drugo. Možete kombinirati i više fizičkih aktivnosti, bitno je odabrati nešto u čemu uživate.
Boravite na suncu
Pokušajte se izlagati suncu barem 20 minuta dnevno i to bez nanošenja zaštitnih krema. Naravno, nemojte se direktno izlagati najjačem suncu već to činite prijepodne ili predvečer. Ovo će pojačati vlastitu proizvodnju D vitamina u vašem tijelu. Kao drugu opciju, možete razmotriti i uzimanje D vitamina u obliku suplemenata.
Izbacite loše kemikalije
Izbjegavajte preveliko izlaganje raznim kemikalijama koje se mogu naći u vašem domaćinstvu. Nakon povratka odjeće s kemijskog čišćenja dobro ju prozračite, koristite organska sredstva za čišćenje, nemojte zagrijavati plastiku ili iz nje konzumirati tople napitke, izbjegavajte kozmetiku s parabenima i ftalatima, nemojte koristiti pesticide, što manje koristite mobilne uređaje i nemojte ih držati cijelo vrijeme blizu svog tijela.
Ako ste pod stresom, potražite pomoć
U stresnim vremenima nemojte oklijevati već se obratite svojim bližnjima i prijateljima te tako potražite utjehu ili rješenje. Zagrljaji doista imaju ljekovit učinak, prakticirajte ih što češće. Meditirajte, zaronite u dubinu svog vlastitog bića i stres će se polako otopiti.
Pravilno dišite
Savladajte osnovne tehnike disanja i koristite ih u svrhu opuštanja te izbacivanja stresa.
Aktivirajte se
Volontirajte, pomažite potrebitima te kvalitetno raspodijelite svoje vrijeme.
Njegujte svoju sreću
Pobrinite se da što češće radite ono što doista volite: to može biti čak i sitnica poput slikanja ili šetnje sa psom. To sve će vaše zdravlje doista cijeniti!